Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 25-02-14, 19:38   #196
juann

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 6
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Vinzatorul nu mi-a zis nimic despre procura cu drepturi depline....zicea ca nici el nu prea stie ca masina e a unui prieten si o vinde el...etc....Deci in procura asta ar trebui sa fiu mentionat eu de catre cel care e desemnat in procura cu drepturi depline.
juann is offline   Reply With Quote
Old 22-03-14, 13:30   #197
302v8
 
302v8's Avatar
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 0
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Buna ziua , as avea si eu o intrebare ... se mai merita in ziua de azi sa inmatriculezi masina la bulgari , sau sa cumperi o masina deja inmatriculata pe bulgaria? Ma refer pt motoare de 2.0 benzina sau 2.5 diesel, daca o inmatriculez , o sa am probleme cu politia ? Adica o sa fiu tras pe dreapta asa din doua'n doua zile doar pt ca am numere de bulgaria?
302v8 is offline   Reply With Quote
Old 22-03-14, 22:28   #198
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Quote:
Originally Posted by 302v8 View Post
Buna ziua , as avea si eu o intrebare ... se mai merita in ziua de azi sa inmatriculezi masina la bulgari , sau sa cumperi o masina deja inmatriculata pe bulgaria? Ma refer pt motoare de 2.0 benzina sau 2.5 diesel, daca o inmatriculez , o sa am probleme cu politia ? Adica o sa fiu tras pe dreapta asa din doua'n doua zile doar pt ca am numere de bulgaria?
da vei fi tras mai des,daca vei fi in regula nu au ce sa iti faca....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 02-12-14, 16:56   #199
daniel.iovita
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 0
Default Re: Cumpararea unei masini SH

salutare tuturor
am si eu cateva nelamuriri. intentionez sa cumpar o masina ce are nr de italia valabile pana in 2016. de ce acte am nevoie sa o inscriu, trebuie cumva radiata din italia inainte de inmatriculare, asigurarea, itp se pot face aici cat masina are nr de italia.
Multumesc anticipat
daniel.iovita is offline   Reply With Quote
Old 02-12-14, 20:00   #200
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Trebuie radiate astea de Italia ca sa le poti inscrie.
Mi se pare ca pe talon pe spate treb sa scrie acolo ca e radiata si scrie acolo 49 euro sau 50 euro ca atat a costat radierea si scrie si data cand a fost radiata masina.
onymen is offline   Reply With Quote
Old 03-12-14, 14:43   #201
daniel.iovita
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 0
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Quote:
Originally Posted by onymen View Post
Trebuie radiate astea de Italia ca sa le poti inscrie.
Mi se pare ca pe talon pe spate treb sa scrie acolo ca e radiata si scrie acolo 49 euro sau 50 euro ca atat a costat radierea si scrie si data cand a fost radiata masina.
Da , dar masina nu este radiata din italia se poate circula cu ea in romania, din ce am discutat cu detinatorul masinii, spune k nu este el proprietarul masinii, ci, o romanca stabilita in italia.
Si nu stiu in ce mod se poate face un contract de vanzare-cumparare( el zice k este posibil), atata timp cat el nu are nici macar o procura cu proprietara masinii. MS
daniel.iovita is offline   Reply With Quote
Old 04-12-14, 01:10   #202
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Contractul de vanzare cumparare se poate face in 5 min la un birou de acte auto, nu asta e problema. Dar daca zici ca masina are numerele valabile e clar ca masina nu e radiata, si ca sa fie radiata masina, el trebuie sa trimita actele in Italia si sa o radieze proprietarul din acte.
Eu unul zic sa nu te complici si sa mai astepti, sa mai cauti poate gasesti ce iti doresti.
onymen is offline   Reply With Quote
Old 06-01-15, 10:05   #203
alexgc
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 0
Talking Re: Cumpararea unei masini SH

A adus cineva de curand masina din Italia, vreau sa aduc o masina din Italia pe platforma si am auzit ca e mai complicat cu radierea acolo, ce probleme sunt cu Italia, stie careva?! pot sa o mai inmatriculez in Romania daca e radiata de tot pentru comunitatea europeana?!
alexgc is offline   Reply With Quote
Old 10-01-15, 19:51   #204
alfabet
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 0
Default achizitie masina

Buna, as vrea si eu sa imi cumpar o masina am aproximativ 6000-6500e si nu stiu ce sa aleg intre bmw320 sau audi a4 1,9 sau 2.0. As dori ceva pareri sau sugestii si de la voi. Mi-as fi dorit un a4 combi din 2005 sau 2006 dar am inteles ca au ceva probleme,bmw320 sa fie berlina .as dori si parerile voastre daca va rog...multumesc mult
alfabet is offline   Reply With Quote
Old 17-07-15, 15:22   #205
crystygye

Stage 5
 
crystygye's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 428
Default Re: Cumpararea unei masini SH

mai bine din romania direct
crystygye is offline   Reply With Quote
Old 13-09-15, 16:20   #206
para585
 
Join Date: Sep 2015
Posts: 0
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Salut ! Vreau sa cumpar o masina sh ,dar n,are taxa platita (timbru de mediu) .
Masina are nr de Constanta , pot sa o las cu numerele respective si sa,mi trec doar numele in actele masinii ? (adica sa pastrezi numerele actuale ale masinii, fara sa mai platesc timbru de mediu)
para585 is offline   Reply With Quote
Old 18-09-15, 11:47   #207
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Nu...
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 18-09-15, 23:56   #208
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Cumpararea unei masini SH

@alexgc Nu sunt probleme cu Italia, doar ca daca vrei sa poti sa inscrii masina in Romania trebuie radiata in Italia. In caz ca masina e radiata, undeva pe cartea masinii, pe spate scrie undeva, e ceva lipit peste cartea masinii cu data radierii. Am avut si eu pe Italia si am intampinat cateva complicatii pana sa o inscriu. Deschide bine ochii inainte sa iei o masina din strainatate
onymen is offline   Reply With Quote
Old 04-10-15, 18:20   #209
BogdanDaniel
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 0
Smile Re: Cumpararea unei masini SH

Buna! As vrea sa imi cumpar o masina SH si am un buget de 2500 euro , ma gandeam la un golf 4 sau la o astra , voi ce ziceti ?idei , alte masini ?
BogdanDaniel is offline   Reply With Quote
Old 19-01-16, 13:09   #210
mikrron

Stage 1
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 10
Default Re: Cumpararea unei masini SH

Quote:
Originally Posted by BogdanDaniel View Post
Buna! As vrea sa imi cumpar o masina SH si am un buget de 2500 euro , ma gandeam la un golf 4 sau la o astra , voi ce ziceti ?idei , alte masini ?
parerea mea este ca, cu cat masina este mai de renume (la aceealsi pret) cu atat mai mult trebuie sa admiti faptul ca poate sa aiba km dati inapoi sau mai alte probleme si necesita investitii.

sa iau exemplul tau: un golf 4 este o masina mai cautata decat o astra g. la 2500e golfurile de pe piata au mai multi km decat o astra g. (exemplu concret astra g 1.4 70k km reali primul proprietar luata din ro s-a dat cu 3000E, golf 4 1.6 190k km adusa de afara s-a dat cu tot cu 3000e si mai avea si probleme). desii golful pare o masina mai buna in cazul asta astra era net superioara... adica de ce m-as uita dupa scaune incalzite si tinuta de drum daca masina e cazan...

nu ma astept sa ma inteleaga toata lumea dar la banii astia de exemplu eu m-as uita la astra g , seat ibiza, skoda fabia, etc .. poate si logan
mikrron is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -