Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 01-11-14, 18:44   #1
rizen

Stock
 
Join Date: Nov 2014
Posts: 7
Default Sfaturi achizitie BMW

De ceva vreme ma gandesc ce masina sa achizitionez. Mai exact ma gandesc sa cumpar BMW seria 5 (530 diesel) sau seria 7 (730 diesel).
Masina pe care am avut-o inainte a fost un VW Golf 4 din 2003. Sunt in cautare in functie de unele cerinte : interior piele [ de preferat negru ], navigatie professional,diesel, preferabil xenon,full option,euro 4/5,volan stanga. Nu sunt asa expert in masina si as vrea sa imi recomandati unul dintre modelele astea doua sau daca nu sa imi recomandati alte masini. De preferat consumul sa nu depaseasca 10-11%. Iar pe langa asta vreau sa stiu ce probleme au intampinat posesorii acestor masini.
rizen is offline   Reply With Quote
Old 01-11-14, 21:05   #2
Rebelul

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 39
Default Re: Sfaturi achizitie BMW

Cati bani ai ?
Rebelul is offline   Reply With Quote
Old 01-11-14, 21:19   #3
rizen

Stock
 
Join Date: Nov 2014
Posts: 7
Default Re: Sfaturi achizitie BMW

6.000 Euro pret fix nu dispun de mai multi bani. Prefer ca masina sa nu fie sub 2003-2004.
rizen is offline   Reply With Quote
Old 01-11-14, 23:36   #4
Rebelul

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 39
Talking Re: Sfaturi achizitie BMW

Si unde crezi ca gasesti tu BMW cu motor de 3.0diesel, mai nou de 2004 in 6000euro ? Ba chiar sa fie si euro 5 care a aparut dupa anul 2009-2010 .
Doar un Seria 5 e39 30d daca reusesti sa iti cumperi, insa daca ai 6000, si mai trebuie sa bagi 1000euro doar in cauciucuri, mai o revizie, mai una alta si deja te trezesti ca iti ti masina pe dreapta.
Esti ca un prieten. Si-o luat BMW, i-o cazut nu stiu ce senzor si era 2000euro unul nou, evident ca nu o avut bani sa-l cumpere, ca pe BMW o dat 3500euro
Eu zic sa ramai tot la un Golf, ca nu gasesti ceva mai ieftin de intretinut. Daca vrei sa fi ,,smecher" ia un Touareg sau X5 pe Anglia in 6000
Rebelul is offline   Reply With Quote
Old 02-11-14, 01:37   #5
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Sfaturi achizitie BMW

Bine ca ai zis tu ca eu m-am saturat sa bat toba "fratilor masina SH "premium" nu te omoara la achizitie ci la intretinere"

Scuze daca te deranjaza rizen da seria 7 cu 6000... intra pe forumurile BMW (sunt cel putin trei, iti recomand "clubul' ) seria 7 poate fi o gaura neagra in care dispar bani cu sacul fara sa ai probleme majore.

Si seria 3 are preturi de intretinere destul de mari fata de valoare (la anii de care vorbesti), la seria 5 e cam 2x iar la 7... sunt multe variabile dar e mult, de ex ai probleme cu cutia (care nu exista manuala) iti vine greu sa dai 1-2-3000 de euro s-o faci.
Chiar si daca n-ai probleme o prima revizie completa la cutie (asa cum ar trbuii la masina de varsta asta) cred ca sare 500 de euro.

Last edited by RVL 2000; 02-11-14 at 01:47.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 02-11-14, 01:58   #6
rizen

Stock
 
Join Date: Nov 2014
Posts: 7
Default Re: Sfaturi achizitie BMW

http://www. autovit .ro/bmw-730-C34836443.html
http://www. tocmai .ro/bmw-730-diesel-italia-variante-2003-20627653.html

Doua exemple de seria 7 diesel cu motor de 3.0.

http://www. autovit .ro/bmw-530-C34985333.html
http://www. autovit .ro/bmw-530-C34728874.html

Si aici tot doua exemple de seria 5 diesel motor 3.0

Pentru cei care zic ca nu e posibil sau nu gasesti masini.
rizen is offline   Reply With Quote
Old 02-11-14, 02:14   #7
BUBa^^^
Dacia Driver

Stage 5
 
BUBa^^^'s Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 707
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sfaturi achizitie BMW

La banii astia nu o sa gasesti masina sa se incadreze in cerintele tale si daca gasesti tot ce e posibil sa fie cu ceva probleme.Un lucru pot sa iti garantez si acela e ca intretinerea unei astfel de masini poate fi costisitoare (am si eu un e39), mai ales la diesel.
__________________
Dacia 1310L

Last edited by BUBa^^^; 02-11-14 at 02:16.
BUBa^^^ is offline   Reply With Quote
Old 02-11-14, 02:28   #8
rizen

Stock
 
Join Date: Nov 2014
Posts: 7
Default Re: Sfaturi achizitie BMW

@Buba tocmai am postat mai sus cate 2 masini de fiecare model pentru a vedea ca am gasit.
rizen is offline   Reply With Quote
Old 02-11-14, 02:49   #9
BUBa^^^
Dacia Driver

Stage 5
 
BUBa^^^'s Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 707
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sfaturi achizitie BMW

Am vazut colegu', dar:

-prima masina iti depaseste bugetul si nu are taxa platita
-a 2-a este masina de samsar si are si ceva km(cam pe la km astia astia incep sa pice turbinele)
-a 3-a se prezinta bn dar nu zice nimic de taxa
-ultima este la fel ca prima, nu are taxa platita si are si cv km.

Trebuie sa tii cont de faptul ca pe langa taxa trebuie si revizuita masina si o revizie te costa minim 2-3000 lei si aici ma refer doar la lichide si filtre (ex: un schimb de ulei si filtru cutie costa in jur de 200E), pe langa astea mai pot fi cv bucsi sau brate care sa prezinte uzura.La e60 trebuie sa fi atent la filtrul de particule ca se duc cam des si o regenerare la un astfel de filtru e in jur de 2000 lei, daca retin bn.
BUBa^^^ is offline   Reply With Quote
Old 02-11-14, 02:52   #10
rizen

Stock
 
Join Date: Nov 2014
Posts: 7
Default Re: Sfaturi achizitie BMW

Multumesc pentru informații,pe mine ma interesează confortul ce mi-ai putea recomanda ?
rizen is offline   Reply With Quote
Old 02-11-14, 03:41   #11
BUBa^^^
Dacia Driver

Stage 5
 
BUBa^^^'s Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 707
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sfaturi achizitie BMW

Eu nu vreau sa te descurajez sa nu iti cumperi bmw, doar ti-am enumerat cateva din dezavantajele lor, sa nu imi umpli frigiderul mie sau altor colegi ca am laudat masinile astea si nu ai fost multumit sunt masini bune si confortul este extraordinar, am 1.90m si chiar si in spate stau mai bine in e39-le meu ca in majoritatea masinilor pe scaunul din fata, am condus 700 km pana la mare anul asta si cand m-am dat jos din masina ma simteam ca dupa 100 km, si asta fara scaune cu reglaj lombar sau alte c*c*turi, in comparatie cu un logan pe care l-am condus pana la cluj ,170 km si ma durut spatele de la scaun si genunchiul drept din cauza ca il sprijineam pe consola centrala.O alta masina de care am condus si ti-o recomand ar fi E Classe, la preturi cam tot pe acolo se invart( poate un pic mai scumpe).

http://www. autovit .ro/mercedes-benz-e-270-C34001192.html
http://www. autovit .ro/mercedes-benz-e-200-C34964855.html
BUBa^^^ is offline   Reply With Quote
Old 02-11-14, 10:35   #12
rizen

Stock
 
Join Date: Nov 2014
Posts: 7
Default Re: Sfaturi achizitie BMW

Arata bine ambele Mercedesuri dar eu trag spre BMW sau Audi pentru ca par mai noi,mai frumoase. Mercedesurile imi dau o senzatie de bătrān. Nu stiu cum sa iti explic,nu na prea atrag.
rizen is offline   Reply With Quote
Old 02-11-14, 10:56   #13
Rebelul

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 39
Talking Re: Sfaturi achizitie BMW

Ai 19 ani si nu stiu daca inca sti ce vrei. Stiu ca e misto sa ai seria 7, ca altfel te vad profitoarele cand le plimbi cu unu din ala.
Tu crezi ca iti da cineva un Seria 7 sau 5 cu motor de 3000 diesel la sub 6000 si cu 100-250.000km si din 2003-2005 ? Un amarat de Golf diesel are 200.000km din 2010, dapoi din 2003. Astea au de ordinul sutelor de mii. Unul cu km putini si intretinut este scump.
Alt prieten a avut un Seria 5 doar ca 25d, si dupa ce l-o vandut mai trebuia sa bage aproape 10.000euro in el sa-l faca sa mearga cat de cat.
Daca iti place comfortul, alege o masina care sa o poti si intretine cat de cat. O Skoda Superb, sau orice altceva mai ieftin de intretinut.
Si nu stiu cum in 6000euro, ai putea sa dai impozit peste 2.200lei la un motor de 3000, ca sa nu mai vorbesc de asigurare care ar fi imensa, iar un consum mediu de 8-12% cu 7lei litrul si se va duce catre 10lei in curand, nu stiu cum ai putea sa iti permiti cand dispui doar de 6000. Iti imaginezi ca in fiecare saptamana o sa apara ceva probleme, iar Seria 7 din generatia aia sunt cunoscute drept cele mai proaste modele de la BMW, numi probleme au. Din anii aia ai toate sansele sa fie euro 3, si 4 daca ar fi, taxa o sa te rupa, in 6000gasesti masina, apoi mai stai cativa ani ca sa o poti inmatricula ?
Eu unul imi vine sa cred ca inca nu ai o gandire rationala. Vezi un Phaeton cu motor de 5.0 V10TDI la 6000euro, il iei si ai masina, dar uiti cati bani mai trebuie sa bagi in el + taxe si impozite. Nu mai postez nimic, spor !
Rebelul is offline   Reply With Quote
Old 02-11-14, 11:00   #14
rizen

Stock
 
Join Date: Nov 2014
Posts: 7
Default Re: Sfaturi achizitie BMW

Ai dreptate īncă sunt mic și nu sunt asa priceput in alegerea unei masini. De asta va rog sa ma informați și sa ma ajutați sa cumpăr ceva bun pentru a nu face vrei greșeala pe care sa o regret. Iar in legătura cu impozitele și asigurarea am vorbit cu ai mei și au zis sa pun masina pe tata ca o sa trebuiască sa dau mai putini bani la impozit asigurare etc. Tata are permis de 20 ani.
rizen is offline   Reply With Quote
Old 02-11-14, 12:10   #15
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Sfaturi achizitie BMW

Quote:
Originally Posted by Rebelul View Post
Ai 19 ani si nu stiu daca inca sti ce vrei. Stiu ca e misto sa ai seria 7, ca altfel te vad profitoarele cand le plimbi cu unu din ala.

Si nu stiu cum in 6000euro, ai putea sa dai impozit peste 2.200lei la un motor de 3000, ca sa nu mai vorbesc de asigurare care ar fi imensa, iar un consum mediu de 8-12% cu 7lei litrul si se va duce catre 10lei in curand, nu stiu cum ai putea sa iti permiti cand dispui doar de 6000. Iti imaginezi ca in fiecare saptamana o sa apara ceva probleme, iar Seria 7 din generatia aia sunt cunoscute drept cele mai proaste modele de la BMW, numi probleme au.
Eu unul imi vine sa cred ca inca nu ai o gandire rationala. Vezi un Phaeton cu motor de 5.0 V10TDI la 6000euro, il iei si ai masina, dar uiti cati bani mai trebuie sa bagi in el + taxe si impozite. Nu mai postez nimic, spor !
Imi plac posturile tale din ce in ce mai mult

Acum ceva ani (sa fie vreo 7-8 ) chiar zicea un fost coleg de scoala: "ba nu stiu cum naiba se face ca BT e printre cele mai sarace judete din tara dar sunt cele mai tari masini din toata Moldova de parca toti ar fi platiti in mii de euro". E uite, o posibila explicatie Baiatu' are 19 ani, are 6000E (ohhhooo fratie numa' cand ma gandesc cat tre' sa muncesti pt. banii aia) si vrea masina de bo$$ da la o adica nu ii mai raman bani nici de anvelope noi.
lord_wader is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -