Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 07-09-15, 20:28   #1
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default 1.8T vs ?

In viitorul apropiat urmaresc sa schimb cilindreea si urmaresc putina performanta.
Deocamdata sunt axat foarte mult pe orice VAG cu 1.8T din generatia 1999-2005...pentru ca puterea se poate scoate relativ usor iar intretinerea nu este scumpa.

Totusi vreau niste alternative pentru acest motor...din afara grupului VAG.
Cerinte: 4 in linie, maxim 1.8cm3, an minim 1998, nu conteaza puterea atat timp cat poate un 0-100 in mai putin de 10 secunde, pret de achizitie sh ~2500e.

Cel mai puternic "adversar" este 318is, care atarna destul de greu in balanta.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 09-09-15, 10:08   #2
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: 1.8T vs ?

Depinde daca vrei sa lasi masina stock sau daca vrei sa o modifici ulterior. Daca vrei sa iti bagi nasul prin ea atunci varianta supraalimentata e cea recomandata.
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 09-09-15, 17:21   #3
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: 1.8T vs ?

Quote:
Originally Posted by crywolf View Post
Depinde daca vrei sa lasi masina stock sau daca vrei sa o modifici ulterior. Daca vrei sa iti bagi nasul prin ea atunci varianta supraalimentata e cea recomandata.
Treaba asta ramane un topic de abordat dupa ce fac cativa km buni cu masina respectiva.
Spre ex am mers cu un Bertone coupe 1.8 125 hp si as putea sa spun ca m-as multumi cu puterea pe care o are si de cum trage masina. Ma pot baza pe ea la orice depasire.

Totusi in timp o sa apara monotonia, plictiseala si o sa vreau altceva...ceea ce e destul de greu si costisitor de scos dintr-un N/A.
Daca mi-ar permite acum bugetul, m-as indrepta spre Toledo sau Bora instant...dar deocamdata sunt peste bugetul meu.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 11-09-15, 11:05   #4
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: 1.8T vs ?

Am sarit de la 318iS la Astra. De acolo sarim la Toledo, Bora (masini care sunt mai greu de gasit cu 1,8T. Nu imposibil, doar ca nu sunt asa de multe).
Cand voiam eu sa imi iau Masina, il tot bateam la cap pe un amic, sa ma sfatuiasca.
Denumise discutia 'Masina saptamanii' pentru ca in fiecare saptamana mi se punea pata pe altceva . Asa si la tine.
La 2500EUR oricum va fi un cazan, orice ai lua. Nu o spun cu rautate, dar la banii aia ori e alergata de numa numa si ulei schimbat prin completare, ori are 'niste zgarieturi pe lonjeroane. dar un meserias le scoate repede' (au ramas acolo de la ultimul copac luat in brate).
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 12-09-15, 09:05   #5
babone
Honda Driver

Stage 5
 
babone's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 918
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: 1.8T vs ?

Honda Civic VTI ? Consum mult mai mic decat la un 1.8T , mai fiabil, posibil si km mai putini, dotariile care le gasesti pe civic sunt cam minimul necesar.
babone is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -