Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 05-02-14, 10:47   #1
coltezeu

Stock
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 3
Lightbulb Sfat achizitie golf4 , 3000E buget.

Salutare, dupa cum spune titlul , urmeaza in lunile ce urmeaza sa ajung la 3000E si doresc un sfat sau doua in privinta alegerii unei masini pe placul meu.
De unde sa incep... as dorii ca masina sa aibe consum cat mai mic... maxim 10% urban , o voi folosi 90% din timp numai in Bucuresti unde dupa cum stiti traficul este bara la bara...
Ma intereseaza ceva fiabil/servo/abs/aer/geamuri electrice/consum mic.
Sunt nou la capitolul masini si nu vreau sa ma aleg cu vreo "lamaie".
In principiu as prefera un VW Golf 4 2001-2003 cu motor 1.6, dar nu sunt hotarat 100%, vreau sa aud si parerile unor useri cu experienta.
Nu vreau sa arunc bani degeaba in restaurari/reparari/maintenance, etc...
in principiu intrebarile mele sunt:
"Ce ar costa mai putin de intretinut?
Ce marca s-ar merita in 3000E buget?
Ce marca ar consuma mai putin?
Care marca este mai fiabila si de ce?
Daca ar fii sa se strice ceva la una din marci, care ar fii cel mai usor si ieftin de reparat?

multumesc anticipat.
coltezeu is offline   Reply With Quote
Old 10-02-14, 23:59   #2
Armandot

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,637
Member of:
[Oltcit]
[VW]
[Fiat]
Default Re: Sfat achizitie golf4 , 3000E buget.

Poate te intereseaza asa ceva, motor 1.6 16v+GPL , consum ok si ieftin la piese.

https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...iat-stilo.html
Armandot is offline   Reply With Quote
Old 11-02-14, 18:53   #3
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Sfat achizitie golf4 , 3000E buget.

Din ce vad in jur golful e ok preturi rezonabile si fiabil, la consum nu sta asa bine in oras si am impresia ca mai si minte bordul. Cred ca datorita reputatiei au si preturile mai maricele ca alte marci.
Dupa mine ar fi de luat in vedere si ceva de la opel.

Alegerea mea personala la bugetul dat ar fi hyundai dar nu trebuie sa te iei dupa mine, mai bine sa iei ceva care-ti place tie, eu sunt "fan" bmw si hyundai (stiu ciudata combinatie)
Am avut si cunosc cu hyundai, singura belea la modele 2006-2009 e cu senzorul de la directie, i-am schimbat lu tata cu 750 de ron inclusiv manopera, la modelele anterioare nu stiu ceva anume si oricum sunt ieftine

Daca alegi ce-ti place posibil sa treci cu vederea multe probleme, daca faci un compromis, mereu te gandesti ca poate mai bine luai ce-ti placea si plateai mai mult...
Mie mi-a placut hyundai, a fost parfum, costuri nesemnificative, am bmw , bag bani multi in el (comparativ cu hyundai) dar nu-mi pare rau ca am ales in cunstinta de cauza, am citit tot ce am putut despre modelul in cauza. Am fost pe punctul de acumpara o fabia (in loc de hyundai), ma bucur ca nu am luat-o doar pentru ca nu-mi placea mie, fara un motiv intemaiat, sunt sigur ca nu m-as fi bucurat de ea asa cum se bucura cineva cauruia ii place.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-14, 20:43   #4
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Sfat achizitie golf4 , 3000E buget.

Orice benzina ai lua, nu consuma sub 10, 11 in Bucuresti, zic eu. Vorbesc despre un consum mediu, nu despre faptul ca iesi o singura data la nu stiu ce ora iti alegi tu, si mergi ca melcu.
Daca iei motorina, s-ar putea sa inghita mult mai multi bani pentru intretinere.

Depinde, de norocul tau, de cat esti de inspirat in ce alegi, de cat de mult te intinzi fara sa te tina plapuma..

Ai intrebat tu:
1. Ce ar costa mai putin de intretinut?
2. Ce marca s-ar merita in 3000E buget?
3. Ce marca ar consuma mai putin?
4. Care marca este mai fiabila si de ce?
5. Daca ar fii sa se strice ceva la una din marci, care ar fii cel mai usor si ieftin de reparat?

1. Un motor pe benzina e mai ieftin la unele piese
2. Nu pot sa-ti spun o marca, daca ma intrebi pe mine as spune un e36, dar nu ca masina de zi cu zi. Sau in locul tau m-as uita la Fabia, poate e o idee mai ieftina decat un Golf, dar mi-as asuma consumul de la o benzina. Eu acum ceva timp intr-un buget apropiat am luat un Polo 1.2
3. Consumul difera foarte putin, la acelasi tip de combustibil si aceeasi capacitate cilindrica
4. Fiabilitatea este relativa si subiectiva. Te duci cu un BMW in service de 3 ori intr-o luna pentru tot felul de probleme la partea electrica, mici si enervante, sau te duci o singura data cu un Renault, dar pe platforma.
Mai bine te-ai gandi la costul pieselor
5. La VAG, fata de alte marci, piesele cred ca sunt mai acceptabile

Last edited by phaeton; 11-02-14 at 20:53.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 11-02-14, 21:37   #5
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizitie golf4 , 3000E buget.

Cum a spus si colegul mai sus....orice benzinar ti ai lua...tot nu o sa iti consume 6 in oras.
Cand o sa iti consume 8, sa te bati singur pe umar si sa te simti mandru.
Totusi, un mic sfat...incearca sa gasesti echilibrul intre greutatea caroseriei si marimea motorului....ca degeaba iti iei 1.2 pe caroserie de 1400kg, ca o sa iti consume ca la balamuc.
Cu cat e mai usoara caroseria, cu atat o sa fie mai mic consumul.
JDV is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -