Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 02-02-14, 22:33   #1
devlay
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 0
Default Ajutor va rog

Va salut, in urma cu o saptamana am cumparat o masina SH cu numere franceze printr-un intermediar.Acesta avea la mana un Contract de vanzare cumparare (instrainare sau ceva de genul) completat cu numele vanzatorului francez precum si date de la masina semnat de catre francez si certificatul de inmatriculare a masinii, problema este ca eu am cumparart masina fara a face un contract de vanzare cumparare sau a cere un act de la intermediat (l-am intrebat daca este nevoie acesta a spus ca nu este nevoie ca o sa existe un contract direct intre mine si francez) ok i-am dat banul la o firma de inmatriculari din timisoara mi sa facut dosar am fost sunat peste cateva zile sa ma prezint la rar, zis si facut..m-am dus am trecut rar dar certificatul de inmatriculare nu a putut fi scanat deoarece era deteriorat si prezenta se pare urme de creion peste el.. acesta urmand a fi verificat daca este fals sau masina daca este furata.Acuma problema e ca intermediarul nu raspunde la telefon...e inchis.. nu stiu despre el decat prenumele lui, ce masina conduce (nu m-am uitat la numere) si zona in care sta + nr. de tel la care nu raspunde. Stiu ca sunt un prost acuma realizez defapt ce am facut.. intrebarile mele ar fi daca contractul acela are valoare, daca masina s-ar dovedi furata ce s-ar intampla, si cum doamne as putea sa dau de intermediarul acesta, am zis ca o sa ma duc la firma de inmatriculari poate il stie cineva,poate il vad pe camere video.. mentionez ca masina era adusa de cateva luni din franta pt ca a aparur pe multiple situri de vanzare si la unele anutul era expirat, am facut printuri la masina cum a aparut ca vanzare in cazul in care sunt acuzat de furt sau ceva... eu acum sunt foarte stresat ca nu mi sa m-ai intamplat asa ceva nicioadata stiu ca sunt prost ca nu am cerut nici un act de la intermediar..dar banii i i-am dat in fata fetei de la firma de inmatriculare poate ca a vazut si am 2 prietenii cu care am fost sa vedem masina sa o testam.. Acuma eu astept sa vad ce zic cei de la rar daca e furata sau nu este... niste sfaturi va rog ce este de facut? nu stiu unde sa ma duc si stau in stres cu asteptarea asta.. si daca ar fi furata ce s-ar intampla? si daca nu este furata si o inmatriculez si dupa aceea o declara furata (ca am m-ai auzit cazuri).. nu stiu ce sa fac ca are anumite defecte si ea ar trebui reparata dar pe de-o alta parte...n-as repareo... niste sfaturi va rog.. ms mult

Ps: eu a trebuit sa ma duc la un birou notarial si declar pe propie raspundere ca am cumparat masina cu actele deterioarate dar... intermediarul nu era trecut ca nu m-ia raspuns la telefon..a trebuit sa fac declaratia pt. a imi servi la rar

ps2: eu nu detin fiscal... practic am un contract de V-C intre mine si francez... (e valavil masina a trecut rar.. doat actele.,.ar mai trebui facute)

pS 3; contractul de vanzare cumparere are doar numele si adresa francezului. datele masinii si semnatura lui plus datele mele si semnatura mea
devlay is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -