Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 10-02-16, 14:34   #1
babone
Honda Driver

Stage 5
 
babone's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 918
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Sfat achizitie masina - 5.500-6.500 euro

Salutare,

Tot planuiesc sa-mi iau o masina mai noua, mai buna in care sa nu bag nici un banut o perioada de cativa ani si sa arate si destul de ok.

In mare parte imi place foarte mult Mazda 3 ( 2010-2014 ) si undeva la 7500 euro poti gasi una din 2011-2012 cu km ok, exteriorul arata de stul de contemporan, interiorul mie mi se pare foarte ok ( mai ales ca toate vin cu navigatia color daca nu ma insel ) , motoarele 1.6 benz sau 1.6 diesel deci consumuri decente si taxe ok, mie mi se parea best buy la acest pret.
Din pacate bugetul meu va fi undeva pe la maxim 6500 euro si acum nu prea stiu dupa ce sa ma orientez. Merg destul de putin cu masina pe an asa ca nu prea m-ar avantaj diesel mai ales ca in general au mult mai multi km iar riscul sa pice vreo piesa scumpa e destul de mare.
Mie imi mai facea cu ochiul Civic-ul hatchback din 2007+ , cel de 1.8 Vtec dar si alea sunt un pic rare in acesti bani.
In general cerintele mele ar fi ca masina sa fie hatchback, de preferat motor benzina pana-n maxim 2000cm3, consumul cat mai ok pentru oras, dimensiuni medii ( gen golf, civic sau inspre avensis - accord maxim ) iar ca dotari de preferat minim scaune incalzite si daca se poate navigatie ( stiu ca nu e prea utila insa ecranul acela color mie imi ia ochii instant ).
Am incercat sa ma feresc de masiniile nemtesti deoarece mi se par cam scumpe pentru ce ofera si din cate stiu eu si japonezele sunt destul de fiabile.
Daca aveti alte sugestii care sa reflecte cerintele mele ar fi binevenite, poate am omis eu ceva fiindca nu ma prea pricep la Ford, Peugeot, Citroen etc.

Thanks
babone is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -