Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 19-08-15, 22:55   #1
AWU

Stock
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 4
Default Ce maşină ?

Salut !
Curând intenționez să achiziționez un autoturism ca prima maşină.
Am 18 ani, am categoria B, am ceva experiență deci nu sunt chiar afon.
Bugetul meu este de maxim 3000 de Euro, am căutat pe OLX maşini de toate tipurile, am mai citit, dar tot nu ştiu ce pentru că fiecare are problema ei.
Eu caut o maşină în 5 uşi, pe motorină cu o capacitate cilindrică până la 1600cc.
Caut o maşină care să nu se strice des, iar piesele SH şi noi să fie accesibile.
Maşina o voi folosi 90% în oraş (Oraş mai pustiu de altfel) şi 10% naveta la facultate cam 60 KM de 2 ori pe săptămână.
Caut motorină pentru că din ce am citit şi cu cine am vorbit are consumul undeva la jumate față de benzină, iar eu cum ştiu că voi face mai bine de 20.000 KM/an s-ar merita diesel, la consum de maxim 7 pe oraş.
Găsisem Corsa 1.3CDTI dar am auzit că sunt motoare de Fiat care nu sunt prea bune.
Alte sugestii ?
Ajutor, vă rog.
Mulțumesc anticipat !
AWU is offline   Reply With Quote
Old 20-08-15, 09:31   #2
BUBa^^^
Dacia Driver

Stage 5
 
BUBa^^^'s Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 707
Member of:
[DACIA]
Default Re: Ce maşină ?

https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...ml#post5811034 Au motoare destul de bunicele si costurile de intretinere sunt ok.Apropo, consumul in oras nu o sa fie niciodata la jumatate fata de benzina la diesel, mai bine cautai ceva 1.2-1.4 benzina+gpl si atunci aveai costuri mici si la intretinere si la gpl.
__________________
Dacia 1310L

Last edited by BUBa^^^; 20-08-15 at 09:33.
BUBa^^^ is offline   Reply With Quote
Old 20-08-15, 09:33   #3
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Ce maşină ?

Salutare.

Daca vei face multi km, da, se renteaza un diesel. Si apoi, si cand ai pasageri ori ceva de carat, e intotdeauna binevenit cuplul unui diesel.

1.3-ul ala nu este de speriat. Tine cont ca la urma urmei cumperi o masina veche de 10 ani. Oricat de fiabile ar fi anumite motoare, varsta + rulajul aferent + modul de exploatare, servisare, ingrijire isi spun cuvantul.

O varianta f buna ar fi 1.4tdi-ul de la VAG. ll Poti gasi in bugetul tau pe Ibiza si Fabia 1. Posibil si pe Polo dar alea sunt jignitor de supra-apreciate. Este economic, puternic (este practic un 1.9 tdi fara un cilindru - multe piese fiind comune) si fiabil. Drept dezavantaje pot fi considerate vibratiile+ zgomotul usor pronuntate datorita celor 3 cilindri si a tehnologiei PD.

Ca o paranteza, am 4 cazuri de prieteni/colegi cu astfel de motoare - de la 150.000km la aproape 400.000km. Toti sunt foarte multumiti.


Te mai poti uita la un Peugeot 206 - 1.4 HDI. Motorul e teapan dar Peugeotul are probleme tipice - senzori problematici, electrica stangace, puntea spate care te poate lasa si nu e f ieftina.

Fiat Punto - motorul de pe corsa. 1.3.

Ford Fiesta 1.4tdci. Se conduce foarte bine dar are cel mai de rahat interior din pdv a calitatii materialelor, este cea mai micuta iar la capitolul antifonare ai impresia ca mergi cu geamurie usor deschise si cu motorul in poala.


Or mai fi si altele, de pe partea asiatica, dar nu-mi vin acum in minte si nici nu le cunosc suficient incat sa ma pot pronunta.

Ordinea ar fi, dupa mine, urmatoarea:

Fabia/Ibiza, Corsa, Ford, Peugeot, Fiat.

Last edited by andreiu21ct; 20-08-15 at 09:38.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 20-08-15, 22:20   #4
AWU

Stock
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 4
Default Re: Ce maşină ?

M-am gândit la Golf 4 1.9 TDI ALH. Din ce am auzit acest motor este cel mai bun pentru că nu se strică, chiar dacă impozitul anual este cu 120 RON mai mare față de 1.6 se merită. Consumul este undeva la 6% pe oraş, iar la drum 4%.
Ce părere aveți de această maşină ? Eu unul o privesc cu ochi buni, Volkswagen este cea mai populară maşină din Europa şi totodată prima la vânzări în lume. În România cea mai populară este Golf 4, bineînțeles după Logan.
Piesele noi sunt chiar ieftine de la firme bune, iar cele SH sunt şi ele foarte ieftine pentru că sunt numeroase Golf 4 pe la dezmembrări.
Deci, se merită la un buget de maxim 3000 E un Golf 4 1.9 TDI cu motor ALH ?
AWU is offline   Reply With Quote
Old 20-08-15, 22:59   #5
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: Ce maşină ?

"Am 18 ani, am categoria B, am ceva experiență deci nu sunt chiar afon."
Gresit,n ai experienta,poti sa ai inclinatii spre sofat,dar experianta e zero.
E ca si cand ai zice ca daca ai pwla deja stii sa f00ti.

Masina mica gen corsa,punto,polo are multe dezvantaje,primul dintre ele ar fi spatiul,daca esti putin mai maricel va trebui sa lasi scaunul pe spate,iar pe cel din spatele tau il strivesti.
Daca ai bagat 3 persoane,masina deja e lesinata,loc pentru bagaje pauza..mai dai drumul si la clima si consumul se apropie de acelasi ca al unui sedan.
Niciodata intr o masina mica nu vor incapea 5 oameni,asta sa stii de la inceput si cu cat bagi mai multi consumul va creste si va trage mai greu.

Eu conduc de cateva luni de zile un Golf 4 si trecand de la un amarat de e36 sedan,mi se pare extrem de mica si nepotrivita.

Daca vrei diesel,sedan,la 3000 de euro ai sanse sa gasesti un E46 320D,dar foarte chel,geamuri si oglinzi electrice care e dotarea standard si poate aer conditionat.
Te mai poti uita dupa Mazda 6,E39 520d (2.0 e submotorizat,dar tot scoti consum bunicel) sau Ford Mondeo.
Daca vrei masina din clasa mica ai de ales intre corsa 1.3,vw polo,ibiza,ford focus,ford fiesta sau Audi A3.
Polo e masina supraapreciata care nu isi merita banii,iar fordul are cel mai groaznic interior posibil.
Corsa e cea mai buna alegeri aici fiindca A3 ul e scump,doar 1.6 benzinar se incadreaza in bugetul tau.

Daca te razgandesti si vrei o masina pe benzina,te poti uita in Germania sau Austria dupa un Opel Vectra B fabricat intre 10.2000 si 2002,motor 1.8 Euro 4 sau Mondeo 1.8 tot euro 4.
La noi gasesti E46 2.0,dar majoritatea pe benzina sunt niste rable ordinare,ordinareeee......mare grija la e46 sa il iei doar de la cineva cunoscut,altfel ai sanse de 99% sa fie o teapa pentru ca sunt alergate de tineri sau de romani ciobani care merg cu un ulei 25.000 de km.
Mai ai varianta sa gasesti un Audi A4 B6 1.6 (care e submotorizat) sau un 2.0,dar asta presupune sa maresti bugetul cu minim 500 de euro si ai nevoie si de putin noroc.
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 23-08-15, 11:26   #6
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Ce maşină ?

Da, poti cumpara una din cele enumerate de colegul de mai sus, cu 300-400.000 km reali, obosite, depasite si care - inevitabil - vor cere banid e reparatii. Si cum sunt masini din alta clasa si unele marci rpemium.. te va costa. Cine nu recunoaste sau neaga, poate f bine sa intre pe orice forum in afara de cele cu tema auto.

EU ti-am recomandat masinic are cu 3000E le poti gasi ca an de fabricatie 2003-2004 si fiind masini de clasa mica, pot avea rulaje mai decente. Costurile fiind reduse din rice pdv (taxe, piese, consum, etc).


Da, nu.s BMW-uri ce e drept..
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -