Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 24-01-16, 21:53   #1
rtfm

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 27
Default Sfat achizitie

Salutare vreau sa-mi cumpar o masina second dar cu o vechime de maxim 4 ani pe care o sa o mai tin inca o data pe atat. Vreau sa fie din grupul vag de preferinta skoda Fabia sau octavia sau vw golf sau polo. Motor benzina deoarece nu fac multi km pe an maxim 10.000 si cutie automata dsg. Ma uitam la un golf cu specificatiile date motor 1.4 tsi si ma intrebam cam pe la ce consumuri ajunge. Ideea ar fi sa nu consume mai mult de 7 in oras.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
rtfm is offline   Reply With Quote
Old 25-01-16, 10:08   #2
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Sfat achizitie

Daca vrei masina veche de 4 ani care sa te tina inca pe atat fara sa crape ceva, VAG pe benzina si cutie DSG cred ca e cea mai proasta combinatie.

Ca motoare nu ai decat 1.2 tsi sau 1.4 tsi pe masinile insiruite de tine. Ar mai fi 1.8tsi pe octavia, dar nu cred ca te intereseaza. In rest, cele mici au problemutele lor - distributie, turbine, etc.

Insa, nu motoarele sunt problema cea mare.

Ci cutiile DSG, care pe benzinare sunt DSG7. Un dsg uscat. Cu limitari de cuplu si extrem de proaste. Sunt mult prea multe cazurile de cutii cazute la nici 20.000 km.

Asa ca mai gandeste-te. Vrei DSG si benzina de la VAG, uita-te doar la ceva cu DSG6. Dar ala din pacate vine doar pe GTI/RS in ultima vreme. Sau pe diesel-uri.

1.4 tsi 122cai in Bucuresti consuma 8-8.5 seara si 10-11 ziua. Mers elegant. Ajnge usurel si la 12.

Consum de 7 in oras la motor pe benzina, nu prea cred. Probabil doar Smart. 7% urban e greu de atins si pt majoritatea dieselurilor.

Last edited by andreiu21ct; 25-01-16 at 10:12.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 25-01-16, 12:15   #3
rtfm

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 27
Default Re: Sfat achizitie

Crezi sau stii daca mi-as lua o masina din 2013 sau 2014 crezi ca au alte cutii cu ungere mai buna cum zici tu? Eu intreb deoarece nu mai locuiesc in romania de ceva timp si amintirile mele se leaga de gropi in romania pe cand aici cele mai des intalnite gropite sunt gurile de canal care nu sunt aduse la nivelul strazii deci uzura masinii ar fi doar a motorului in principal si a cauciucurilor sa zic plus cheltuielile obligatorii distributie ulei revizii. As putea sa imi iau si un gti sau skoda octavia vrs 2015. Eu sunt fan manuala dar pentru sotie am zis sa aleg o automata ca sa nu mai fiu asa obosit la drum lung..eu ca ar conduce ea. Am zis de vreo 4 ani masina ca nu m-as intinde la mai mult de 4 ani, idealul meu e din 2014 sa fie masina daca nu chiar 2015 cum am zis mai sus. Iar ideea unui benzinare e faptul ca nu fac multi km pe an. Momentan am un ford fiesta benzina care ma transporta din a in b cu o medie de 9 litrii de benzina la 100 oricare ar fi conditiile oras sau interstatală. Da poate e motorul mic 1.2 dar mi se pare gigant consumul in conditiile in care exploatarea e mai mult decat in limitele date de lege.
rtfm is offline   Reply With Quote
Old 26-01-16, 10:18   #4
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Sfat achizitie

Pe VAG la motoare pe benzina sub 2.000 cm3 nu gasesti cutii automate bune. Toate sunt DSG-uri uscate. Daca iti poti permite, mergi lejer catre un GOLF GTI sau Octavia RS. Nu te incurca cu niste cutii paguboase.

Diferentele de consum nu sunt mari, intre 1.2tsi si 2.0 tsi de pe GTI, diferentele de consum sunt cam de 2-3L n plus la suta de km. Dar masina e net superioara. Si nu zic aici de putere strict, caci nu pe toti ii intereeaza asta. Importanta este felul in care sta pe drum, franele de care dispune, raspunsul la comezi. La urma urmei, este vorba de siguranta pe care ti-o ofera.

Ca o comparatie directa, daca fiesta iti la 9, GTI iti va lua la fel. Sau maxim 10.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 26-01-16, 19:02   #5
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Sfat achizitie

Cutia automata este pentru oras
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 27-01-16, 01:36   #6
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
Cutia automata este pentru oras
Pe baza carui principiu?
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 27-01-16, 11:49   #7
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Sfat achizitie

Cel al comoditatii.
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 27-01-16, 17:57   #8
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by andreiu21ct View Post
Pe baza carui principiu?
Pe baza carui principiu nu este?
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 28-01-16, 03:18   #9
rtfm

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 27
Default Re: Sfat achizitie

Cutie automata e pentru oras si pentru lenesi si daca nu ar fi sotia nu mi-as lua dar na acum mai fac si compromisuri.
rtfm is offline   Reply With Quote
Old 28-01-16, 22:48   #10
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Sfat achizitie

A naibii cutie automata. Cum e ea doar pt putori si pt oras. Mai ca atuncic and ies din oras imi vine s-o trag pe dreapta si s-o iau pe jos, caci atat de rahat e sa merg cu o automata in exterior.

De aia majoritatea masinilor sport vin cu automate, de super-sport nici nu mai vbesc. Ca's de ***. Si masinile alea vad numai oras. Pt oras sunt si facute, nu?

La ce masina a suspus omul la discutii, o automata e numai buna de principiu, atat urban cat si extraurban. Inteleg ideea placerii de a mesteca-n cutia de viteze, dar asta nu inseamna ca automatele nu sunt bune in conditiile x sau y.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 31-01-16, 14:49   #11
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by rtfm View Post
Cutie automata e pentru oras si pentru lenesi si daca nu ar fi sotia nu mi-as lua dar na acum mai fac si compromisuri.
Iti urez un job ca al meu, sa stai 12 ore pe zi in traficul din Bucuresti, 5 zile pe saptamana si sa faci cate 200 de km pe tura. Sa vezi cum te uiti cu invidie la ala cu un Passat cu DSG in timp ce mesteci cu patos in cutia aia manuala de barbat adevarat.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 01-02-16, 10:20   #12
rtfm

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 27
Default Re: Sfat achizitie

Poate avansezi si scapi


Si nu mai ajutat cu nimic ti-ai expus ideea, parerea.
rtfm is offline   Reply With Quote
Old 03-02-16, 17:03   #13
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Sfat achizitie

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Iti urez un job ca al meu, sa stai 12 ore pe zi in traficul din Bucuresti, 5 zile pe saptamana si sa faci cate 200 de km pe tura. Sa vezi cum te uiti cu invidie la ala cu un Passat cu DSG in timp ce mesteci cu patos in cutia aia manuala de barbat adevarat.
Iti doresc unul ca al meu. 17m lungime, 4 intaltime, 2.55 latime, 40tone greutate, 16trepte/viteze, 8 ore pe zi. Sau... ca fostul 21 de ore/zi.
scrisit is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -