Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 08-03-14, 22:34   #1
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Sfat achizite cazan ieftin

Salut, in curand o sa trebuiasca sa imi cumpar un cazan pentru drumul Campina-Calarasi.
O sa fac traseul asta cam odata pe saptamana, dus-intors. Sunt vreo 300km, cu invarteli cu iesiri si ce ma mai plimb pe acolo.
In rest masina o sa stea 5 zile pe saptamana in parcarea unitatii.
Ca buget nu vreau sa cheltui mai mult de..sa zicem 40`j de milioane, ca nu are rost, nu o sa pastrez decat cam 2 ani pana termin scoala, si oricum nu o sa gasesc ce vreau la banii astia.
Deci, cam ce masini cat de cat fiabile s-ar incadra in parametrii astia?
Sincer as vrea un diesel, pentru consum, ca nimeni nu imi baga banii`n buzunar degeaba, sau oricum, ceva care sa scoata un 5-6.5% la drum intins.
Pana acum m-am orientat spre Alfa 156 1.9jtd, Bmw 318tds, Ford Mondeo, si cam astea sunt cazanele pe care as da banii si sa nu imi urasc viata conducandu-le.
Sunt deschis la sugestii, dar va rog nu imi spuneti Ford Ka, ca si de trebuie sa merg pe jos tot drumul, tot nu o sa imi iau masina aia.
Pareri, sugestii....multumesc
JDV is offline   Reply With Quote
Old 08-03-14, 22:57   #2
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

la bugetul tau, o sa gasesti fie masini pe bulgaria, fie pe romania, fara taxa platita, fie doar cu talon, fara carte, fara fiscal si tot asa.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 08-03-14, 23:00   #3
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Pai din moment ce am cerut sfat pentru cazan, iti dai seama ca nu am pretentii la inscrise si cu taxa platita. Am nevoie de ceva care sa ma duca din A in B fara sa ma opreasca politia si sa ma lase in c*ru gol.
Cu actele ma descurc, vad eu ce fac, ma intereseaza mai mult capitolul tabla si consum.

De jtd-ul ala de la alfa ce ziceti, e pagubos sau ma tine de 5.000 km cat o sa fac cu el in fiecare an?

Last edited by JDV; 08-03-14 at 23:03.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 09-03-14, 11:57   #4
LookAtMe
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 0
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Ia-ti un Matiz. Stiu ca nu e diesel dar cu 100 lei te plimbi 2 lunii. Alfa are o problema genetica si anume instalatia electrica si tabla.
LookAtMe is offline   Reply With Quote
Old 09-03-14, 12:30   #5
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Pai masina o sa manance cam 90% autostrada...asta insemnand viteze de 120+....plaja unde matizul nu sta deloc bine, avand motor mic, plus ca e de generatie veche.
O sa consume ca porcu` la viteza aia, ea fiind economa pana la 90 la ora.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 09-03-14, 13:25   #6
PrasleaCelVoinic

Stage 1
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 15
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

La banii astia vrei ca masina sa mearga ? nici pt. schimb de piese nu gasesti !!! ai calculat IMPOZIT ? ROVINIETA ? ASIGURARE ? PRET CARBURANT ? ITP ? ACTE cumparare ? REPARATII ?etc .D in aia 40 cat iti mai raman pt. "masina" ???) 50-100 ron ? . ! topic imbecil , oameni nebuni . Din ciclul calic si fudul . Ia-ti abonament lasa "masina"

Last edited by PrasleaCelVoinic; 09-03-14 at 13:36.
PrasleaCelVoinic is offline   Reply With Quote
Old 09-03-14, 13:44   #7
LookAtMe
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 0
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Pai masina o sa manance cam 90% autostrada...asta insemnand viteze de 120+....plaja unde matizul nu sta deloc bine, avand motor mic, plus ca e de generatie veche.
O sa consume ca porcu` la viteza aia, ea fiind economa pana la 90 la ora.
Spor la gasit,eu zic sa te "apleci" dupa o Corsa B. Gasesti la 700-900 Euro. Mai rar inscrisa dar gasesti. Bafta. (Motor 1,7 diesel)
LookAtMe is offline   Reply With Quote
Old 09-03-14, 13:49   #8
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Nu vreau sa te jignesc, dar singurul lucru imbecil de aici esti tu.
Se gasesc destule masini la pretul asta, plus ca nu o vreau decat pentru un drum pe saptamana. Imi cer scuze ca am avut tupeul sa imi cumpar o masina cu banii astia, si sa traiesc in Romania.
Nu toata lumea se c*ca bani, ca sa imi cumpar masina de 15.000euro.
Nu am pretentii de la masina, nu o iau pentru fite, ci pentru simplul fapt ca din Campina pana in Calarasi faci 6 ore cu trenul, cu 5 tigani nespalati in compartiment, in mizerie si coji de semninte.
Si din moment ce am zis ca am 40 pentru achizitie, iti dai seama ca mai am inca 25 pentru acte, un schimb de ulei si ce mai e de facut la ea.
Daca nu esti capabil de un respuns constructiv, de ce dra*u te mai consumi netul degeaba?
JDV is offline   Reply With Quote
Old 09-03-14, 13:53   #9
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Quote:
Originally Posted by LookAtMe View Post
Spor la gasit,eu zic sa te "apleci" dupa o Corsa B. Gasesti la 700-900 Euro. Mai rar inscrisa dar gasesti. Bafta. (Motor 1,7 diesel)
M-am uitat si la corsa, si este destul de fiabila, dar si la un Ibiza SDI, pana in vara poate mai strang ceva bani si imi iau un tdi.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 09-03-14, 23:23   #10
babone
Honda Driver

Stage 5
 
babone's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 918
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Pai nu ar fi mai ok un SDI?Din cate am inteles e destul de bun motorul acela si problemele care pot aparea ulterior dupa achizitionare pot fi mai putin costisitoare decat la un TDI.Din punctul meu de vedere ma gandesc ca atunci cand esti la limita cu banii sa nu cumva sa pice turbina sau alte chestii, e adevarat ca SDI e mai puturos si din ce am inteles nici la top speed nu sta prea bine insa la consum e destul de ok.
babone is offline   Reply With Quote
Old 10-03-14, 00:57   #11
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Asa e cu Sdi-ul, mai fiabil prin prisma faptului ca nu are turbina, dar din cauza asta are o putere foarte mica.
Cred ca pana la urma raman la Alfa 1.9jtd...ma cam leg la ochi cu decizia asta, si sper sa nu ma lase pe banda de urgenta...chiar daca pica turbina, macar ajung cu ea acasa
JDV is offline   Reply With Quote
Old 10-03-14, 09:41   #12
XtreZz
Renault Driver

Stage 5
 
XtreZz's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 615
Member of:
[RENAULT]
[Oltcit]
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Eu iti spun ce am facut eu..la 1000 euro am luat un golf 3 1.6 75 cai cu taxa platita,fara nicio roblema cu actele..de cand am luat-o in vara am facut 5000km cu ea si am schimbat un rulment pe spate care era defect de cand am luat masina..si m-a costat 60lei KOYO.Am luat masina asta cu un scop clar: intretinere ieftina si consum decent...pana acum nu m-a dezamagit. consumul este undeva pe la 6-6.5 extern,si cam 10 in oras.
__________________
EX-Renault 21 GTD 2068cmc 345.000->351.000 km->370.000->430.000-->tabla pe casa
EX-Oltcit Club 1.1 197000km-Abandoned

Volkswagen Golf MK3 1.6 ABU RED
www.xtrezz.tk
XtreZz is offline   Reply With Quote
Old 10-03-14, 10:49   #13
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Iti sugerez un vento diesel daca gasesti, sau peugeot-uri mai vechi.
Sau mai astepti cateva luni sa mai strangi bani iar intre timp sigur te vei lipi de colegi cu masina la care vei contribui la benzina. Multi asa fac.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 10-03-14, 12:13   #14
Noroc24

Stage 4
 
Noroc24's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 233
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Quote:
Originally Posted by LookAtMe View Post
Ia-ti un Matiz. Stiu ca nu e diesel dar cu 100 lei te plimbi 2 lunii. Alfa are o problema genetica si anume instalatia electrica si tabla.

Matiz zici ? AM avut matiz si in acelasi timp si un golf 1 diesel 1.6 D. Faceam un Suceava - Iasi cu 50 de lei cu golful iar cu matizul nu imi ajungeau 80 de lei sau 800 de mii cum vrei sa zici. Trebuie sa precizez ca Matizul era nou, de la firma unde lucram.
Deci Ontopic ...Niciodata sa nu iei Matiz..la banii astia as lua un vento sau un opel vectra A.
Noroc24 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-14, 13:14   #15
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Matizu e bun doar daca o conduci in oras si esti femeie nemaritata si ai 40 de ani.
Un Vento diesel, ar fi ceva bun de tot...plus ca arata si blana putin lasat asa.
Chiar si un Golf 3 diesel, nu ma lasa deloc rece....chiar daca isi arata varsta, pentru 2 ani cat o sa am eu nevoie de el, si pentru drumul pe care o sa il faca, eu zic ca este suficienta masina...plus ca la banii mei, se gaseste cel mai usor
JDV is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -