Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 23-04-16, 11:00   #1
absirt
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 0
Default Vanzare masins

Salut,

Imi cer scuze daca nu am postat in categoria care trebuie, nu stiu sigur daca e ok postul aici dar am nevoie de ajutor in domeniul vanzare/cumparare.
Am si eu o masina pe care as dori sa o pun la vanzare, este inmatriculata in RO, as vrea sa stiu si eu cum se procedeaza si care sunt pasii pentru a o vinde in siguranta, nu vreau sa am surpriza ca viitorul cumparator sa mearga si sa ia, de exemplu, amenzi sau poate si mai rau pe numerele mele si sa imi vina mie acasa acele amenzi sau mai rau. As dori sa stiu ce am de facut sa pot vinde masina fara grija de a avea surprize ulterior, pentru ca suntem totusi in Romania si stiti la ce ma refer, la noi nu se poate merge pe incredere.
Daca ma poate ajuta cineva, vre-un cunoscator in domeniu, mentionez ca eu nu sunt samsar si nu cunosc prea bine procedura.

Multumesc anticipat.
absirt is offline   Reply With Quote
Old 23-04-16, 22:19   #2
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Vanzare masins

Te duci la un birou de facut acte auto, de obicei sunt pe langa targurile de masini sau langa sediul politiei, unde mergi sa inmatriculezi o masina. Faci un contract de vanzare cumparare, fisa de radiere, copii dupa buletinul respectivului si mergi la primarie si o scoti din evidenta ta. Scrii si pe spatele certificatului de inmatriculare dupa ce ai primit banii instrainat la data de ..... .

Asa el va fi obligat sa o treaca pe numele lui in 30 de zile, si tu vei fi acoperit in caz ca apare o amenda ceva.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-16, 08:50   #3
absirt
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 0
Default Re: Vanzare masins

Iti multumesc frumos pentru raspuns.
absirt is offline   Reply With Quote
Old 25-04-16, 09:41   #4
s3bby2000

Stage 4
 
s3bby2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 296
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Vanzare masins

Dupa toti acei pasi, ar fi bine sa te duci si la politie ca sa faci mentiune in baza de date ca masina a fost instrainata. Este posibil sa primesti amenzi pt rovinieta in cazul in care cumparatorul nu-si inmatriculeaza masina. Si eu am urmat pasii mentionati de giubau_v8, cand am vandut o masina in decembrie 2014, dar cumparatorul nu a inmatriculat masina, a vandut-o mai departe, si in clipa de fata figurez la politie ca si proprietarul acelei masini. Nu era o problema daca actualul proprietar si-ar fi platit taxele, dar el circula fara RCA si fara rovinieta. De curand am primit amenda pt rovinieta din cauza lui. Am contestat amenda in instanta, astept primul termen.
__________________

раскрутка сайтов
s3bby2000 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -