Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 15-05-08, 23:32   #1
Tael
BMW Driver

Stage 3
 
Tael's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 146
Member of:
[Shine Club]
Default intrebare acte masina

Salut am si eu o intrebare pentru cine stie ce trebuie sa iti dea vanzatorul unei masini inmatriculate de ex in germania, eu am gasit mai multe masini si toti imi ofereau talon,cartea masini,procura o faceau pe numele meu(cu toate ca nu erau ei proprietari masinii), intrebarea mea este eu as putea inmatricula masina cu actele astea ?sau mai trebuie si altceva? Multumesc.
Tael is offline   Reply With Quote
Old 15-05-08, 23:36   #2
hellker

Stage 5
 
Join Date: May 2004
Posts: 929
Default Re: intrebare acte masina

citeste aici si vei afla tot ce vrei sa stii...https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/67543-asigurare-nr-inmatriculare-germane-sfaturi.html
mai exact nu pre ai ce face cu masinile alea fara nr de zoll si proprietar roman pe talon..
__________________
Ex opel calibra& borbet A 16" 9j 215/40r16
EX vauxhall vectra& irmscher star sport 17" 225/45 zr17
ford mondeo 2006& OEM alloy 17'' 205/50r17
dacia 1300'71 ...&tablE
Ex e39 528i ..&style 42
latest...E38 728iA oxford green... running on...coming soon AEZ MITA 20 inchx9j ET10 +245/35ZR goodyear F1 asymmetric
hellker is offline   Reply With Quote
Old 15-05-08, 23:49   #3
Tael
BMW Driver

Stage 3
 
Tael's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 146
Member of:
[Shine Club]
Default Re: intrebare acte masina

o intrebare astea sunt numere de zoll ?si trebuie neaparat numele romanului in acte?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	RCliodci1.jpg
Views:	121
Size:	90.7 KB
ID:	537491  
Tael is offline   Reply With Quote
Old 15-05-08, 23:58   #4
hellker

Stage 5
 
Join Date: May 2004
Posts: 929
Default Re: intrebare acte masina

da sunt numere de zoll adika de vama...si trebuie numele celui care ti-o vinde trecut pe talon
hellker is offline   Reply With Quote
Old 19-05-08, 13:07   #5
Tael
BMW Driver

Stage 3
 
Tael's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 146
Member of:
[Shine Club]
Default Re: intrebare acte masina

mai am o intrebare daca masina a avut numere provizorii de romania si au expirat eu mai pot face altele ? tin sa precizez ca a avut nr din alt judet
Tael is offline   Reply With Quote
Old 19-05-08, 13:35   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: intrebare acte masina

da, poti lua numere rosii.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 19-05-08, 20:06   #7
kim99ab

Stage 4
 
kim99ab's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 268
Default Re: intrebare acte masina

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
da, poti lua numere rosii.
tin sa te contrazic , am vrut sa cumpar si eu o masina care a avut numere rosii din alt judet(sibiu) , dar au expirat , si cand am intrebat la mine in judet(Alba-Iulia) , daca schimb proprietaru si judetzu , se mai poate scoate 1 luna? raspuns:NU
kim99ab is offline   Reply With Quote
Old 20-05-08, 01:37   #8
Tael
BMW Driver

Stage 3
 
Tael's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 146
Member of:
[Shine Club]
Default Re: intrebare acte masina

da asa e kim99ab nu se mai pot face am intrebat si eu in seara asta la politie...mersi la amandoi
Tael is offline   Reply With Quote
Old 20-05-08, 13:11   #9
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: intrebare acte masina

Quote:
Originally Posted by kim99ab View Post
tin sa te contrazic , am vrut sa cumpar si eu o masina care a avut numere rosii din alt judet(sibiu) , dar au expirat , si cand am intrebat la mine in judet(Alba-Iulia) , daca schimb proprietaru si judetzu , se mai poate scoate 1 luna? raspuns:NU
ultima data cand am fost confruntat cu problema asta se puteau lua... nu stiu ce sa zic, ciudat oricum.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 20-05-08, 14:53   #10
mike20
Seat Driver

Stage 5
 
mike20's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,096
Member of:
[SEAT]
Default Re: intrebare acte masina

Daca masina nu a mai fost inmatriculata in Romania nu iti mai poti prelungi nr. rosii dupa cele 30 zile. Scrie si pe autorizatia de circulatie provizorie.
mike20 is offline   Reply With Quote
Old 21-05-08, 15:14   #11
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default Re: intrebare acte masina

o mare prostie, in germania daca te tine buzunarul iti iei nr de Zoll cat ai chef. tampenia asta ca nu se mai dau nr rosii e ca sa ne oblige sa inmatriculam masinile cat mai repede. :P sa scoata taxa de pe noi.
Detman is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 20:37   #12
Tael
BMW Driver

Stage 3
 
Tael's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 146
Member of:
[Shine Club]
Default Re: intrebare acte masina

mai am si eu o intrebare daca eu imi cumpar o masina si vreau sa o inscriu imi trebuie vreo chitanta(act)ca masina e radiata din tara respectiva?
intrebarea nr2 daca proprietaru imi da brief mare,brief mic,contract de vanzare-cumpare si procura voi avea probleme la inmatriculare?
Tael is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 22:48   #13
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: intrebare acte masina

Quote:
Originally Posted by Detman View Post
o mare prostie, in germania daca te tine buzunarul iti iei nr de Zoll cat ai chef. tampenia asta ca nu se mai dau nr rosii e ca sa ne oblige sa inmatriculam masinile cat mai repede. :P sa scoata taxa de pe noi.
da?
si cat costa pe 1 luna numere de zoll ? si daca vrei sa le prelungesti creste pretul pe luna sau..?
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 29-05-08, 10:50   #14
Tael
BMW Driver

Stage 3
 
Tael's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 146
Member of:
[Shine Club]
Default Re: intrebare acte masina

Quote:
Originally Posted by Tael View Post
mai am si eu o intrebare daca eu imi cumpar o masina si vreau sa o inscriu imi trebuie vreo chitanta(act)ca masina e radiata din tara respectiva?
intrebarea nr2 daca proprietaru imi da brief mare,brief mic,contract de vanzare-cumpare si procura voi avea probleme la inmatriculare?
imi raspunde si mie cineva
Tael is offline   Reply With Quote
Old 29-05-08, 11:59   #15
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: intrebare acte masina

Quote:
Originally Posted by sebaaa View Post
da?
si cat costa pe 1 luna numere de zoll ? si daca vrei sa le prelungesti creste pretul pe luna sau..?
Preturile la numere "export" in Berlin (in alte zone poate fi mai scump - exemplu Frankfurt unde costa aproape dublu) - 5 zile/2 saptamani/1/2/3 luni - 95/150/200/250/300 Euro.

Daca vrei sa le prelungesti.. masina trebuie sa aibe TUV valabil, se plateste Steuer la masina (intre 100 si 350 de euro) si costurile de mai sus.. proportional; numerele se pot prelungi pentru maxim 1 an.

Quote:
Originally Posted by Tael View Post
imi raspunde si mie cineva
Daca ai actele masinii si contract/procura o poti inmatricula fara probleme. Radierea este trecuta in talon - "x Abgemeldet plus stampila" si/sau brief "stampila Ungültig"
Marson is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -