Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 07-01-14, 00:53   #1
Bullsy
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 0
Default Sfat achizitie prima masina - 10k

Salutare,

As avea nevoie de ajutor in achizitia unei masini la mana a 2a, criteriile de selectare ar fi urmatoarele:

- Prima masina, am condus "destul" de des pe cea a parintilor. O voi folosi 90% in oras (Iasi). Am 24 de ani, as prefera sa fie cat de cat ok ca si design.

- Maxim maxim 10.000 de euro.

- Euro5, maxim 2000cm, preferabil adusa din afara..

- As prefera navigatie color, dar e doar o fita.

- Transmisia nu conteaza, as inclina un pic de automat dar renunt la multe alte beneficii ce le poate aduce aceasta suma.


Momentan sunt foarte confuz, tot timpul mi-am dorit un Mitsubishi Lancer, insa nu stiu cat de greu sunt de intretinut. Nu sunt cunoscator in domeniu, spre rusinea mea.
As vrea va rog opiniile voastre, spre ce masini sa ma orientez, de ce masini/marci de masini sa ma feresc.

Va multumesc mult si astept rasunsurile voastre!
Bullsy is offline   Reply With Quote
Old 08-01-14, 00:25   #2
iodelpiero1
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 0
Default Re: Sfat achizitie prima masina - 10k

Quote:
Originally Posted by Bullsy View Post
Salutare,

As avea nevoie de ajutor in achizitia unei masini la mana a 2a, criteriile de selectare ar fi urmatoarele:

- Prima masina, am condus "destul" de des pe cea a parintilor. O voi folosi 90% in oras (Iasi). Am 24 de ani, as prefera sa fie cat de cat ok ca si design.

- Maxim maxim 10.000 de euro.

- Euro5, maxim 2000cm, preferabil adusa din afara..

- As prefera navigatie color, dar e doar o fita.

- Transmisia nu conteaza, as inclina un pic de automat dar renunt la multe alte beneficii ce le poate aduce aceasta suma.


Momentan sunt foarte confuz, tot timpul mi-am dorit un Mitsubishi Lancer, insa nu stiu cat de greu sunt de intretinut. Nu sunt cunoscator in domeniu, spre rusinea mea.
As vrea va rog opiniile voastre, spre ce masini sa ma orientez, de ce masini/marci de masini sa ma feresc.

Va multumesc mult si astept rasunsurile voastre!
Salut! Succes in achizitionare dar n-ai inceput bine. Vad ca iti doresti masina adusa din afara, trebuie sa stii ca aproape toate aduse din afara au km pe undeva 250.000- 300.000 si peste si majoritatea provin din flote. Nu iti recomand pentru ca orice marca ar fi piese vei schimba cu duiumul sau vei face drumuri la ateliere pentru reconditionari etc. In principiu auto second hand se cumpara de la primul proprietar persoana fizica sau un dealer serios. Masinile bune sh sunt rare si cam greu sa iti doresti o marca anume. trebuie sa ai o gama mai larga de variante. Nu te uita dupa navigatie color, multe sunt puse aftermarket, sunt chinezarii si sunt foarte proaste, iti fac o gramada de nervi (eu am facut greseala sa-mi pun una la masina). Vezi ce gasesti pe site-uri.

Edit: In banii aceia poti sa te orientezi catre o skoda fabia, rapid sau poate chiar octavia, ford focus etc.

Last edited by iodelpiero1; 08-01-14 at 00:31.
iodelpiero1 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-14, 12:30   #3
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Sfat achizitie prima masina - 10k

Daca ar fi asa cum spui tu,iodelpiero1atunci nu ar mai cumpara nimeni masini sh din strainatate.
Bullsy la banii astia(si la scopul masinii) mi-as cumpara o masina cat mai noua, tinereasca, cu un consum si intretinere decente, una comuna nu exclusivista si pretentioasa(gen Rover, Jaguar, Alfa Romeo). As alege de exemplu un Ford Focus sau un Opel Astra H diesel.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 09-01-14, 13:51   #4
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat achizitie prima masina - 10k

astra h? )) poate astra j si in curand poate in suma asta gasesti opel astra j gtc. superba masina.....
steffan is offline   Reply With Quote
Old 09-01-14, 23:58   #5
speeedy

Stage 4
 
speeedy's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[SEAT]
Default Re: Sfat achizitie prima masina - 10k

iodelpiero1, amice, ce-ai fumat ca vrem si noi!! esti dus cu pluta, rau

Bullsy, zi-ne ce preferi.. berlina, coupe, diesel, benzina, tractiune, dotari, etc, etc.. sunt prea multe variante..
__________________
www.pentruviata.com
speeedy is offline   Reply With Quote
Old 10-01-14, 14:26   #6
starthelen

Stock
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 3
Default Re: Sfat achizitie prima masina - 10k

Are dreptate iodelpiero! Vizitati Germania, Franta, Anglia, etc, si veti vedea de ce este practic impozibil ca in 3 ani o masina sa aiba sub 100.000 km. Acolo toti conduc aprox. 150 km/zi in zilele lucratoare. 75 km ii faci pana la servici in 45 de min. si gata ai ajuns.

Vrei o masina germana. Fa-te prieten cu unul care are o masina pe care o visezi tu, corespondeaza cu el, si dupa 3 ani de exploatare roaga-te sa ti-o vanda tie.
starthelen is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -