Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-17, 14:58   #1
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Arrow Astra G - 1.6 8 valve sau 1.8 16 valve

Salut. Anul acesta, in primavara, prietena mea vrea sa isi cumpere o Astra G 2 usi, benzina (nu varianta Bertone, ci Hatchback-ul).
Dilema mea este: care dintre aceste motorizari sa o caut pentru ea? 1.6 8 valve, cel de 84 cp sau Z18XE-ul, 1.8 16v 125 cp (exclus 1.6 16 valve 101 cp).
Ea tinde spre 1.8 pentru ca sa fie sigura ca o ajuta in depasiri si sa se poata baza pe demaraj daca are nevoie in vreo situatie mai nasoala. In schimb, fiind fata, nu e genul sa vrea cai multi, nu-i plac masinile prea "infipte" ca sa zic asa, de aceea m-am gandit si la acel 1.6 8v.
Care aveti habar mai bine de Opel astept pareri: daca e diferenta mare la consum, fiabilitate intre ele, ce taxe ar fi la 1.8 etc. Ambele motoare stiu ca sunt Euro 4.
Eu am Ford, nu prea le am cu Opelul decat la modul general.
Masina va fi folosita pentru mers la serviciu (10 km pe zi aproximativ, fara weekenduri) si in concedii o data, maxim de doua ori pe an, deci sub 10.000 de km pe an sigur.
Scuze ca e postarea mare. Astept pareri. Numai bine.
__________________
Real car guys respect other car guys !
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 08-01-17, 19:52   #2
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Astra G - 1.6 8 valve sau 1.8 16 valve

Ambele motoare sunt ok fara consum de ulei si hibe din nastere , poate un alternator, un compresor de AC, dar asa e in general la Opel .Cam ce gasesti in stare mai buna si km mai putini aia sa alegi , tinand cont de varsta masinii sa fi atent si la tabla .

Last edited by KAY_; 08-01-17 at 19:55.
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 09-01-17, 07:50   #3
slickest
Opel Driver

Stage 4
 
slickest's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 213
Member of:
[Opel]
Default Re: Astra G - 1.6 8 valve sau 1.8 16 valve

LA motorul de 1.8 sa fii atent la ECU deoarece este montat pe motor si din cauza vibratiilor si a caldurii se cam strica si asta se traduce de multe ori in oprirea motorului, chiar si in mers.
slickest is offline   Reply With Quote
Old 11-01-17, 10:32   #4
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: Astra G - 1.6 8 valve sau 1.8 16 valve

Multumesc de raspunsuri
Pana acum doar vreo doua persoane din cercul meu de cunostinte si mecanici mi-au zis de 1.8 ca ar fi alegere buna.
Majoritatea posesorilor de Opel si a mecanicilor cu care am vorbit zic de 1.6 8 valve ca e mai ok.
Chiar sa fie pacataos Z18XE-ul asta? Prietena mea m-a zapacit ca pe asta l-ar vrea, ca e mai puternic, ca ar ajuta-o mai mult, ca-i place asta etc.
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 11-01-17, 10:35   #5
slickest
Opel Driver

Stage 4
 
slickest's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 213
Member of:
[Opel]
Default Re: Astra G - 1.6 8 valve sau 1.8 16 valve

De treaba cu opritul motorului la 1.8 stiu de la un prieten bun. Adica sursa e sigura si de incredere . Altfel, nu consuma ulei cum face 1,6 16V si are si putere suficienta. Dar ecu la 1,8 costa cam 300 euro si risti sa il iei tot stricat.
slickest is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -