Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 22-02-15, 18:19   #1
Claudyu89
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 0
Default Parere cumparare masina

Salut,am luat de curand permisul si acum imi lipseste masina,am un buget maxim de 3000 euro,am vazut un gold 4 de care m-am indragostit insa multe lume mi-a zis sa nu ma arunc la golf 4 pentru ca este greu de intretinut si costa mult piesele.Asa ca trebuie sa ma decid daca sa cumpar golf 4 sau Dacia Logan.

Detalii Golf4:
Model, Caroserie: Volkswagen Golf, Hatchback
Fabricatie: 2002
Rulaj: 165 250 km
Motor: 1398 cm³
Norma Euro: euro4
VW Golf Edition 1.4 Benzina
Aer conditionat
geamuri electrice
oglinzi electrice
ESP - ABS - AIRBAG
Tunning Exterior - interior
Muzica Kenwood +4 boxe Zeus
Stopuri LED
Tobe Remus
Jante colantate


Iar Dacia logan:
Fabricatie: 2007
Rulaj: 93 000 km
Benzina+GPL
Motor: 1598 cm³ (Putere 90 CP / 66 kW)

Acum nu stiu ce sa fac,sa merg pe acest golf sau pe un logan,din cate am inteles acest golf are si un consum foarte mare
Claudyu89 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-15, 20:25   #2
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Parere cumparare masina

Iti vorbesc din postura unui posesor de Golf 4 1.4 2001
Cine ti-a zis ca se intretine greu, probabil este un habarnist bagator in seama, ce este total paralel cu piata auto si mecanica, sau nu a auzit de internet.
Sa o luam pe rand:

Motorul: Nu cel mai puternic motor, nu cel mai rafinat, dar cel putin al meu a indurat foarte mult rosu si nu s-a plans. Se dezmembreaza foarte mult Golfuri la ora actuala, deci piese o sa gasesti peste tot si nu scumpe

Piese: Ce am schimbat eu....rulmenti fata (1 mil bucata), tampoane toba (30 lei amandoua) distributia ( 7 milioane...cu pompa role si curele). Consumabile...intra 3.2 l de ulei. Filtrele sunt la acelasi pret ca la restul.

Consum: Consuma putin...e 1.4, deci nu ai ce griji sa iti faci. Eu cu un salariu normal, nu ma plang de consum chiar deloc. Sa iti spun un consum exact nu pot, pt ca nu am computer de bord, dar iti garantez ca nu trage multa benzina.

Siguranta: Are 6 airbag uri si 4 stele la EuroNcap, Loganul are 2 si 3 stele.

Calitate: e ca si cum ai compara canapelele din tren cu alea de la Ikea. Nu prea ai ce sa compari in termeni de calitate, pentru ca Loganul este mult sub Golf.
La Golf ai geamuri electrice pe usa, incalzire in scaune, pilot automat, trapa, volan reglabil pe inaltime si adancime, scaune reglabile pe inaltime, ESP dezactivabil.

Loganul este cu 5 ani mai nou ca si varsta, dar cu 10 ani mai in urma la orice, fata de Golf.
Viteza maxima la 1.4 este 170km/h, si nu se simte deloc deplasata sau instabila (bine, asta comparativ cu loganul, si la 140 chiar te poti intelege cu pasagerul, fara sa tipi...iarasi, comparativ cu loganul.)

Nu zic de Dacie ca este o masina proasta, ci doar ca este o masina la care s-au facut foarte multe compromisuri de dragul pretului scazut, si asta se vede in orice piesa din ea.

Nu sunt fanboy Golf...sunt departe de a spune ca imi place, dar ca si un intreg, la ora actuala, este printre cele mai bune masini ce le poti cumpara in Europa, cu un buget de 1500-3000e, alaturi de Ford Focus, Astra G si BMW e36.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 24-02-15, 19:25   #3
Claudyu89
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 0
Default Re: Parere cumparare masina

Categoric nu poti compara un Logan cu un Golf,este cu mult golfu peste logan.\
In esential ma intereseaza consumul foarte mult,am un prieten care detine un golf 1.5 si m-a sfatuit sa nu cumpar golf4 de 1.4 pentru ca are consumul foarte mare undeva cica bagi de 50 lei benzina si te tine sa te plimbi undeva la 2 ore...Aici e problema nu prea imi permit sa dau atatia bani pe benzina si masina nu vreau sa o cumpar iar apoi sa o tin in parcare ca nu am benzina asa pe cand loganul are si gpl unde m-ar scoate mult mai ieftin la consum insa precizez ca ma incanta mai mult un golf decat loganu...
Sunt de pe autovit

http://www.***********/dacia-logan-C36003884.html
http://www.***********/dacia-logan-C35401722.html
http://www.***********/volkswagen-golf-C36060038.html

Dintre astea 3 am de ales...
Claudyu89 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-15, 17:45   #4
EuGen32
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 0
Default Re: Parere cumparare masina

Salut!

Desi golful e peste logan din multe puncte de vedere te sfatuiesc sa cumperi loganul rosu...cunsum mic(cu gpl ma refer) , piesele sunt ieftine , e mai spatioasa. Tatal meu a avut in germania un golf 4 1.6 16v si dupa 5-6 luni incepea sa pice usor usor. Iar un prieten cu un golf 4 1.4 16v ii tremura masina la relati. A dus-o in service , i-au schimbat bujiile dar tot mai tremura...ce e drept nu mai face lafel dar totusi...

Alegerea e a ta acum
EuGen32 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-15, 18:18   #5
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Parere cumparare masina

Quote:
Originally Posted by Claudyu89 View Post
In esential ma intereseaza consumul foarte mult,am un prieten care detine un golf 1.5 si m-a sfatuit sa nu cumpar golf4 de 1.4 pentru ca are consumul foarte mare undeva cica bagi de 50 lei benzina si te tine sa te plimbi undeva la 2 ore...Aici e problema nu prea imi permit sa dau atatia bani pe benzina si masina nu vreau sa o cumpar iar apoi sa o tin in parcare ca nu am benzina asa pe cand loganul are si gpl unde m-ar scoate mult mai ieftin la consum insa precizez ca ma incanta mai mult un golf decat loganu...
Pai prietenu ala al tau nu ti a zis si cu ce viteza merge?
Ca si eu daca bag in a mea de 50 lei, pot sa o consum in 20 de minute, nu 2 ore. Depinde de mers.
Consumul este identic la ambele masini, fix identic, deci nu ai ce comparatie sa faci aici.
Daca nu te deranjeaza plasticul de proasta calitate, usile care se inchid cu zgomot de tranvai, si aerodinamica ca o caramida, atunci da, banuiesc ca e ok si Loganul.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 25-02-15, 20:15   #6
uragan

Stage 4
 
uragan's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 285
Default Re: Parere cumparare masina

Salut , le-am avut pe amandoua , Logan 1.4MPI si Golf 4 1.6 , ca si calitate/fiabilitate/siguranta nu are rost sa comparam aceste 2 masini , din orice punct de vedere Golful castiga , intradevar mai scump la intretinere este cu mult peste Golful , dar placerea de a-l conduce compenseaza diferenta de pret la piese , ca si consum Golful imi lua cu aproximativ 2 l mai mult decat Loganul dar si aici compenseaza diferenta de putere dintre ele , in fine "vorba lunga saracia omului" , ca si parere personala ia Golful si o sa-ti dai seama pe urma de diferenta mare dintre aceste 2 masini .
__________________
Be The One , Not Anyone !

My Car : BMW 320D 150HP

Last edited by uragan; 25-02-15 at 20:28.
uragan is offline   Reply With Quote
Old 27-02-15, 17:45   #7
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Parere cumparare masina

Salutare!

Despre Golf, sau "De ce Golf si nu Logan?"

PRO:

- un sasiu/o platforma foarte buna pe care s-au construit multe surate foarte renumite si fabricate pana de curand (vezi octavia tour).
- fiind foarte cunoscuta platforma si des intlnita la noi, gasesti foarte multe service-uri/mecanici specializati cu preturi bune dintre care poti alege
- tot din aceleasi motive vei dispune si de o gama variata de piese de la o mare varietate de producatori AM(considerente de pret/calitate)
- motorul de 1.4 este foarte fiabil fiind foarte simplu. Daca pana acum a fost intretinut corespunzator, nu ai de ce sa-ti faci griji
- siguranta, calitate, confort, imagine, tinuta de drum superioare loganului

CONTRA:

- desi este un avantaj, vechimea platformei poate reprezenta totodata si un dezavantaj(frane, stabilitate, electronica) - dar oricum tot este mai bine decat in cazul loganului
- varsta masinii in sine - 13 ani. Vei putea intalni probleme la revanzare. Nu din cauza ca nu o vei da, caci nu se va pune problema, ci pretul pe care-l vei putea cere la momentul respectiv.


Despre Logan, sau "De ce Logan si nu Golf?"

PRO:

- masina simpla, facuta pentru Ro, pentru drumurile de aici, cu suspensie rezistenta si motor ce nu face "indigestie" de la combustibilul nostru "botezat"
- spatiu interior + portbagaj foarte generos
- servisare usoara . Nu cred ca exista emcanic sa nu stie sa repare Logan
- Piese ieftine ( destule variante de "black market" ieftine)
- motor, cutie foarte fiabile dar invechite, ceea ce se simte.
- Per total o masina care indura
- masina mai noua, dar si pe asta cand vei vrea s-o vinzi, probabil ca si ceilalti cumparatori se vor afla in aceeasi situatie ca tine. Ce sa aleaga? Straina second hand sau batranul Logan?

CONTRA:

- masina ieftina ca si concept, iar asta se vede si simte din orice unghi ai privi-o ori atinge-o
- confort redus
- tinuta de drum deficitara. In oras te descurci, dar afara e urat. (Si da, vedem destule Logan-uri pe strazi, in oras si in afara, dar asta nu pentru ca's ele excelente si pentru ca atat isi permit oamenii respectivi, iar pentru banii dati primesti un produs decent)
- interior sec, plastice gri si urate
- Tabla proasta, rugineste
- antifonare aproape inexistenta
- faruri chioare
- nivel de siguranta redus


In concluzie, nu te pot indruma concret catre una dintre masini. Decizia va trebui sa o iei tu analizandu-ti chibzuit dorintele si nevoile personale. Eu am incercat doar sa-ti aduc cateva argumente pentru a ajuta, usura procesul.

As inclina catre Logan, oricat de ciudat ar putea suna, fiind masina mai tanara, putin rulata, neumblata si prin prisma faptului ca are o instalatie GPL ce scade substantial costurile de exploatare zilnica. Golf-ul fiind "tunat", pentru mine este o masina "umblata", ceea ce nu imi surade cand vine vba de o potentiala viitoare masina personala.

Ai putea atasa si cateva poze, daca dispui de ele, cu fiecare dintre cele 2 masini. Ele ne pot spune multe despre masina in cauza.
Succes!

Last edited by andreiu21ct; 27-02-15 at 17:52.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -