Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 03-08-15, 17:28   #1
Aleexandru

Stock
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 2
Default Achizitie auto second hand neinscrisa

Buna ziua, as dori sa achizitionez un Golf 5 1.9tdi 4motion an 2006 inscris pe Franța.
1.Vreau sa intreb ce ACTE ar trebui sa primesc de la vânzător ?
2.Cat timp pot circula cu numere de FR avand in vedere faptul că vânzătorul mi-a spus ca detine asigurare CASCO valabila un an de zile si se poate circula asa cu ea pana expira asigurarea ?
3.Care sunt pasii ce trebuiesc urmati spre cumparare( rularea pe un tester, contractul de vc, samd) ?
4.Masina as dori sa o trec pe mama mea in vederea platii asigurarii mai ieftine, pot face contractul pe numele meu sau al ei ?
Mulțumesc frumos pentru timpul acordat.
Aleexandru is offline   Reply With Quote
Old 04-08-15, 16:13   #2
vladalexandru85
 
Join Date: Jun 2015
Posts: 0
Default Re: Achizitie auto second hand neinscrisa

Quote:
Originally Posted by Aleexandru View Post
Buna ziua, as dori sa achizitionez un Golf 5 1.9tdi 4motion an 2006 inscris pe Franța.
1.Vreau sa intreb ce ACTE ar trebui sa primesc de la vânzător ?
2.Cat timp pot circula cu numere de FR avand in vedere faptul că vânzătorul mi-a spus ca detine asigurare CASCO valabila un an de zile si se poate circula asa cu ea pana expira asigurarea ?
3.Care sunt pasii ce trebuiesc urmati spre cumparare( rularea pe un tester, contractul de vc, samd) ?
4.Masina as dori sa o trec pe mama mea in vederea platii asigurarii mai ieftine, pot face contractul pe numele meu sau al ei ?
Mulțumesc frumos pentru timpul acordat.
Buna ziua.
1. Ar trebui sa primesti
- actele emise de autoritatile franceze in original (unul trebuie sa fie echivalentul cartii de identitate de la noi, altul echivalentul certificatului de inmatriculare);
- contractul de vanzare cumparare intre intermediar si proprietarul francez ;
- contract de vanzare cumparare intre tine si intermediar;
- certificatul fiscal al intermediarului;
- fisa de inmatriculare cu stampila la rubrica vanzatorului ca masina a fost scoasa din financiar de la primarie si care atesta ca vanzatorul nu are datorii;
- copie dupa cartea de identitate a intermediarului ;
- numerele de inmatriculare cu care masina a intrat in Romania (o sa ai nevoie de ele la inmtricularea definitiva)
2. Nu stiu daca mai poti circula cu numerele din Franta daca masina a fost radiata din circulatie de autoritatile franceze in vederea exportului.
3. Daca iti place masina si vrei s o cumperi cel mai bine este sa mergi cu ea , impreuna cu vanzatorul la un service- AGREEAT DE TINE, NU DEVANZATOR si vezi ce spun mecanicii despre starea masinii. In primul rand intereseaza te daca a fost sau nu accidentata, daca pot sa verifice si kilometrajul sa fie real e excelent, si ar fi bine sa faca si un test la gaze, sa fii linistit ca nu vei avea probleme la RAR din cauza ca nu ies gazele.
Daca masina este ok poti sa mergi mai departe cu efectuarea unui contract de vanzare cumparare, fisa de inmatriculare ( toate astea e bine sa le faci la o firma de acte auto - vei economisi timp si nervi)
Apoi , un alt pas este efectuarea RAR pentru eliberarea CARTII DE IDENTITATE A VEHICULULUI (CIV) cu folia de securizare respectiv a unui CERTIFICAT DE AUTENTICITATE.
Va trebui sa mergi la primarie sa inregistrezi masina in financiar pentru plata impozitului si sa platesti o taxa de inmatriculare. Chitanta in original o pastrezi si o sa ti o ceara la biroul de inmatriculari.
La finante pentru eliberarea deciziei de calcul a taxei de prima inmatriculare functie de datele pe care le ai trecute in CIV ul eliberat de RAR, iar dupa eliberarea deciziei de calcul, plata acesteia. Pastreaza chitanta si decizia de calcul pentru ca vei avea nevoie de ele in original la biroul de inmatriculari .
La CEC BANK vei avea de achitat taxa privind contravaloarea certificatul de inmatriculare.
Cu actele in original eliberate de autoritatile franceze+traducerea legalizata a acestora si cu actele pe care le am prezentat anterior va trebui sa te prezinti la biroul de inmatriculari in vederea inmatricularii definitive.
Fii atent ca s ar putea sa nu poti inmatricula masina in tara daca nu a fost radiata din circulatie din Franta. Fereste te sa dai banii la vanzator fara ca tu sa ai certificatul fiscal al acestuia. Nu stiu exact cum e la francezi dar stiu ca la masina pe care am cumparat o acum 3 ani actele emise de autoritatile din Italia aveau mentiunea de ANULAT IN VEDEREA EXPORTULUI. Daca ai un dubiu cat de mic legat de actele masinii sau de starea tehnica a acesteia nu cumpara masina. De cumparat e usor dar daca vei constata ulterior ca tenemultumeste ceva la ea foarte greu ai sa scapi de ea.
5. Da, masina poate fi inscrisa pe numele mamei tale , numai ca fisa de inmatriculare, contractul de vanzare cumparare vor trebui facute pe numele mamei tale.
Pentru o mai buna acuratete a informatiilor cel mai bine este sa ceri sfatul unei persoane de la o firma de acte auto. Cel putin astea is etapele pe care le am parcurs eu la inmatricularea unei masini adusa din Italia.
vladalexandru85 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-15, 18:23   #3
costi05

Stage 3
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 94
Default Re: Achizitie auto second hand neinscrisa

E mult mai simplu dacat crezi:

Contract vanzare-cumparare 3 exemplare (gasesti pe net pe siteul prefecturilor parca)
Certificat de inmatriculare (carte grise)
Certificat non gaje,tot de pe net,bagi datele masinii si ti-l elibereaza in format electronic
mergi la prefectura si obtii carte grise cu datele tale
Cu carte grise mergi la 1) un atelier autorizat si-ti face numerele
2) un broker de asigurari si faci asigurarea (poti lua din tara de la o firma de asigurari o dovada ca nu ai avut accidente in ultimi 3 ani si obtii o asigurare mai ieftina)
In Franta masinile nu au Carte Identitate

E mai simplu de cumparat masina din Franta decat din Germania insa gasesti foarte greu una intreaga si nelovita , nu mai zic de service periodic la partea mecanica, riscul e mare , multi au ramas cu ele pe drum catre tara.., defapt francezul o lasa pe marginea drumului cand se defecteaza ceva , chiar cu cheile in contact, sunt foarte superficiali si puturosi/comozi. Sunt departe de nemti. In Germania si scuterele le gasesti cu carte service la zi ...

Personal nu recomand cumparare masina din Franta, Spania, Portugalia, Grecia, Belgia, Olanda , Austria. Le alearga rau de tot de le ies pistoanele prin capota si la vand cand fac numarul de km, sunt eficienti dealtfel cand vine vorba de partea economica... .

Neamtu' baga bani grei in masina , orice masina ar avea , normal are si venituri pe masura. Gasesti masini cu 600k km bord cu carte service la zi !!! Si cel care are Golf din '80 o intretine tot la service, asta e educatia lui, cultura , obiceiul. Acolo s-a inventat masina , pentru ei masina reprezinta un mod de viata, un membru al familiei.
Desi sunt mai scumpe eu recomand categoric masina cumparata din Deutchland Republik . Ar mai fi masini intretinute si ingrijite si in Norvegia, Elvetia insa apar alte dificultati in procesul de cumparare.

E bine sa mergi pe carari batatorite..
costi05 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -