Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 06-03-15, 09:32   #1
adrian_rujan

Stage 4
 
adrian_rujan's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 224
Default Achizitie BMW

Salut,Stie cineva daca noile motoare de la Bmw mai au probleme cu lantul de distributie?
Ma refer la motoarele dupa 2012 si in special la motorul x25d 218cp(steptronic)cel de pe x1.
adrian_rujan is offline   Reply With Quote
Old 07-03-15, 20:40   #2
adrian_rujan

Stage 4
 
adrian_rujan's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 224
Default Re: Achizitie BMW

Nimic.....
adrian_rujan is offline   Reply With Quote
Old 08-03-15, 23:51   #3
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Achizitie BMW

Desi suntem pe un forum unde toti fac matanii virtuale inchinate zeului BMW, cand e nevoie nimeni nu stie nimic. Eu unul o recunosc, nu.s fan, nu am detinut bmw si nici nu voi detine(supraapreciata ca valoare/costuri implicite) deci chiar nu stiu nimic. mergi pe forumul dedicat.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 09-03-15, 00:34   #4
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Achizitie BMW

Quote:
Originally Posted by andreiu21ct View Post
nu am detinut bmw si nici nu voi detine(supraapreciata ca valoare/costuri implicite) deci chiar nu stiu nimic.
Nici eu nu sunt fan Bmw, de fapt nu sunt fanul vreunei marci de masini, am observat ca esti un sustinator infocat VW. Nu stiu cat ai condus Bmw-uri dar masinile nu sunt deloc supraapreciate, ba chiar e unul din putinii producatori care inca ofera acelasi lucru la fel ca la inceput. In schimb unele pe care tu le consideri corecte, iti ofera brate uzate prematur, consum de ulei ca fiind normal, ambreiaje picate din senin, injectoare cu termen de valabilitate mai mic decat la fructe, instalatie de craciun in bord, toate la pachet gratis.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 09-03-15, 09:37   #5
adrian_rujan

Stage 4
 
adrian_rujan's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 224
Default Re: Achizitie BMW

Nici eu nu am fost fan BMW si nici acum nu pot spune ca sunt,insa am gasit in acest motor cam tot ce imi trebuia de la o masina...
-putere mare(218cp/450NM)
-siguranta(tractiune 4x4)
-consum mic(5,5 mixt)
-taxe mici(motor de 1995 cm3)
In principiu ma atrage motorul nu firma.
adrian_rujan is offline   Reply With Quote
Old 09-03-15, 12:35   #6
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Achizitie BMW

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
Nici eu nu sunt fan Bmw, de fapt nu sunt fanul vreunei marci de masini, am observat ca esti un sustinator infocat VW. Nu stiu cat ai condus Bmw-uri dar masinile nu sunt deloc supraapreciate, ba chiar e unul din putinii producatori care inca ofera acelasi lucru la fel ca la inceput. In schimb unele pe care tu le consideri corecte, iti ofera brate uzate prematur, consum de ulei ca fiind normal, ambreiaje picate din senin, injectoare cu termen de valabilitate mai mic decat la fructe, instalatie de craciun in bord, toate la pachet gratis.
"Ai observat" cum? Aparent nu ai citit posturile mele din ultimul timp. Nu sunt deloc fan VAG. Daca detin o astfel de masina, pe care nu am recomandat-o nimanui, nu inseamna ca sunt fan!

Ati inteles total gresit sensul postului meu de mai sus!

BMW-ul este o masina foarte faina. Nu am spus ca nu imi place.(e o diferenta intre a nu-m placea ceva si a nu-mi placea pretul cerut pentru acel ceva) Am mai spus in alte posturi ca ei fac niste motoare excelente, mai ales diesel. Si nu numai. Am mers cu ele, dar nedetinand vreodata una, nu pot spune nimic despre problemele lor si asa mai departe pentru ca nu m-am interesat niciodata. Doar ii recomandam colegului sa mearga pe un forum specializat, de udne poate afla informatii viabile. Aici, pe 4tuning, toti ridica in slavi bmw-ul si sunt fani inraiti, dar cand e vba de ceva tehnic mai niciunul nu stie nimic.

Last edited by andreiu21ct; 09-03-15 at 12:39.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 09-03-15, 12:39   #7
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Achizitie BMW

Din postarile de pe alte topicuri...
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 09-03-15, 12:53   #8
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Achizitie BMW

Asta spuneam si eu. Cand am recomandat Vag, am facut-o pentru ca, in bugetul omului respectiv, aia reprezenta o varianta cat mai corecta raportata la cerintele lui.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 09-03-15, 16:56   #9
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Achizitie BMW

Daca vrei sfaturi despre BMW, poti sa te limitezi pana la generatia e46/e39....incepand cu e90/e60...cam subtire la capitolul cunostinte pe forumul asta.

Aici pe forum, ne strangem astia mai pasionati asa...si in mare parte, astia mai pasionati conduc masini mai vechi...gen ursi, pisici, rechini, e34 etc. La generatiile alea o sa primesti zeci de sfaturi....la generatiile mai noi..care costa niste mii de euro bune, nu prea se baga nimeni sa iti zica ceva concret.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 09-03-15, 20:40   #10
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Achizitie BMW

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
Nici eu nu sunt fan Bmw, de fapt nu sunt fanul vreunei marci de masini, am observat ca esti un sustinator infocat VW. Nu stiu cat ai condus Bmw-uri dar masinile nu sunt deloc supraapreciate, ba chiar e unul din putinii producatori care inca ofera acelasi lucru la fel ca la inceput. In schimb unele pe care tu le consideri corecte, iti ofera brate uzate prematur, consum de ulei ca fiind normal, ambreiaje picate din senin, injectoare cu termen de valabilitate mai mic decat la fructe, instalatie de craciun in bord, toate la pachet gratis.
Nu i deranjeaza ca sunt stricacioase pt ca sunt ieftine piesele si se gasesc pe toate drumurile .Legea compensarii !
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 09-03-15, 23:58   #11
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Achizitie BMW

Nu toti ne permitem masini premium. Sau unii, desi si-o permit, sunt destul de cerebrali, ca intr-o era a consumului, sa nu dea 40-50.000+ Euro pe o masina premium, orientandu-si investitia catre ceva care sa ofere un raport cat mai bun calitate-pret, sau altfel spus, "cat primesti pentru ce dai".

Si fac referire acum la masini noi sau SH(vechime pana in 2-3 ani). Daca sunt multi care prefera MB/BMW vechi de 10 ani+, este strict alegerea lor. Dar daca o fac unii(multi aparent) nu inseamna neaparat ca este si in regula.

Iar cat despre VAG, daca a fost ragalia asta de B6 cu motoarele TDI paguboase, prin prisma injectiei piezzo Siemens, o jignire fata de clientela, nu trebuie generalizat.

Daca pentru voi, probleme ca astea fac ca sa generalizati despre o marca/grup ca fac masini suta la suta de cacat, voi argumenta:
- consum ulei -> daca a completa cu in medie 0.7L la 15.000km reprezinta o problema atat de mare.. Sa va amintesc ca inseamna echivalentul a 5-6 litri de combustibil? :\
- ambreiaje picate din senin -> pe bune? Doar la VAG se intampla? (pe mine m-a lasat ambreiajul cu greu - in masura in care masina are soft de la bun inceput, 4motion si a vazut destule la viata ei incat pot afirma ca a rezistat cu brio).
- brate proaste ->iarasi, alte lucruri general valabile. Si da, sunt ieftine. Eu am schimbat bucsele fata abia la 90.000. am 130.000 si nu bate nimic. Conteaza si cine/cum o conduce.
- de la ce acea instalatie de craciun in bord? Eu nu am avut niciodata mai mult decat martorul de bec ars aprins. Si nu am masina stock. Deloc. Si la fel si toti cei pe care'i stiu cu vag-uri d'astea, de "toata jena".

O sa spuna iar flamer-ii ca sunt fan Vag, ca ii pup in dos, ca etc. Dar stiu despre ce vorbesc si chiar ma scot din sarite subiectivismele astea jalnice!

Pe langa Passat mai am si-un A6 C5 2.5tdi din 2002. Care are 200.000+ km si nu am schimbat , pe langa consumabile, nimic in afara de o planetara(groapa urata). Passat-ul, pe langa problemele de care se plang toti(injectoare, pompa motorina din rezervor) nu am avut altele. Ambreiajul si turbina originale au tinut destul avand in vedere modificarile ce i-au fost aduse si modul inc are a fost exploatata pana atunci. Dar da, nu mai aveam incredere in ea. Am vrut s-o marit. De 3 ori! Dar de 2.5 ani incoace, nu mi-a mai facut nici o problema. Dar nu se va compara niciodata cu batranul Audi.

In concluzie, toti producatorii auto au scazut calitatea. Si stiti bine. Sustinea un coelg ca BMW a ramas ce era candva. Da, ca si esenta, reteta. Dar ca si fiabilitate, nu cred ca poti compara E90-ul cu E30 sau E36. Asa cum nu poti compara B6 cu B5. Si lista poate continua. Toti s-au adaptat consumerismului. Nu exista buni samariteni. Cu atat mai putin BMW nu va fi vreodata unul dintre ei!

Adevarul e ca bmw-urile nici "nu se strica"... si piesele/consumabilele sunt "tare ieftine" (nici nu se simt ela buzunar ca iti plimbi fundu-n "premium"). Si probleme tipice au si astea destule. Nu le spun eu, las pasionatii de le ridica-n slavi sa vorbeasca.

Last edited by andreiu21ct; 10-03-15 at 00:08.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -