Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 16-12-14, 21:12   #1
Der Pirate
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 0
Default Achizitie masina din Germania pentru Germania, 1000-2000e

Buna seara. In primul rand imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie sau daca s-a mai discutat despre ceea ce am sa va intreb.

In maxim 6 saptamani emigrez impreuna cu sotia in Germania. Am contractul semnat si implicit locuinta asigurata. Am mai fost acolo pe perioade scurte deci cam stiu despre ce e vorba.
Implicit o sa am nevoie de masina, in primul rand pentru deplasare la servici dar nu numai. In tara ma folosesc de 6 ani de masina de la servici, nu am avut niciodata masina personala.

Intrebarile ar fi:
1. La ce trebuie sa ma uit in primul rand?
2. De la cine ar trebui sa o achizitionez (firma, privat, etc.)
3. Cu sau fara TÜV?
4. Care este legislatia acolo, cum o trec pe nume?
5. Ce taxe ascunse pot aparea?
6. In principal care este modalitatea de a achizitiona o masina in Germania pentru utilizare in Germania.

Bugetul este unul destul de restrans la inceput, intre 1000 si 2000 euro. Nu ma intereseaza fițe ci ceva cu care sa-mi fac treaba. Cam care ar fi cea mai buna varianta in acesti bani. Deasemenea intr-un an sa o pot vinde si sa iau ceva mai scump si mai bun.

Va multumesc anticipat. Adrian.
Der Pirate is offline   Reply With Quote
Old 19-12-14, 19:31   #2
tm 63 flo

Stage 5
 
tm 63 flo's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 679
Default Re: Achizitie masina din Germania pentru Germania, 1000-2000e

Salut,

eu am facut de curand treaba aceasta ....

1. la o masina te uiti in principiu sa nu fi fost cu o dauna majora gen lonjeroane, stalpi laterali, plafon indoit, sa fie cu cat mai putini km, sub 200000 de preferinta, cartea de service, daca are este un plus, motorul sa functioneze in parametri normali, adica sa nu fiarba apa, sa nu bata tachetii, daca se poate dovedi ca a fost schimbata distributia si cand, c-am asta poti sesiza la prima vedere.
2. parerea mea este ca sunt avantaje si dezavantaje.La privat in principiu pretul este mai mic si se poate negocia destul de mult pretul dar nu ai nici o garantie dupa ce ai dat banul. La Handler-i teoretic ar trebui sa ai garantie drept urmare si un pret de achizitie mai mare, si tot teoretic masina ar trebui sa fie cat de cat cu o revizie facuta in atelierele proprii. Mai trebuie sa stii ca sunt tot felul de Handler-i , nemti, turci, arabi, rusi , romani, etc.
Eu am cumparat 3 masini din Germania, toate de la privat....
3. Fara TUV masinile sunt in principiu mai ieftine dar s-ar putea ca reparatiile sa fie destul de costisitoare pentru a trece inspectia tehnica. Manopera in service este destul de scumpa afara. Parerea mea este sa-ti cumperi masina cu TUV valabil cat mai mult timp, peste un an in cazul tau, mai ales ca zici, ca vrei intr-un an sa o vinzi, ceea ce te scuteste de stres, timp, pierdut bani cheltuiti pe piese, etc.
4.Pentru a putea inmatricula masina pe numele tau acolo trebuie sa ai: anmeldung, adica domiciliu stabil in Germania, cont la o banca in Germania, masina sa aiba TUV valabil, asigurarea platita, actele masinii, brief-ul mic si mare adica talon si carte de identitate in romaneste si vreo 80 de Euro aproximativ.
5. Din cate stiu eu tot ce trebuie sa platesti sunt asigurarea si impozitul.
6. Se subintelege din punctele de mai sus cred....

Parerea mea este sa-ti iei un Corsa, Polo motorizari 1,2 sau 1,4 benzina, preferabil euro 4 pentru a plati o asigurare si un impozit cat mai mic. Nu-ti recomand motoare in 3 cilindri.

C-am asta imi vine in minte acum.
Cei care stiu mai multe pot veni cu completari.
__________________
Vand jante ARTEC ML 17'' modulare 5x100
VAND pt.E30 faruri, stopuri late, coaja bord + altele
VAND BARA, STOPURI, DIFUZOR, CONSOLE, PT. E36 COUPE
Volan trei spite, piele + airbag pt. E36
VAND maruntaie E36
tm 63 flo is offline   Reply With Quote
Old 20-12-14, 16:52   #3
Der Pirate
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 0
Default Re: Achizitie masina din Germania pentru Germania, 1000-2000e

Multumesc frumos pentru raspuns. Foarte cuprinzator si de ajutor postul.
Am auzit zilelea astea cum ca asigurarea pe luna este foarte scumpa daca nu ai mai avut masina in Germania, cam 150euro. Ceea ce mi se pare extrem de mult. Eu stiam de 50-60 de euro.
Der Pirate is offline   Reply With Quote
Old 22-12-14, 09:19   #4
tm 63 flo

Stage 5
 
tm 63 flo's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 679
Default Re: Achizitie masina din Germania pentru Germania, 1000-2000e

Depinde la ce firma te asiguri, ce masina ai. Poti totusi sa duci o dovada de la firma romaneasca la care ai fost asigurat, asta doar daca ai avut o masina pe numele tau in tara.
Eu platesc pt. prima masina in Germania aproximativ 80 de euro pe luna la motor de 1,6.
Deci intereseazate bine innainte, nu stiu acum numele firmei unde am facut asigurarea dar o sa revin cu un raspuns dupa sarbatori.
tm 63 flo is offline   Reply With Quote
Old 04-01-15, 18:06   #5
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: Achizitie masina din Germania pentru Germania, 1000-2000e

Salut,Adrian
Sper sa nu te confund cu "Der Pirat" de pe computergames,daca fac o confuzie,imi cer scuze.

Cel mai bine este sa cumperi masina de la privat,la autohaus sunt o gramada de rusi,albanezi si chiar romani care te inteapa de nu te vezi.
De curiozitate am dat un ochi peste masini de acolo si gaseam masini din 94-95 cu 100-110 mii de km,toate cu un singur proprietar si uneori si carte service...deci teapa si tupeu la maxim

Alt aspect foarte important e TUV ul,masina sa aibe minim o luna,in cazul in care pica ceva faci un drum pana in Romania sa repari ceva la ea.
Mana de lucru aici te rupe,un schimb de filtre si ulei costa 50 de euro.
TUV ul in sine nu este scump,intre 80-100 euro,depinde unde il faci.

Fiind prima masina pe numele tau in Germania,cauta ceva cu motor de 1.6-1.8 pentru ca asigurarea sa fie cat mai mica.Cu dovada din Romania s-ar putea sa ajungi undeva la 800-850 de euro pe an.

Masina o alegi tu dupa gusturi si necesitati : golf 4,passat break,audi A3,audi a4,opel astra,opel corsa si ar mai fi unele.
Au motoare intre 1.0 si 1.8 turbo.

Ieri am cumparat un golf 4 din 98 cutie automata de la nepoata unei doamne de 75 de ani care ne a parasit si fiindca masina era deja scoasa din circulatie si statea degeaba,am negociat 250 de euro la ea si daca mai insistam cred ca reuseam si 300.

Daca n are cauciucuri de iarna/vara (depinde de sezonul in care o cumperi) poti sa fi putin tigan si sa ii atragi atentia,daca are vreo aripa infundata sau ruginita la fel,sau daca verificarea expira in cateva luni...sunt multe chestii cu care poti sa mai tragi la pret,in general 200-250 de euro mai negociezi.

Nu te grabi sa iei prima masina care iti iese in cale,ca zilnic apar masini.
Eu sambata dimineata am reinnoit asigurarea la masina veche si seara am cumparat alta..

Daca te stabilesti pe langa Munchen,poti sa mi lasi un mesaj daca ai si alte nelamuriri si cat ma pricep iti raspund.
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 06-01-15, 21:09   #6
Der Pirate
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 0
Default Re: Achizitie masina din Germania pentru Germania, 1000-2000e

Multumesc mult. Mi-ai fost de mare ajutor. Vom tine legatura. Pe 27 plec si foarte urgent, pana in 1 februarie imi iau masina pentru ca nu pot sta fara. Deja am vorbit cu cineva acolo si imi "vinde" una cu tüv cel putin pana in vara. Ceva ieftin 400-500 euro. Va ramane pe numele lui, astfel si asigurarea va fi ceva mai ieftina.

PS: Da, sunt Der Pirate de pe cgforum.
Der Pirate is offline   Reply With Quote
Old 06-01-15, 23:59   #7
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: Achizitie masina din Germania pentru Germania, 1000-2000e

Spor la treaba si mult noroc cu masina.

Daca ti mai aduci aminte,acum cativa ani am luat de la tine un cowon d2,te anunt ca functioneaza si in ziua de azi.
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 07-01-15, 10:28   #8
Der Pirate
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 0
Default Re: Achizitie masina din Germania pentru Germania, 1000-2000e

Ms pentru urarile de bine. Da imi aduc aminte de acel Cowon D2, il luasem imediat dupa ce ma intorsesem din Germania. Il vandusem pentru ca imi luasem altceva la vremea aceea. Ma bucur sa aud ca inca functioneaza.
Der Pirate is offline   Reply With Quote
Old 17-01-15, 13:38   #9
Der Pirate
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 0
Default Re: Achizitie masina din Germania pentru Germania, 1000-2000e

Revin cu o mica nelamurire:
Ce solutii exista pentru telefonia mobila si internet in Germania? Doar prepay, nu ma intereseaza abonamentele. Ms anticipat.
Der Pirate is offline   Reply With Quote
Old 17-01-15, 18:25   #10
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: Achizitie masina din Germania pentru Germania, 1000-2000e

Cu Lebara ai minute si in Romania sau poti alege doar o cartela cu minute in Germania.
Eu am de la ALDI o cartela cu 300 de minute si 300 de mb cu 8 euro.Cartela cu numar costa 13 euro si ai credit initial 10 euro.
Internet gasesti toti la supermarketuri,dar nu ti recomand.
Cu 15-20 de euro iti faci abonament si ai viteza decenta si trafic nelimitat.
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 18-01-15, 09:59   #11
tm 63 flo

Stage 5
 
tm 63 flo's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 679
Default Re: Achizitie masina din Germania pentru Germania, 1000-2000e

Sau daca-ti convine cartela Ortel cu 10 euro, 400 de min. in orice retea in Germania si Romania.Ai optiuni si de Net contra cost. Intra pe http://www.ortelmobile.de/ro.html si te poti lamuri.

Firma de asigurari este Huk-Coburg.
tm 63 flo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -