Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 20-06-14, 11:25   #1
danny_cbu

Stock
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 1
Default Achizitie Golf 4 1.6 Benzina

Salutare,
Tocmai am cumparat un VW Golf4 1.6 benzina din 2001 si am nevoie de cateva sfaturi, fiind prima masina si neavand experienta legata de procesul de inmatriculare.

Am cumparat masina de la o firma cu factura fiscala, am primit si certificat de atestare fiscala.
Acum urmeaza inmatricularea. Problema mea e ca am 24 de ani iar RCA-ul ar fi undeva la 2000 lei pe an.Factura e pe numele meu ca si cumparator, dar ma intrebam daca o sa pot inmatricula masina direct pe numele mamei mele, pentru a avea RCA-ul mai mic. Sau trebuie sa o inmatriculez pe mine si apoi sa o "vand" mamei si sa reiau procesul de inmatriculare.

O alta intrebare e legata de identificarea la RAR. Masina are jante de 17" iar pe cartea de identitate a masinii e trecut 15" sau 16". Ce probleme as putea intampina? Tipul care mi-a vandut-o mi-a spus ca "rezolva" el problema mergand la un service autorizat RAR sau ceva de genul asta(eu nu am gasit niciunde pe internet ca identificarea se poate face si in alte locuri decat RAR)
danny_cbu is offline   Reply With Quote
Old 20-06-14, 13:06   #2
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Achizitie Golf 4 1.6 Benzina

Daca te duci la ei cu jantele alea si nu ai pile la cineva acolo, nu o sa poti trece RAR-ul. Mai bine faci schimb cu un prieten de jante si ii pui 4 table pe 15 sau 16 pentru o ora cat stai acolo....cand iesi le pui pe ale tale la loc
JDV is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -