Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 05-09-14, 00:13   #1
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Caut : consum cat mai mic,de preferat diesel pana in 1200 de euro

salut baieti

Pana la sfarsitul lunii trebuie sa mi iau neaparat o masina cu care sa circul in Germania.

Cerinte : cat de cat spatioasa,4 usi,clima,consum urban 8 ,afara 5.5 / 6.

Pe ce am pus eu ochii :

-VW Vento 1.9 tdi
-VW Golf 3 break 1.9 tdi

Despre motoarele de 1.9 de pe vw stiu ca duc mult si daca nu pica turbina...merg de la ia dracu.
N am preferinte,as lua o pe cea care a-si gasi o in stare mai buna.

Alte variante ar fi :

1) bmw E36 break 1.8tds .Imi place masina,dar cred ca e o putoare ordinara si mai mult mi ar face nervi cei 90 de cai pe o caroserie asa grea.

2) E34 525 TDS si mercedes c220 ,dar nu cred ca voi scoate 8 in oras.
La fel si pt e36 325tds,consumu urban cred ca sare de 8.

3) opel omega/vectra/astra

Opel astra am condus si mai nou si mai vechi si mi se pare un jeg de masina....despre restul nu mi dau cu parerea ca nu cunosc.

4) Ford Focus/Mondeo

Astept pareri,sfaturi si argumente.

In cel mai rau caz ma reorientez spre masini din clasa mica,dar cu un consum cat mai redus,diesel sau benzina mi-e egal.
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 05-09-14, 01:12   #2
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Caut : consum cat mai mic,de preferat diesel pana in 1200 de euro

Quote:
Originally Posted by zpzpzpo View Post
deci stai asa...

1000 de euro,peste 75 de cai,diesel sau benzina + gpl,consum cat mai mic ?

tramvai/autobuz

cu placere

se poate inchide topicul !
Alta data ciocu mic si joc de glezne daca nu esti in stare pentru tine...
N`ai o chiftea in burta si tu comentezi de sus pe alte topicuri.
Saracia dracu
JDV is offline   Reply With Quote
Old 05-09-14, 01:34   #3
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: Caut : consum cat mai mic,de preferat diesel pana in 1200 de euro

ba futu ti gatu ma tii de lesinat...numa la tastatura esti tare,copil cordit de 20 de ani.
Altceva nu ai ce face decat sa cauti ce am postat eu acum 2 ani ?

s-a dat drumu la gradinita pe forum si uite ce a iesit...
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 05-09-14, 18:22   #4
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Caut : consum cat mai mic,de preferat diesel pana in 1200 de euro

La banii astia(si la anul masinii ce o vei cumpara '92-'98 ) iti recomand mai degraba ceva pe benzina sau GPL, daca nu vrei sa ramai pe drum cu ea. Gandeste-te ca ai de facut mii de km departe de casa nu cateva sute.
Si inca o chestie: probabil stii ca va fi masina de unica folosinta, nu? adica in sensul ca dupa ce te folosesti o vreme de ea o duci direct la dezmembrari sau la remat, ca de cumparat nu o mai cumpara nimeni.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 06-09-14, 17:02   #5
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: Caut : consum cat mai mic,de preferat diesel pana in 1200 de euro

Pe GPL nu prea am gasit nimic convenabil,urmaresc un E34 2.0 la licitatie,dar cred ca ma sare si asta din schema.

Nu ma intereseaza ca dupaia o dau la schrot,important e sa mi fac eu treaba cam 1 an de zile si deaia am vrut diesel ca am mult de circulat.

Benzinar nu mi-as lua decat din clasa mica cu motor de 1.2 si sa am consum de 6% ,dar nu am spatiu,nu pot sa dau drumu la clima ca mi sare consumu la 8...si tot asa,nu e bine nicicum.

Astept pareri despre Mercedes C220 CDI ...pe asta l am luat la ochi
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 07-09-14, 16:01   #6
Xtremer

Stage 2
 
Xtremer's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 68
Default Re: Caut : consum cat mai mic,de preferat diesel pana in 1200 de euro

Cauta 1.9tdi 1Z. Daca a fost intretinut motorul asta n-are moarte. Il am de 9 ani si n-am bagat un ban in el (placute,bucse etc nu se pun). Ce-i drept imi face figuri pompa de injectie acum si trebuie s-o schimb, dar masina merge, mai puturoasa dar merge. Consumul in oras...6,5 maaaaxim 7 daca mergi la ore de varf si ai talpa grea. Cel mai mic consum scos la drum lung a fost 5,2%
__________________
Xtremer is offline   Reply With Quote
Old 29-09-14, 22:00   #7
Rebelul

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 39
Default Re: Caut : consum cat mai mic,de preferat diesel pana in 1200 de euro

Dieselurile alea de 2.500 sigur nu consuma 5-6% in afara si o sa ai o multime de probleme la dieseluri asa vechi. Doar 1.9tdi ce ar mai merge dar si ala deja e foarte vechi pe Golf 3, insa mult mai fiabil ca celelalte motorizari postate de tine, si au taxe mici, consum mic, preturi de intretinere accesibile, iar in caz de ceva schimbi motorul ca se gaseste la tot coltul.
Dar dupa ce o cumperi mai trebuie sa bagi bani in ea destui.
Rebelul is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -