Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 01-10-15, 16:49   #1
debusy

Stock
 
Join Date: Oct 2015
Posts: 2
Default sfat achizitie audi a4 b6 vs bmw e46

salutare, momentan detin un golf 4 hatchback 1.4 benzina 2001 si as vrea sa o schimb cu ceva mai puternic si mai spatios / comfortabil (s-a marit familia vara aceasta cu inca o membra si suntem 3 acum, evident avem nevoie de mai mult spatiu in portbagaj). de mult timp eram cu ochii pe un e46 320d facelift (2002-3), insa imi place si audi a4 b6 1.9. inafara de polemica RWD vs FWD, ce avantaje dezavantaje au aceste masini? asupra careia sa ma decid?
Mi-ar placea sa aiba incalzire in scaune si tempomat (acesta din urma nu e neaparat).
Cam la ce preturi as gasi aceste modele? (an 2002-3) (inmatriculat / neinmatriculat).
La audi iau in considerare si varianta break, la BMW doar sedan, nu imi place cum arata break-ul.
p.s. nu o iau pentru liniute, ci doar pentru nevoi personale (sa-si faca treaba si in depasiri, nu ca cea actuala ).

Va rog fara certuri si cu afirmatii concrete (nu doar din auzite). va multumesc!
debusy is offline   Reply With Quote
Old 01-10-15, 22:22   #2
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: sfat achizitie audi a4 b6 vs bmw e46

Mult succes in a baga toate cele trebuincioase pentru o calatorie (mai lunga de 10 km) cu copil pana intr-un an, intr-un sedan.
Eu am fost nevoie sa plec cu sor-mea si copilul ei la 60 km de casa, si am fix masina ca a ta....jumatate din bagaje le-am lasat acasa.
Ei au o Octavia si chiar si cu portbagajul ala imens tot e supra saturat de chestii.
De asta te sfatuiesc sa te orientezi catre break.
De masini nu prea pot spune nimic ca nu am detinut/condus. Mult noroc cu achizitia si sa fie sanatoasa aia mica.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 02-10-15, 10:15   #3
debusy

Stock
 
Join Date: Oct 2015
Posts: 2
Default Re: sfat achizitie audi a4 b6 vs bmw e46

salut. multumesc de urari. cand merg cu cea mica, nu ii iau tot dulapu cu haine si lucruri dupa mine, avem o geanta speciala pentru ea (de dimensiuni nu foarte mari) in care i-a incaput mereu tot ce a avut nevoie, am fost plecat si 2 zile de acasa si cu tot cu ale noastre au incaput in portbagaj si mai incapeau. faza e ca nu trebuie sa-ti iei lucruri inutile cu tine. insa sunt zile in care ma oftic de dimensiunile mici ale portbagajului si a locurilor din spate.
debusy is offline   Reply With Quote
Old 26-10-15, 11:56   #4
DNI.
 
Join Date: Oct 2015
Posts: 0
Default Re: sfat achizitie audi a4 b6 vs bmw e46

Din punctul meu de vedere, un 320d ar fi mai potrivit. Acum depinde de tine. Un a4 b6 Avant 1.9 tdi este mai spatios si are un consum mai redus, in schimb un e46 320/325d nu este la fel de spatios, dar trage mai bine. Cat despre preturi, amandoua sunt asemanatoare. La cerintele tale s-ar potrivii mai degraba un e39 520d touring in care ai spatiu, forta si confort.
DNI. is offline   Reply With Quote
Old 02-11-15, 20:00   #5
ms99ass

Stage 5
 
ms99ass's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,584
Default Re: sfat achizitie audi a4 b6 vs bmw e46

520d mai ales touring e submotorizat. Daca conduci ceva mai sportiv, depasiri si/sau trafic aglomerat, te apropii si chiar treci de consumul unui 2.5d common-rail (2.0d e cu pompa clasica de injectie, destul de pacatoasa de altfel).
Dar cum topicul se refera la comparatia dintre a4 b6 si e46, nu pot decat sa recomand a4 b6 avant ca si masina de familie. Bmw-urile in general sunt masini sportive (directie si suspensii rigide, spatiu interior redus, putere marita --->consum marit), iar seria 3 nu e exceptia care intareste regula. Daca zici ca elimini din start varianta e46 touring (desi faceliftul arata chiar foarte bine), nu pot sa adaug nici un + pt varianta sedane. Totusi, daca inclini catre Bmw, alege motorul de 2.0d in varianta de 150 cai.
P.S. Nu exista 325d e46, eventual 325i.
ms99ass is offline   Reply With Quote
Old 18-11-15, 11:33   #6
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: sfat achizitie audi a4 b6 vs bmw e46

Ambele sunt masini bune, fabricate in perioada in care masinile inca nu erau 100% consumabile.

Ambele sunt premium asa ca la costuri diferentele sunt destul de mici. Totusi BMW-ul este putin mai scump la piese.

Avantaje A4:
- motorul 1.9TDI 131 cai este legendar. Evident, gasesti masini rulate(peste 200.000-250.000km reali) dar motorul fiabil nu va necesita de regula interventii. Sau cel putin nu unele majore.
- masina este comfortabila, suspensie multi-brat
- sanse mari sa gasesti o varianta Quattro - recomand
- spatiu putin mai mare ca in bmw(desi, de altfel, o masina destul de inghesuita pt pasagerii spate).
- (posibila parere subiectiva) interiorul este mai modern si mai calitativ decat la bmw.

Avantaje BMW:
- tinuta de drum mai buna, spre sportiva
- motor mai silentios

Acum, tu hotarasti ce preferi. Tractiune fata sau propulsie spate. Daca vreo integrala, la bmw, cam greu cu xdrive-ul.

Iar, in ceea ce priveste piata romaneasca, sunt sanse mai mari sa gasesti un A4 ok decat un e46 ok.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 19-11-15, 17:58   #7
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: sfat achizitie audi a4 b6 vs bmw e46

Legendar o fi motorul ala de 131CP dar la 250,000 reali nu cred sa mai gasesti. Deja ce se vinde prin Austria si Germania de la privati, depaseste 300k. Si la ambele masini, nu de motor in sine imi fac griji, ci de agregatele adiacente : injectoare, turbina, etc.
Avantajul BMW nu este numai unul sportiv, ci si avantajul injectiei common rail vs pumpe düsse.
BMW la spatiu este pentru mine un NO GO. Drept ca E46 este ceva ma spatios decat E36 dar daca ai burta ca mine si dai cu capul de usa atunci BMW nu stiu cat te va satisface. Are o pozitie de condus mai sportiva, nu musai incomoda. Chestie de gust.
Audi isi merita renumele : si dupa 15 ani masina aia isi arata calitatea. Interiorul, daca a fost cat de cat ingrijit, arata mereu ca nou sau pe aproape. Motorul de 150PS este la fel de legendar, mai ales in combinatie cu o cutie manuala in 5 trepte. Dezavantaj : clapetele swirl.
Acum, intre astea doua masini chiar ca e chestie numai de gust, pentru ca ambele sunt pline de avantaje, dotari, etc. Drept ca mai repede gasesti un Audi in mintile lui decat un BMW.
Acum nu stiu daca pt Romania se merita un BMW 320d pt ca nu prea ai drumuri unde sa il pui in valoare. SI daca mergi cu urmasul(a) familiei in masina te gandesti mai mult la spatiu si siguranta decat la viteza vs costuri, impozit, etc. Avantaj Audi.

Cred ca aici nimeni nu poate spune care masina e mai buna. Doar care iti place tie.

PS : Quattro pe 131CP ? Curios, nu stiam decat de 2,5V6 cu Quattro, chiar am probat unul zilele trecute. Dar o fi, nu spun nu ..... mai invat si eu cate ceva . E bine de stiut.
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 20-11-15, 11:44   #8
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: sfat achizitie audi a4 b6 vs bmw e46

Si care este mai exact avantajul unui sistem Common-Rail fata de unul Pompe-Duse?

Cred ca omiti, din nou, un lucru general. In cazul motoarelor CR, ungerea pe baza de motorina este mult mai accentuata ca la PD,c are se bazeaza aproape exclusiv pe ulei(de aici si "problema" de consum de ulei). Iar cum motorina de la eu4 in sus are deja concentratia de sulf si nu numai redusa, proprietatile de lubrifiere devin din ce in ce mai aproape de 0.

Ce inseamna asta pentru un motor CR?

- pompa de inalte produce span
- spanul ajunge in rampa si fitlru
- din rampa in injectoare
- din injectoare in motor
- din filtru, retur, catre rezervor

Si ciclul continua, facandu-ti praf tot sistemul de alimentare, injectie. Costuri foarte mari, minim 7000ron.

Probabil de intrebi.. "Da bine ma, ca astia erau prosti, nu stiau de motorina si lipsa ei de lubrifiere, faceau motoarele astea asa in continuare?".

Evident. Problema nu e din proiectare musai. Ci din cauza materialelor din care sunt facute componentele. Care nu sunt suficient de rezistente. Ma refer aici la Pompa de inalte caci ea este piaza rea. Dar nu-i intereseaza. E singura dehnologie actuala utilizata pe diesel, vrei nu vrei trebuie s-o cumperi si s-o repari la nevoie. La costurile de mai sus..



Asadar, consider ca un litru de ulei de 70lei la 15.000km si ceva vibratii mai pronuntate in cazul unui motor PD ma incanta mai tare decat o investitie care se ridica aproape de valoare totala a masinii.

Si da, Quattro si/sau 4Motion pe PD131. Nu doar pe 2.5tdi.

Last edited by andreiu21ct; 20-11-15 at 11:48.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 20-11-15, 15:06   #9
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: sfat achizitie audi a4 b6 vs bmw e46

Hmmmmm, cred ca generalizezi problemele aparute la Logan.
Si BMW are common rail si nu stiu sa fi avut probleme. Cel putin nu pana pe la 400k.
Mercedes la fel.
'Lipsa' capacitatii de lubrifiere se rezolva cu nitzel ulei de drujba , general spus. Eu folosesc si la PD.
Curba de cuplu si putere este alta la common rail decat la PD plus ca reparatiile la PD sunt mai costisitoare.

Costuri 7000RON e valabil la Logan, Clio, etc. Pe de alta parte, o unitate PD se duce in 400-500EUR si inmultit cu 4 cam da cu virgula. Plus ca PD nu prea se poate reconditiona. Si la km reali pe care le au multe masini, nu cred sa scapi fara sa schimbi un injector doua, poate chiar mai multe.

Si nu, nu ma intreb de ce fac producatorii ceea ce fac. Deja stiu de ce.
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 23-11-15, 11:05   #10
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: sfat achizitie audi a4 b6 vs bmw e46

Masinile despre care vorbim au peste 12 ani. Fie ele PD sau CR probleme oricum vor avea. Uleiul de 2T e ok pt extralubrifiere, poate ameliora/intarzia aparitia problemei - dar daca pui de la bun inceput, de cand e masina noua. Dupa 12 ani, te imbeti cu apa rece.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 23-11-15, 15:20   #11
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: sfat achizitie audi a4 b6 vs bmw e46

Asta e clar. La +300k km e clar ca nu poti face decat sa amani inevitabilul.
Per total spus, vorba unui amic : 'fiare vechi' .
crywolf is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -