Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 14-08-15, 22:45   #1
AWU

Stock
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 4
Smile Ce maşină să cumpăr ?

Salut !
Am 18 ani, am categoria B şi un buget de maxim 5000 de Euro.
Ce maşină să-mi cumpăr ? Ce să aleg ca prima maşină ? Să fie una mai ieftină sau una mai scumpă ? Caut ceva de maxim 2000cc pentru taxe mici, diesel pentru consum mic şi un model foarte popular pentru a găsi rapid piese noi sau SH destul de ieftine.
Ce anume îmi recomandați ?
Sau mai degrabă un maxim 1.6 benzină ar fi mai indicat ?
Înmatriculată pe firmă sau pe pensionar de 75 de ani ?
Ajutor !
Mulțumesc anticipat celor ce mă vor ajuta !
AWU is offline   Reply With Quote
Old 15-08-15, 00:23   #2
Floryn2810

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 45
Default Re: Ce maşină să cumpăr ?

BMW 318(2002-2003)
Skoda Octavia(2004)
Skoda Fabia(2012)
Vw Golf IV(2003)
Vw Passat(2006)
Honda Civic(2007)
Audi A4(2005)
Mazda 6(2007)

Sunt destul de multe de luat in calcul,eu ti-am prezentat pe scurt cam ce ar fi ok,acum depinde de tine sa te documentezi in continuare

Multa bafta si sa nu uiti sa faci topic cu noua jucarie!

Tu parca ai mai deschis un topic pentru parere similara,nu?
Floryn2810 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-15, 01:17   #3
AWU

Stock
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 4
Default Re: Ce maşină să cumpăr ?

Salut !
Mulțumesc mult pentru sfat.
M-am hotărât, aleg Opel Corsa 1.3 CDTI, are un consum de până în 5% în oraş (Exact ce caut eu), are un aspect foarte frumos, la dezmembrări se găsesc piese ieftine, iar cele noi sunt foarte accesibile, este o maşină populară, iar la bani sper să găsesc una până în 2500 de Euro cu taxa plătită, 2004+, îngrijită şi dacă am noroc maşina adusă din Germania. La taxe e chiar bună, 52 RON impozit pe an, maxim 100 lei asigurare pe 6 luni pe pensionar, iar ITP şi rovignetă sunt la fel la orice autoturism. Ceilalți 2500 vreau să-i dau pe motor (Pasionat de mic de 2 roți).
Sper că alegerea mea este bună.
Am ales aşa pentru că sunt începător, părinții nu sunt fe acord cu 320Ci-ul care voiam inițial să-l cumpăr şi am stat şi m-am gândit mai bine că decât să dau 1600 lei/an taxe mai bine dau 400 lei şi sunt mai câştigat + consum maxim 5 nu 12-13 cum are 320Ci E46.
AWU is offline   Reply With Quote
Old 15-08-15, 11:42   #4
Floryn2810

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 45
Default Re: Ce maşină să cumpăr ?

Sincer nu sfatuiesc motor,nu stau si scriu acum un roman,dar foarte multi au pierit din vina lor.Mai bine investeste intr-o masina buna,chiar de ar fi si 4500,dar macar iei ceva in care ai sansa sa nu bagi foarte multi bani in reparatii.Multa bafta!
Floryn2810 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-15, 13:55   #5
AWU

Stock
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 4
Default Re: Ce maşină să cumpăr ?

Quote:
Originally Posted by Floryn2810 View Post
Sincer nu sfatuiesc motor,nu stau si scriu acum un roman,dar foarte multi au pierit din vina lor.Mai bine investeste intr-o masina buna,chiar de ar fi si 4500,dar macar iei ceva in care ai sansa sa nu bagi foarte multi bani in reparatii.Multa bafta!
Am înţeles, mă mai gândesc, îmi plac foarte mult motoarele, mai ales că de la 7 ani stau cu mână în ele de le repar şi am avut destule scutere şi motociclete până acum, e pasiune de mai bine de 10 ani.
Mulţumesc frumos pentru părere.
AWU is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -