Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 18-07-15, 07:06   #1
Shovea1
 
Join Date: Jul 2015
Posts: 0
Post Consiliere achizitie auto 3500EUR

Va salut membrii 4tuning.
Cochetez cu forumul 4tuning(membru mai putin activ) de aprox. 10 ani.Insa in ultimii 3 ani am vizitat forumul mai mult pasiv,uitandu-mi datele de logar complet(+mail inactiv).

Pana acuma ca masini personale am detinut 2 e36 318i,insa a venit vremea sa caut o masina mai practica
Buget strict pentru achizitie 3500 Euro

Criterii:
1.Doresc o masina spatioasa,mai exact break,din cauza faptului ca am un catel de 40+ kg
2.Sa fie convenabila la drum lung atat din punct de vedere al confortului cat si a fiabilitatii.
3.Motor de preferat diesel datorita cuplului marit,numarului relativ mare de km,cat si posibilitatea de a tracta rulota.
4.An fabricatie... 2001+ nu am pretentii,prefer o masina intretinuta,decat un cazan tras pe el la inchiriat din 2007.

bottom line:de preferat ar fii o masina break, cu un portbagaj relativ mare(fara scaune rabatate, nu car frigidere!) si oarecum o tinuta de drum mai silentioasa( sa nu imi sara noobi in cap ,ca nu exista diesel silentios,sunt constient de asta mai ales la bugetul acesta)


Studiind autodata,in principal privind lungimea masinii,si portbagajul cu sau fara scaune rabatate am ramas oarecum cu gandul la cateva automobile.

1. Vw passat b5 1.9tdi/2.5tdi 4 motion AVANT (2001-...) PORTBAGAJ 495 l ,l-am trecut pe locul 1 datorita spatiului mai mare decat la audi a4 b6,chiar mai mare decat la a6,similar chiar cu cel de la audi a6 c5,si datorita posibilitatii de a alege un model 4 motion. intrebariile mele referitoare la aceasta masina: Singurele mele griji fiind (citind pe alte forumuri,sau chiar pe acesta) galagia facuta de suspensii la drum lung

2.Audi a6 c5 2.5 tdi AVANT quattro (2000-...) PORTBAGAJ 455 l
Punand cap la cap toate masiniile,chiar daca passatul este trecut pe locul 1,consider a6 a fii o masina mai potrivita necesitatiilor mele(confortul sporit+loc suficient) insa am citit ceva recenzii negative privind motorizarile;mereu va fi cate un GICA contra, care va spune ca la un prieten de-al lui i-au cazut axele cu came.FRATE daca nu bagi ulei normal ca dai cu dintii de pistoane.Inteleg ca are 4? axe cu came,si costurile sunt mari,insa daca esti TARAN iti pica axele la o masina relativ noua. Intrebarea mea privind aceasta masina si cu acest motor in special ar fii: ESTE sau NU ESTE o exagerare faptul ca pica rau motoarele de acest gen?

3.Ford focus
Portbagaj mare 482 L,gasesc cu usurinta un model dupa 2004,taxe mai mici,etc. insa fiind un hatchback nu cred ca imi ofera cele necesare chiar daca are un portbagaj decent,lipsa tracitiune integrala.

4. Ford mondeo PORTBAGAJ 540 l !!!!

Probabil cel mai mare volum al portbagajului dintre toate,insa acesta fiind singurul punct forte,despre calitatea oferita la drum lung nu prea stiu,fiabilitate nici atat, si cel mai mare dezavantaj pentru mine este la fel ca la focus,lipsa tractiune integrala+ faptul ca totusi este un hatch.

5.Audi a4 Este listat ca ultima mea varianta,in ciuda faptului ca s-ar putea sa intruneasca cel mai bine conditiile cerute de mine,l-am trecut ultimul din lipsa de informatii
Puncte forte :4x4 pe motorul 1.9 tdi insa intrebarea este,se gasesc atat de usor?
Da impresia de masina bine inchegata,fara zdranganeli si clopotei,insa asta este doar impresia mea privind aspectul masinii.


Puncte minus:cel mai mic spatiu pentru bagaje 442L mai putin decat focus,insa nu stiu cat de relativ este acest lucru,probabil nu este atat de inalt,si pierde ~40L

Mentionez faptul ca doresc un 4x4 datorita faptului ca parcurg si drumuri mai romanesti,si iarna locuiesc intr-o zona montana. Alte variante care le-am mai vizionat ar fii Opel astra G avand un portbagaj mare 540 l insa pot sa zic ca nu as putea traii intr-un interior ca la un opel astra,ma oripileaza acea navigatie minuscula pe un bord atat de gol + multe altele


Am incercat sa scurtez pe cat posibil detaliile,va rog ca astept cu intrebari pentru a ma ajuta in a=mi cumpara o masina ideala.

P.s. pentru haterii care se gandesc ca is noob in ale masinilor mentionez faptul ca nu sunt noob,insa sunt open minded si vreau sa aud si parerile altor oameni(exclus hateri si bagatori de seama)

Principalele mele intrebari (pentru a face un raport din raspunsuri)

-Care este cea mai potrivita pentru un caine+ 2 persoane(cu tot cu mine) ca siguranta si confort pentru caine!! (grupul vag ofera plase separatoare de bagaje/caine incorporate
-Care este cel mai fiabil motor pentru masiniile de mai sus?
-Prefer o cutie automata,pareri pro? contra?
-Raport calitate pret(ce obtii pentru suma aceasta relativ mica,insa nu ma intereseaza parerile privitorilor si vorba vine muritorilor de rand,care au 320 2006 si stau in chirie) GROW UP!
-An fabricatie,nr km,consum(sa nu depaseasca 7.5/8 exterior),taxe
-Prefer sa fie inmatriculata pe ro( nu zic nu la bg,sau alte tari pentru a o inmatricula pe ro sau bg )e ok?

Ca dotari in principal vreau AC,scaune incalzite si cam astea ar fii singurele criterii importante

p.s. 2 Mentionez ca acesta este bugetul strict pentru achizitie(eventual si inmatriculare daca gasesc ceva mai ieftin afara)intentionez ca primul lucru dupa achizitionare va fi o revizie/schimburi consumabile,bani calculati separat.

Sunt constient ca la vechimea masinii la care ma uit vor aparea probleme,costurile sunt calculate pe aceasta parte,sunt constient ca nu pot sa am o masina cu 130+ hp + 4x4 ...1400kg+ poate... fara a avea un consum mai mare decat la o masina obisnuita(acesta fiind punctul forte la ford focus,motor 1.6)


Daca am omis ceva voi revenii cu o postare noua.

Va multumesc


Later edit: Imi cer scuze pentru postarea lunga, insa am incercat sa ofer cat de cat un studiu de piata deja efectuat,luand in calcul criteriile mele doresc o consiliere.
Shovea1 is offline   Reply With Quote
Old 23-07-15, 11:42   #2
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Consiliere achizitie auto 3500EUR

Salutare.

In bugetul tau, referindu-ne strict la masinile mentionate de tine, nu te incadrezi decat la Passat/Mondeo.

Am vazut ca mentionai intens motorul 2.5 tdi. E foarte ok dar - atentie! - la modelele mai vechie, pre-2003/4, prezinta probleme constructive la axa cu came, tacheti, cublutori. Se schimba cu totul - investitia duce pe la 1000E doar piesele. Toate patesc asa, nu exista exceptii. De regula, pe la 200-250.000km. Trebuie ascultate - daca bat, fugi. Eventual verificat daca s-a facut interventie la motor, daca au fost inlocuite, etc.

In rest, niste motoare foarte bune. Inca ceva - mare grija la impozit(900/an), asigurari + incertitudinea pe viitor in ceea ce rpiv taxele, norma poluare, capacitate, etc.

Cutiile automate s-ar putea sa ridice probleme prin prisma varstei, uzurii. Ti-as recomanda o manuala - costurile de raparatie la o cutie automata ar fi destul de ridicate.

Cat despre Ford, atentie la motoarele diesel din acea perioada. Cunoscute pt injectoare paguboase si nu numai.


Ce ti-as recomanda, ca sa se icnadreze in bugetul tau si sa fie si cat mai fiable, ar fi:

1. Golf 4 Variant sau Octava 1 Combi - cauta un 1.9 tdi ALH(90 cai - extrem de fiabil si economic) sau axr/ajm (101/116 cai).
2. Opel Astra Caravan sau Vectra Caravan(vectra B a fost fiabila si "tzapana"). Motorizarile mai vechi - DTI nu cdti.
3. Passat B5 1.9 tdi Variant. - vechiute, greu de gasit una buna. Suspensia multibrat poate fi costisitoare.
4. Renault Laguna, peugeot 406.


Tractiune integrala mai greu. Poate gasesti vreo octavie, golf sau passat.

Last edited by andreiu21ct; 23-07-15 at 11:45.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 23-07-15, 14:35   #3
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Consiliere achizitie auto 3500EUR

1. Octavia : se gasesc mai des in Austria 4x4. Motorizari ALH sau AXR. Altele nici nu prea o sa gasesti.
2. Passat : 4Motion il gasesti im combinatie cu cutia automata Tiptronic, care este, parere personala, nu cea mai reusita cutie. Km pe care ii are o face deja candidata la Remat si schimbarea ei e ff costisitoare.
3. A6/A4 Quattro cu manuala insa, altfel aceeasi poveste ca si la Passat. A4 il gasesti si cu 1,9TDi, poreferabil celui de 2,5 care, as acum spune si colegul mai sus, are anumite probleme.

Restul nu au integrala. Opel Astra nu il bagam in aceeasi categorie cu cele de mai sus, pentru ca este mai mic, spatiu in interior mic, etc. Ieftina insa. Ff ieftina. Vectra B e invechita rau, km cu milioanele iar 2,0DTi care le echipeaza pe majoritatea nu e cel mai reusit motor. Daca e sa fie, recomand insa un model mai nou de Opel cu CDti (1,9-120CP).
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -