Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 05-03-14, 15:18   #1
Jezza

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 3
Default Se scumpeste carburantul! Caut auto supereconomic! ~3000 EUR.

Salut!
De la 1 aprilie se va scumpi carburantul. Destul de mult incat sa conteze.
Momentan am un Ford Ka 2001, consuma aprox 7.8% in Iasi, sunt destul de multumit de masinuta, dar dinamica din viata mea ma forteaza sa o dau si sa iau masina in 4 portiere, eventual break.
Bugetul ~3000 EUR, in functie de veniturile din martie si aprilie.
Acum, desi ma intereseaza mult dimensiunea masinii, consumul va fi hotarator.
Variante:
1. Ford Fiesta 1.4 TDCi 68 CP, fie de prin 2005, fie ultimul facelift 2007
2. Volkswagen Golf 4 1.9 TDI 90 CP de prin 2002
SAU
3. Volkswagen Golf 4 1.6 105 CP de prin 2004 + instalatie GPL
4. Audi A4 B5 1.6 101 CP din 2000 + instalatie GPL

Ideea e urmatoarea: la masinile diesel, le platesc, platesc taxa, raman cu costurile de intretinere. La cele pe benzina instalez GPL (la service autorizat desigur), pretul de ~500 EUR pe instalatie e calculat in costul achizitiei masinii.
Voi ce ma sfatuiti?
Eu as prefera unul din cele doua masini diesel, dar din auzite nu consuma asa de putin pe cat s-ar crede. E o afacere instalatia GPL?
Multumesc!
Jezza is offline   Reply With Quote
Old 08-03-14, 20:44   #2
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Se scumpeste carburantul! Caut auto supereconomic! ~3000 EUR.

Chiar consuma putin(o medie de 5%) o masina diesel, daca impaci si capra si varza adica sa nu mergi subturat dar nici sa o forjezi. Asta inveti in timp, singur. Cu Fordul ala daca iti propui scoti si 4% in afara la mers constant cu 90km/h treapta aVa. Nici Golful nu e departe. Dar iti trebuie un stil de pensionar relaxat, sa nu ai griji, probleme, graba
Si GPL-ul e afacere.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 08-03-14, 21:00   #3
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Se scumpeste carburantul! Caut auto supereconomic! ~3000 EUR.

Exact, eu am sa spunem, golf 5 1.9 tdi, adica motorizarea asta...scot afara 4.6-4.7%, iarna mai mult un pic, dar la oras daca esti nervos, te omoara, deci incet incet, ca pensionarii si te mai impaci cu 1.9 de la VW.

Golf 4 cu 1.9 tdi am auzit ca-s economice...dar acum depinde si de masina, daca e in 3 usi, in 5 varianta scurta sau in 5 varianta lunga. Depinde si de stilul de condus dar si de starea masinii. Stiu oameni multumiti de golf 4 cu 1.9 TDI varianta scurta/coupe.

Eu unu is multumit de 1.9 motorizarea de pe golf 5, nemultumit de 1.4 16v de la fiesta 2002-2008, e bine afara, dar la oras te rupe serios daca ai un stil mai agresiv, totusi raman la 1.4 benzina datorita taxelor mici, impozit mititel, asigurare mititica, orasul il evit folosind 70% din cazuri, variantele cat mai mult posibile dar la iasi, cum am vazut ca se circula, te doare debla.
__________________
23UNU'. 23ALTU'
Pentru alte optiuni apasati tasta 2
Ford Fiesta mk6 1.4 16v 80hP 2003 https://forum.4tuning.ro/121-masina-m...6-1-4-16v.html
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-14, 23:51   #4
Jezza

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 3
Default Re: Se scumpeste carburantul! Caut auto supereconomic! ~3000 EUR.

Salut!
O varianta la care m-am mai gandit e ... Loganul , cel cu 1.5 dCi...
Iar in cazul in care banii sunt putin peste 3000, chiar si un Megane 2 sau Focus 2 1.6 TDCi.
E o discutie interminabila in legatura cu cel mai economic diesel, din clasa medie sau pe acolo, pt ca altfel un VW Lupo 3L e cred ca cel mai economic diesel, poate si Smartul Fortwo. Dar sunt masini prea mici.
Iar dintre toate dieselurile de pe masini mai mari, din auzite si citite, am ajuns la concluzia ca 1.4 TDCi/HDi sunt cele mai putin flamande. Desi nici ce citesc acum despre 1.5 dCi nu imi displace, de exemplu Logan 1.5 dCi 75 CP consum 5.5 in oras si 4 in afara...

Inca mai fac calcule in ceea ce priveste instalatia GPL, doar in ceea ce priveste consumul (explicatie: NU consider ca persoanele fizice, noi astia care folosim masinile in scopuri personale sau de lucru dar care nu decontam/amortizam etc, ar trebui sa gandim alegerea unei motorizari in functie de nr de km/an - decat daca sunt de genul 5000 km/an, si mai ales cand vine vorba de masini SH cu banii jos. Spun asta deoarece banii se duc, acum ii ai si daca nu dai 500 euro in plus pt o motorizare diesel, ii dai repede pe altceva. Trebuie cumparata o motorizare care sa te ajute la buzunar saptamana de saptamana, luna de luna, cand alimentezi. Si parca ti-e ciuda cand faci plinul saptamanal, in loc de o data la doua saptamani, ca te-ai zgarcit la niste bani pe care oricum ii cheltuiai. Parerea mea )
Cum spuneam, calculul actual e acesta, pt 100 km in oras:
diesel ----------> consum 6%, pret 6litri x 7 lei = 42 lei
benzina+GPL ----> consum 12%, pret 12litri x 3.1 lei = 37.2 lei
Diferenta e mai mica de 5 lei/100km, DAR nu se stie ce se va intampla cu pretul GPL-ului. In ideea in care se va scumpi la 3.5 lei, va fi fix identic costul unei sute de km in oras. Ba mai mult, in anotimpul rece va exista un consum considerabil de benzina, mai ales in cazul multor drumuri scurte, cand motorul nu apuca sa se incalzeasca si sa se faca trecerea pe GPL.
So, alegerea e dificila. Consumul de 12% pe GPL la care am facut calculul e cam maximum pe care il poate consuma un motor decent de 1.4 sau 1.6. In cazul acestei valori nu prea exista surprize. Dar oare "nimeresc" un motor diesel care sa nu treaca de 6% in oras, chiar si in conditii de iarna?(recunosc, nu prea circul la ore de varf, cunosc foarte bine strazile si traseele din oras si anul asta, de exemplu, am evitat orice ambuteiaj pe care traficul mi l-a "oferit", si stilul meu de condus e natural setat pt economie, chiar daca uneori imi aduc aminte ca sunt "mascul" si ca trebuie sa o mai calc). Pe langa asta, costurile de intretinere la diesel sunt putin mai mari decat la benzina+GPL.

Voi ce parere aveti?
Din experientele proprii, se gasesc motoare diesel care sa consume max 6% (6.5 iarna pe zapada la ora de varf)? Consum real, nu dat de producatori.
Jezza is offline   Reply With Quote
Old 09-03-14, 10:08   #5
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Se scumpeste carburantul! Caut auto supereconomic! ~3000 EUR.

Eu n-as baga mana in foc pentru logan nici sa mi-l dai cadou, da, poate l-as conduce sa spunem dimineata intre 5 si 6, cand toti drojdierii is adormiti, dar in rest no, sa-ti spun de ce, calitatea tablei in primul rand e de cea mai joasa speta, parerea mea, am vazut logan la varsta de 5 ani tot coscovit pe la aripi si la partea inferioara a usii, scoti pe mere dai pe pere, adica ce economisesti zvarli pe reparatii tinichigerie, intr-un final... Apoi 1.5 DCI, am inteles ca dupa 150000 in bord ii problematic la injectoare, daca-l iei nou, da, mergi 150000 km si-l mariti.
Eu as spune ca pentru o masina mare, pentru a optimiza consumul iti trebuie un motor pe masura. Tocmai ce-ti spuneam ca eu am motorizare golf 5...exact, am un toledo 3/ 2006, 1.9 tdi, exact aceeasi motorizare ca golf 5, bine, sunt 3 tipuri de motor 1.9 puse pe generatia asta. Si afara am un consum de pana in 4.7 in functie de mers, in oras nu ai cum sa scapi sub 6.5 oricum ai merge, masina mare, motor mare, la demaraj normal ca mananca mai mult un picut. Acum sa-ti mai spun o treaba, orice masina ai lua, motorizata de VW, care sa-ti convina taxa s-o platesti, sa stii ca daca tine, tine mult si bine.
Pe 7 februarie am facut-o lata, aproape lata, plecand de la ultimu examen, la o intersectie, cum am "neacordat" prioritate unui gibon cu logan, l-am trasnit in portiera, bineinteles, eu stateam pe loc, m-am asigurat, el cu viteza, apreciasem ca isi mentine traiectoria, de unde, a redus in ultimii 10m, semnalizat in ultimii 5, si m-am trezit la "decolare" cu el in calea mea, cat a trebuit sa ma misc de pe loc, 3 metri, inchipuie-ti ca zob i-am facut portiera....la mine nici macar numarul nu s-a miscat din loc, o sarit oja de pe spoiler asa, cam suprafata de 2 unghii. Bineinteles, eu de vina, permis 2 luni luat, bla bla bla... Nu pui masina facuta in afara cu astea facute la noi, gandeste-te si la siguranta un pic, vrei masina de familie, 5 usi, incapatoare, ma gandesc ca poate ai si copil sau e pe drum, eventual pe lista de planuri. Nu pui loganu in garaj cand cu banii aia iti iei masini muuuult mai fiabile. Iarasi, parerea mea. Acum nu-mi sara colegii de pe sectiunea dacia in cap, din partea mea fiecare conduce ce-i convine sau ce-si permite. Acum revin la prima ta lista si-ti spun asa: Exceptand ford fiesta 02-08 care-i destul de mititica pentru o masina buna de familie, alege orice altceva de acolo, chiar a4 b5 cu 1.9 diesel, un vecin are asa ceva de vreo 4 ani sau mai binisor si nu se plange deloc de intretinere, consum, bineinteles, are mersul cumpatat, el tot imi zice mie, ai sa ajungi tu si o sa-ti dai seama ca e cel mai bine, 60 in localitate, 90 afara). El e multumit. Din cunostinte, golf 4,a4 b6 / 1.9tdi...sunt multumiti oamenii de ele. Trebuie sa te gandesti cand iei o masina si motorizarea de pe ea sa fie destul de puternica pentru greutatea masinii. degeaba ai 1.4 cand masina e de 1.100 1.200kg ca consumul e si la raportul de greutate. Mai degraba nu simte un 1.9 tdi la un golf 4 5 persoane in ea raportat la 1.4 tdci fiesta, cu 5 persoane in el.
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-14, 00:24   #6
smartapp

Stock
 
smartapp's Avatar
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 3
Default Re: Se scumpeste carburantul! Caut auto supereconomic! ~3000 EUR.

Nu cred ca exista ceva supereconomic, poate doar bicicletele. Am lucrat in domeniul vanzarilor auto peste 6 ani, si pot sa spun cu tarie ca orice masina consuma pe masura raportului greutate/performanta motor. Insa aici trebuie sa cunosti limitele unei masini, deoarece daca o varianta soft cu 130-140CP si 300 Nm, are un randament orientat catre economisire de combustibil, variantele de 170-200 CP se orienteaza spre performanta, si vor consuma mai mult.

Eu personal am o masina de 1.640 km masa proprie, 125 CP, diesel, si am consum EXACT in oras de 7,4%. Insa este o masina din clasa D.
smartapp is offline   Reply With Quote
Old 10-03-14, 19:40   #7
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Se scumpeste carburantul! Caut auto supereconomic! ~3000 EUR.

Quote:
Originally Posted by Jezza View Post
Din experientele proprii, se gasesc motoare diesel care sa consume max 6% (6.5 iarna pe zapada la ora de varf)? Consum real, nu dat de producatori.
Da. Ex: 1.5dci, 1.4hdi, 1.3cdti
Insa modelele de logan la banii astia sunt din generatia veche aia cu probleme la tabla si la injectoare. Si nu dupa 150.000km cum spunea colegul chiar si dupa 100.000. Nu-i musai sa fie asa dar ai sanse mari. La Clio nu prea ai probleme cu rugina dar de injectoare tot nu scapi. Un Peugeot ar fi o varianta mai buna.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 10-04-14, 20:30   #8
GM572

Stage 2
 
GM572's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 51
Default Re: Se scumpeste carburantul! Caut auto supereconomic! ~3000 EUR.

Salut!
Daca vrei, pot da la schimb pe Ka un autoturism SUBARU Libero. O am postata pe mercador la 1750 euro/2000 schimb(cea alba).
E o masina foarte tare pentru oras, consuma putin(am calculat la mers in Bucuresti in jur de 6,5 la suta, iar la drum lung undeva la 5).
Pe langa asta, e mult mai spatioasa, are 6 locuri, nu ramane niciodata impotmolita(4WD selectabil), e foarte fasneata, usor de intretinut si toata lumea iti zambeste pe strada. Seriously, mi se faceau poze la semafor. Mai funky de-atat nu se poate.
Astept un raspuns. Numai bine!

Last edited by GM572; 10-04-14 at 20:40.
GM572 is offline   Reply With Quote
Old 11-04-14, 15:45   #9
flaviuf

Stage 5
 
flaviuf's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 415
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: Se scumpeste carburantul! Caut auto supereconomic! ~3000 EUR.

Nu stiu multe despre ele, dar mie-mi facea la un moment dat cu ochiul Grande Punto cu 1.2 jtd. Cred ca e foarte economic si se incadreaza in buget. E doar o idee.
__________________
F..k NATO! f..k USA! f..k Bill Clinton! Asta-i gara mea!
flaviuf is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -