Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 26-07-14, 21:20   #1
cyper1978

Stage 5
 
cyper1978's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,412
Member of:
[VW]
Default achizitie bmwadusa din italia

va sal pe toti.am si eu nevoie de cateva sfaturi pt a nu lua teapa la achizitia unei masini.
1-masina este cumparata din italia de un roman.
2-scoate un rind de nr rosi si o vinde altui roman.
3-acesta din urma scoate si el un rand de nr rosi si vrea sa o vanda.(pt ca nu are bani sa o inmatriculeze).
acum intervin eu care vreau sa o cumpar.deci an primul rand fara jena va spun ca eu vreau sa o inmatriculez an bulgaria.deci ce acte trebuie sa fac eu cu el si ce acte trebuie sa am eu pt inmatricularea in bulgaria.
astept cu nerabdare sfaturile si indrumarile voastre pt a nu face vreo greseala in acest proces.....
__________________
daca sapi groapa altuia.......dai de rame... https://forum.4tuning.ro/687-vanzari-...te-1-64-a.html
cyper1978 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-14, 12:34   #2
cyper1978

Stage 5
 
cyper1978's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,412
Member of:
[VW]
Default Re: achizitie bmwadusa din italia

va rog sa ma ajutati ca luni ar trebui sa o cumpar.....
cyper1978 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-14, 17:18   #3
mk1GTI

Stage 5
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 529
Default Re: achizitie bmwadusa din italia

fa contract de vanzare cumparare de unde o cumperi si sa ai actele complete in rest se vor ocupa baietii de la inmatriculari de tot daca o bagi pe bulgaria ...asa ca stai fara grija cei ce inmatriculeaza pe bg stiu ce au de facut oricum ei vor face un contract de vanzare cumparare intre cel de pe actele de italia si firma care o inmatriculeza in bulgaria ( probabil ca si u vei fi trecut pe talonul bulgar ) si nu mai conteaza cati propietari au fost cu numerele rosii

daca vroiai sa o bagi pe romania trebuia financiar de la cei care au scos numerele rosii si era mai complicat dar pe bg se ocupa ei de tot
mk1GTI is offline   Reply With Quote
Old 27-07-14, 18:19   #4
cyper1978

Stage 5
 
cyper1978's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,412
Member of:
[VW]
Default Re: achizitie bmwadusa din italia

Quote:
Originally Posted by mk1GTI View Post
fa contract de vanzare cumparare de unde o cumperi si sa ai actele complete in rest se vor ocupa baietii de la inmatriculari de tot daca o bagi pe bulgaria ...asa ca stai fara grija cei ce inmatriculeaza pe bg stiu ce au de facut oricum ei vor face un contract de vanzare cumparare intre cel de pe actele de italia si firma care o inmatriculeza in bulgaria ( probabil ca si u vei fi trecut pe talonul bulgar ) si nu mai conteaza cati propietari au fost cu numerele rosii

daca vroiai sa o bagi pe romania trebuia financiar de la cei care au scos numerele rosii si era mai complicat dar pe bg se ocupa ei de tot
ms man dar eu tot nu stiu ce acte trbuie sa-mi dea de la cine cumpar masina,ma rog din moment ce deja a putut scoate nr rosii tind sa cred ca toate actele sunt ok si complete nu?
cyper1978 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-14, 19:49   #5
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: achizitie bmwadusa din italia

Daca s-au putut scoate numere rosii inseamna ca masina are toate actele.
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 27-07-14, 20:15   #6
cyper1978

Stage 5
 
cyper1978's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,412
Member of:
[VW]
Default Re: achizitie bmwadusa din italia

Quote:
Originally Posted by nt98adu View Post
Daca s-au putut scoate numere rosii inseamna ca masina are toate actele.
ms man dar eu totusi vreau sa stiu ce acte trebuie sa-mi dea,poate uita sa-mi dea vreun act sau poate din rea vointa ...eu dc nu stiu ce acte trebuie sa-mi dea nu am cum sa le verific daca sun toate(complete).de germania stiu de brifu mic respectiv mare dar la astea de italia habar nu am.am cautat pe net dar nu am gasit nicaieri un raspuns concret gen domne ati trebuie aia,aia si aia....chiar nimenini nu a cumparat o masina din italia sa-mi spuna si mie ce documente si cum trebuie sa arate?timbre,holograme,stampile unde cum si ce fel?...mai astept poate citeste cineva care a trecut prin asa ceva...
cyper1978 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-14, 23:39   #7
CFICars

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 143
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: achizitie bmwadusa din italia

Salut, ai nevoie de urmatoarele: Targa si Certificato di Proprieta. Daca mai ai actele de italia valabile si numerele, te poti duce pe roti la ruse pt inmatriculare. Daca ai doar numerele rosii, iti trebuie platforma. In acest caz, iti trebuie si un contract de vanzare-cumparare, pe care il vei prezenta la vama. Bafta!
CFICars is offline   Reply With Quote
Old 28-07-14, 18:07   #8
cyper1978

Stage 5
 
cyper1978's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,412
Member of:
[VW]
Default Re: achizitie bmwadusa din italia

Quote:
Originally Posted by CFICars View Post
Salut, ai nevoie de urmatoarele: Targa si Certificato di Proprieta. Daca mai ai actele de italia valabile si numerele, te poti duce pe roti la ruse pt inmatriculare. Daca ai doar numerele rosii, iti trebuie platforma. In acest caz, iti trebuie si un contract de vanzare-cumparare, pe care il vei prezenta la vama. Bafta!
ms man asta voiam sa stiu
cyper1978 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -