Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 25-03-16, 13:25   #1
TBonu

Stage 4
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 294
Default Skoda vs VW vs Renault, recomandare achizitie

Salut, va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi, doresc sa imi achizitionez o masina, dar nu stiu la ce sa ma opresc. Masinile in discutie sunt urmatoarele:

Skoda Octavia 2 facelift sedan motor 1.6 Diesel
VW Jetta sedan 1.6 Diesel
Renault Megane 3 caravan 1.5 Diesel

Bugetul este cam de 8.000 euro. Care credeti ca este masina cea mai buna pentru aceasta suma, din punct de vedere al intretinerii, fiabilitatii si consum de carburant. Multumesc.
__________________
Modificari din fibra de sticla acum si pe Facebook:
https://www.facebook.com/FibraSalajanBucuresti
TBonu is offline   Reply With Quote
Old 25-03-16, 13:36   #2
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Skoda vs VW vs Renault, recomandare achizitie

Quote:
Originally Posted by TBonu View Post
Salut, va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi, doresc sa imi achizitionez o masina, dar nu stiu la ce sa ma opresc. Masinile in discutie sunt urmatoarele:

Skoda Octavia 2 facelift sedan motor 1.6 Diesel
VW Jetta sedan 1.6 Diesel
Renault Megane 3 caravan 1.5 Diesel

Bugetul este cam de 8.000 euro. Care credeti ca este masina cea mai buna pentru aceasta suma, din punct de vedere al intretinerii, fiabilitatii si consum de carburant. Multumesc.
Eu recomand Renault, cat mai nou sa fie si Skoda a doua optiune. La intretinere cred ca iesi mai bince cu Renault si probabil si la fiabilitate.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 25-03-16, 13:42   #3
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Skoda vs VW vs Renault, recomandare achizitie

Si eu as merge pe Renault , are un plus pt fiabilitate .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 29-03-16, 15:59   #4
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Skoda vs VW vs Renault, recomandare achizitie

Skoda. Mai ieftina decat VW si la urma urmei, aceeasi masina.
Renault numai daca este nou, dar ii scade valoarea ff repede. Dupa cativa ni il vinzi pe bani de tigari. Personal, dupa ce am avut flota de Renault in subordine, nu recomand aceasta masina neam. Cum de altfel nu recomand nici o frantuzeasca.
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 29-03-16, 20:06   #5
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Skoda vs VW vs Renault, recomandare achizitie

Quote:
Originally Posted by crywolf View Post
Skoda. Mai ieftina decat VW si la urma urmei, aceeasi masina.
Renault numai daca este nou, dar ii scade valoarea ff repede. Dupa cativa ni il vinzi pe bani de tigari. Personal, dupa ce am avut flota de Renault in subordine, nu recomand aceasta masina neam. Cum de altfel nu recomand nici o frantuzeasca.
Esti unul din cei care isi iau Octavia si cred ca e Passat ? Orice cumperi din gama VAG , cat dai atata face ! Legat de fiabilitate , francezii chiar fac motoare diesel bune de multi ani ,peste orice diesel VAG , chiar si Fiatul are motoare diesel mai bune ca VW .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 29-03-16, 23:23   #6
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Skoda vs VW vs Renault, recomandare achizitie

Sincer, este eronata mentalitatea potrivit careia skoda e totuna cu vw. Am avut octavia2 1.9 tdi si a fost foarte buna, fiabila.
Dar pe de alta parte, francezii fac dieseluri foarte bune, vezi 1.5 dci pe logan care merge eroic desi birjarit la greu. Am avut si Peugeoturi in familie si la fel au fost foarte fiabile.
Nu stiu cum e intretinerea la Renault, insa probabil Vw are un plus la revanzare si depreciere. In rest sunt sensibil egale, cu un plus pt motor la Renault.
Si repet, in grupul Vag, cat dai atat face. Skoda Octavia nu e Vw asa cum Passat ul nu e Audi.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 30-03-16, 14:38   #7
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Skoda vs VW vs Renault, recomandare achizitie

Am avut si am condus mai tot ce a produs grupul VAG, incepand cu Golf II si pentru o scurta calatorie, inclusiv Golf I. Pana la Phaeton V10. Nu vorbesc in necunostinta de cauza.
Am spus 'la urma urmei' in sensul ca impart acelasi sasiu, aceeasi motorizare, aceeasi cutie de viteze, etc. Ca au plastice mai nu stiu cum, ca nu stiu ce scartaie....e discutabil. De exemplu prefer la orice ora Skoda Octavia post 2005 fata de Passat post 2005. O fi chestie de gusturi.
Legat de masinile frantuzesti am avut flota de Renault in subordine, si sunt nefericitul proprietar al unui Citroen C5 2,0HDi. O fi numai ghinionul meu proverbial, dar racilele nemtesti nu m-au lasat niciodata in drum, chiar daca se mai strica cateva ceva pe la ele. Alea frantuzesti aveam mereu bordul ca pomul de craciun . Nu stiu cum sa scap mai repede de lamaia de Citroen.
Am mers si cu Citroen DS, Renault Twingo si alte balarii. In afara de muuulte butoane (care fac cam ce face neamtul cu un singur buton) nu m-au impresionat cu nimic.
la camioane situatia este identica : cumperi camion Renault (Slava Domnului ca nu face Citro si camioane) si te bucuri la pretul mic dar cand incepe sa palpaie tot bordul si sa se accelereze singur, sa vezi bucurie
Repet, este parerea mea personala, marcata poate de ghinioane, dar pentru mine made in France este NO GO.
Nu ca toate masinile nemtesti ar fi fara defecte .....
crywolf is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -