Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 12-08-15, 13:38   #1
Boomhauer
 
Join Date: Aug 2015
Posts: 0
Default Sfat achizitie 5-6000 euro

Salutare tuturor !

Sunt in cautare de achizitie a unei noi masini, si am un buget de 4500-5000 de euro, maxim 6000 de euro, daca ar fi ceva exceptional.

Conditii :
- Berlina.
- Conduc cam 3000-5000km/lunar, iar masina actuala ( Polo ) nu face fata prea bine, nici nu a fost proiectata pentru asa ceva.
- Ma intereseaza confortul interior, in primul rand.
- Fiabilitate decenta.
- Transmisie manuala.
- Consum decent, conduc cam 60% oras 40% extraurban.
- NU ma intereseaza sportivitatea. In oras conduc cu 40-60km/h, iar in afara cu 80-110km/h.

Pana acum tot ce am gasit mai decent sunt Passat B5.5 1.9TDI 131 CP, A4 B6 1.9TDI 131 CP, Avensis 2.2D-4D 150 CP ( cica nu sunt prea recomandate pentru multi kilometri lunar ), E46 320d nu am o parere foarte buna despre cum au fost intretinute...

Imi puteti recomanda o masina care sa se preteze nevoilor mele ? Ma intereseaza in mod deosebit confortul !

Va multumesc !
Boomhauer is offline   Reply With Quote
Old 12-08-15, 14:49   #2
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Sfat achizitie 5-6000 euro

La 3000-5000km/lunar iti recomand masina noua, eventual in Leasing.
As merge pe Avensis, ca fiind una dintre cele mai fiabile masini. Nu musai 2,2D4D ci si un 2,0 cred ca ar fi de ajuns. La Passat as recomanda un 1,9TDi de 101CP daca tot vb de modelul B5. BMW 320d doar modelul de 150CP. Nu toate sunt paradite, doara ca alea intretinute, cam costa. Audi : identic motorizare Passat.
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 12-08-15, 15:13   #3
Boomhauer
 
Join Date: Aug 2015
Posts: 0
Default Re: Sfat achizitie 5-6000 euro

Quote:
Originally Posted by crywolf View Post
La 3000-5000km/lunar iti recomand masina noua, eventual in Leasing.
As merge pe Avensis, ca fiind una dintre cele mai fiabile masini. Nu musai 2,2D4D ci si un 2,0 cred ca ar fi de ajuns. La Passat as recomanda un 1,9TDi de 101CP daca tot vb de modelul B5. BMW 320d doar modelul de 150CP. Nu toate sunt paradite, doara ca alea intretinute, cam costa. Audi : identic motorizare Passat.
Va multumesc pentru reply !

Am inteles ca Avensis-ul nu ar avea motoare foarte spectaculoase, din generatia T25. Este adevarat ?

De ce imi recomandati 1.9TDI de 105CP vs cel de 130CP ?

Nu stiu ce as alege de la leasing, nu as vrea o masina mai noua, pentru ca merg si pe portiuni neasfaltate de drum ( zona Neamt in special ), si parca nu as vrea ....
Boomhauer is offline   Reply With Quote
Old 13-08-15, 20:22   #4
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Sfat achizitie 5-6000 euro

Pai e simplu, daca tu faci 50-60 mii km pe.an, orice ai lua din alea de mai sus o sa inghita bani garla. Iti sugerez sa te orientezi catre un hatchback sau sedan compact mai nou si cu motor 1.6 diesel. Gen Focus, Jetta. Cu 6 mii iei o.masina cu minim.250 de mii de km, iar daca tu faci 50 de mii pe an o pui pe.butuci repede.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 04-12-15, 14:35   #5
lovecars97
 
Join Date: Dec 2015
Posts: 0
Default Re: Sfat achizitie 5-6000 euro

un audi b6 bun il gasesti la 4500... daca vrei ceva pana in 6000 uita-te la un passat b6 poate ai noroc si iti iei unu care nu a fost taxi in germania)
un e46 pentru drumuri lungi nu stiu ce sa spun...trebuie intretinut
CONCLUZIE: cumpara un passat, are cam acelasi motor de pe audi b6 dar anul si aspectul masinii face diferenta...Tata are un passat b6 2.0 tdi 104.000 km reali masina are consum mic 5-6% extern oras 7-8 . Masina trage foarte bine, in curbe sta bine...e confortabila dar suspensiile is cam rigide parerea mea...ti-as recomanda sa iti iei motor 1.9tdi deoarece un 2.0 tdi e mai sensibil si daca il iei de la un "mosneag" degeaba are 150.000 km daca masina nu a fost intretinuta si a mers cu ea subturata...(asa mergea si tata cu ea pana cand s-a dus in service si i-a zis cineva sa ii mai dea talpa din cand in cand deoarece daca mergi subturat se infunda injectoarele...dar nici sa nu ii dai prea tare pana crapa...sa ii dai zilnic putin asa sa se desfunde pana in 4000-4500 maxim)
Daca prinzi unul bun sa ai grija de el.Bafta
lovecars97 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-15, 13:03   #6
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Sfat achizitie 5-6000 euro

Salut boomhauer,

Nu contest anumite afirmatii ale colegilor ce au postat inaitnea mea. Doar ca:

- nici un motor de generatie noua, de cilindree mai mica sau egala cu 1.6l, fie el produs de PSA, Renault, VAG nu va rezista ca unul "vechi", PD clasic.
- 1.9tdi 105 nu iti recomand. Este un motor dispus transversal si are probleme de ungere, din care rezulta problema ienvitabila a tachetilor si axei cu came. Spun inevitabila, pentru ca la km pe care-i vei face tu, te vei lovi de ea. Oricum, acel motor nu-l vei gasi pe Passat B5.5 sau A4 B6 - acestea au motoare longitudinale.
- 1.9 tdi-urile pe care le vrei sunt AVB(101), AVF/AWX(131). Le gasesti pe passat si a4.
- Verificate bine si itnretinute de fostul prorpietar cum se cuvine, motoarele de mai sus sunt excelente. Niciun tdci, tdi CR, nu se compara cu ele.
- Passat b6 in 5000 Euro nu-ti recomand. PUNCT (chiar si 6000).



iti recomand sa mergi pe ceea ce ti-ai propus. Sunt masini arhicunsocute, piese gasesti usor si nu scump. Passat sau A4. Personal, inclin mai mult spre Passat. Este mai mare, spatioasa. A4 mi se pare mult prea inghesuit. E drept, A4 e mai calitativ, dar atat. Si ceva mai scump.

Toyota n-o fi rea. Nu le cunosc personal asa ca prefer sa nu ma pronunt. Dar Passat-uri si Audi-uri ca cele mentionate mai sus ama vut destule in "neam" si am fost cu totii foarte multumiti de ele. Unii inca mai sunt. Si aparent or sa tot fie ca nu au itnentii de a le vinde. (Si sunt masini cu 300.000+ km).

Last edited by andreiu21ct; 08-12-15 at 13:06.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -