Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

View Poll Results: Vectra sau E36
Vectra 8 53.33%
E36 7 46.67%
Voters: 15. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 06-01-14, 19:29   #1
Mr.Extasy

Stage 4
 
Mr.Extasy's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 188
Default Vectra B 1.8 vs E36 320

Salut. Am si eu nedumerire: Ce ati alege intre Vectra B facelift [ an fabricatie 2000, motor 1.8 E2, cu urmatoarele dotari: geamuri electrice fata si spate, clima, TC, oglinzi electrice, bi-xenon, proiectoare, leduri interior fata si spate ( lumineaza in jos la picioare atunci cand sunt deschise usile), muzica pe ea ( boxe usi + tweetere Focal si subwoofer JBL si 2 amplificatoare Ground Zero parca), jante aliaj originale Opel, neinmatriculat, taxa fiind aprox 750 de euro iar pretul este de 2000 de euro negociabil ] si E36 320 [ an fabricatie '95 sau '96, nu mai retin exact cu urmatoarele dotari: geamuri electrice fata si spate, trapa, ASC, aer conditionat reglabil pe 2 zone, incalzire in scaune, scaune piele, spoilere + praguri ceva asemanator cu pachetul M ( nu sunt M, dar nici taranesti, sunt foarte putin diferite fata de cele de M ), jante pe 17, suspensie sport, finala sport ( Remus parca ), inscris in tara, iar pretul este de 2500 de euro, negociabil si el ] ??

Opelul este al unui prieten bun care este mecanic si pot spune ca stiu masina, cand au fost facute ultimele schimburi si cand trebuie facute urmatoarele, iar BMW-ul este cumparat de la Covasna de catre cineva de aici din oras special pt revanzare, acea persoana spunand ca e luata de el in evidenta la primarie ( poate sa imi dea fiscal ), iar taxa cica ar fi nerecuperata.

Nu mai retin numarul kilometrilor pentru ca sincer nu dau 2 bani pe ceva ce poate fi modificat in maxim 5 minute, iar eu nu merg cu kilometri merg cu masina, contand mai mult starea masinii si felul in care merge.

Precizez ca vreau sa ajung undeva in jurul a 3000-3200 cu tot cu acte si eventualele schimburi.

Va rog nu veniti cu oferte, deoarece momentan nu ma intereseaza altceva.
__________________
Rise and rise again until lambs become lions!
Mr.Extasy is offline   Reply With Quote
Old 06-01-14, 20:00   #2
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Vectra B 1.8 vs E36 320

Quote:
Originally Posted by Mr.Extasy View Post

Nu mai retin numarul kilometrilor pentru ca sincer nu dau 2 bani pe ceva ce poate fi modificat in maxim 5 minute, iar eu nu merg cu kilometri merg cu masina, contand mai mult starea masinii si felul in care merge.



.

Ti-ai raspuns singur la intrebare.

Din descrierea facuta de tine as alege vectra.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-14, 20:13   #3
mihayruncanu

Stage 5
 
mihayruncanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 609
Default Re: Vectra B 1.8 vs E36 320

Incerca sa mergi cu ambele masini E36 si Vectra si daca vrei un e36 mai buninsor ia unu adus recent in tara te ajunge cam 1.000 ,1.500 si o inscri tu cu 600 cam atat e la 1.6 si il gasesti si cu dotari decat sa iei una trecuta prin 7 maini si pregatita pt vanzare, eu cam asa as proceda fie opel sau bmw ,bafata !
__________________

Masina ta s-a nascut o copie, fa-o sa moara unica!
mihayruncanu is offline   Reply With Quote
Old 06-01-14, 20:29   #4
Mr.Extasy

Stage 4
 
Mr.Extasy's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 188
Default Re: Vectra B 1.8 vs E36 320

Quote:
Originally Posted by giubau_v8 View Post
Ti-ai raspuns singur la intrebare.

Din descrierea facuta de tine as alege vectra.
Asa as tinde si eu, sincer, dar nici E36-le nu pot spune ca imi este indiferent.

Quote:
Originally Posted by mihayruncanu View Post
Incerca sa mergi cu ambele masini E36 si Vectra si daca vrei un e36 mai buninsor ia unu adus recent in tara te ajunge cam 1.000 ,1.500 si o inscri tu cu 600 cam atat e la 1.6 si il gasesti si cu dotari decat sa iei una trecuta prin 7 maini si pregatita pt vanzare, eu cam asa as proceda fie opel sau bmw ,bafata !
1.6, 1.8 pe E36 nici nu vreau sa aud ( de 1.8 is da, dar nu e cazul aici ). Vreau o masina cu care sa pot depasi linistit ascultand muzica. Nu vreau sa spun Tatal Nostru in depasiri cum am facut cu cele 2 masini de pana acum. Si aici apare Vectra, nu e prea sportiva ( 115 sau 116 cai ) dar este mai noua decat E36 si stiu ce fel a fost intretinuta masina, cum si cat merge cu ea baiatul. Pe partea cealalta vorbim de E36, cu 150 de cai, in care pot depasi lejer atunci cand am nevoie, fara sa vin lansat din spate, cu 3 sate inainte de tirul sau masina pe care vreau sa o depasesc si mai am si o slabiciune pentru E36, daca pot spune asa, de cand am ratat in primavara lui 2011 un 318is Coupe, rosu, din '97, recent adus din Germania, cu clima, incalzire in scaune, ASC, trapa, geamuri electrice, pachet exterior M, interior de piele neagra cu Vadere , dar nici Vectra nu imi e indiferenta, mai ales din motivele enumerate mai sus. Pe partea de intretinere, care din aceste 2 modele sta mai bine? Care ar fi problemele cel mai des intalnite la ele?
Mr.Extasy is offline   Reply With Quote
Old 06-01-14, 21:02   #5
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Vectra B 1.8 vs E36 320

nu mi-as lua e36 1.6 sau 1.8 niciodata.

eu as alege vectra, pt ca este mai noua, este fiabila, piese ok ca pret (desi nici e36 nu e scump) si pt ca practic sa zicem ca stii ce cumperi.
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 06-01-14, 23:09   #6
mihayruncanu

Stage 5
 
mihayruncanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 609
Default Re: Vectra B 1.8 vs E36 320

Depinde un 1.6 pt acte ..si asa este un prieten a dat pisica 1.6 pe un ford tot 1.6 2001 sau 2002 si este diferenta de la cer la pamant consum , confort , depinde de ce vrei tu , dar daca nu prea te intereseaza marca ia un A6 2.5 si baga-l la bulgari ..si nu o sa mai ai stresul consumului ,confort si depasiri

Last edited by mihayruncanu; 06-01-14 at 23:12.
mihayruncanu is offline   Reply With Quote
Old 06-01-14, 23:43   #7
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Vectra B 1.8 vs E36 320

Motorul 1.8 de pe vectra b este un motor fiabil si destul de sprinten ( are 125 cp) . Daca este intretinut cum trebuie cu ulei bun si filtre nu o sa ai probleme.
Cum zicea un coleg mai sus , e mai noua, piesele sunt mai ieftine, motorul e fiabil, e spatioasa si ai ceva dotari.

Treaba cu un motor in acte si altul sub capota e pentru pasionati, pentru cei care nu se supara daca trebuie sa dea spagi de fiecare data cand sunt trasi pe dreapta si cei care fug de controalele rar. De ce sa nu stai linistit si a ai o masina pe care sa te bazezi ?

Dar pana la urma, tot tu trebuie sa alegi si neaparat masina care se prezinta mai bine. Chiar daca unele sunt mai vechi, pot fi in stare mult mai buna decat unele mai noi.
Daca zdrangane ceva nu te speria, poate e doar o bucsa, un capat de bara ceva ieftin.
Motorul sa fie in mintile lui, caroseria fara accidente si rugina

Eu unul as alege vectra si nu o fac pentru ca am una ci pentru ca, daca ar fi sa aleg iar, tot vectra mi-as lua
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-14, 23:48   #8
Mr.Extasy

Stage 4
 
Mr.Extasy's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 188
Default Re: Vectra B 1.8 vs E36 320

Quote:
Originally Posted by mihayruncanu View Post
Depinde un 1.6 pt acte ..si asa este un prieten a dat pisica 1.6 pe un ford tot 1.6 2001 sau 2002 si este diferenta de la cer la pamant consum , confort , depinde de ce vrei tu , dar daca nu prea te intereseaza marca ia un A6 2.5 si baga-l la bulgari ..si nu o sa mai ai stresul consumului ,confort si depasiri
Nu e vorba ca ma intereseaza marca, deoarece prima data ma orientasem spre A4 B5 1.8T, daca mai era si Quattro, perfect. Doar ca imi doresc ceva cu o intretinere mai lejera.
Quote:
Originally Posted by giubau_v8 View Post
Motorul 1.8 de pe vectra b este un motor fiabil si destul de sprinten ( are 125 cp) . Daca este intretinut cum trebuie cu ulei bun si filtre nu o sa ai probleme.
Cum zicea un coleg mai sus , e mai noua, piesele sunt mai ieftine, motorul e fiabil, e spatioasa si ai ceva dotari.

Treaba cu un motor in acte si altul sub capota e pentru pasionati, pentru cei care nu se supara daca trebuie sa dea spagi de fiecare data cand sunt trasi pe dreapta si cei care fug de controalele rar. De ce sa nu stai linistit si a ai o masina pe care sa te bazezi ?

Dar pana la urma, tot tu trebuie sa alegi si neaparat masina care se prezinta mai bine. Chiar daca unele sunt mai vechi, pot fi in stare mult mai buna decat unele mai noi.
Daca zdrangane ceva nu te speria, poate e doar o bucsa, un capat de bara ceva ieftin.
Motorul sa fie in mintile lui, caroseria fara accidente si rugina

Eu unul as alege vectra si nu o fac pentru ca am una ci pentru ca, daca ar fi sa aleg iar, tot vectra mi-as lua
Masina pe care o am eu in vedere este cea Euro 2, cu motorul de 115-116, nu mai retin exact. Tocmai din cauza asta am deschis acest topic, deoarece cu taxe ajung la acelasi pret ca si cu E36 cu toate schimburile facute, la Opel trebuind schimbat doar uleiul in 4000 de km si distributia peste 45.000 de km. Daca ar fi fost Euro 4, cel de 125 de cai, nu mai postam aici, ci incercam sa fac rost de toti banii
Mr.Extasy is offline   Reply With Quote
Old 06-01-14, 23:57   #9
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Vectra B 1.8 vs E36 320

Cel mai bine faci un test drive cu amandoua si care te cucereste o iei.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-14, 12:09   #10
Mr.Extasy

Stage 4
 
Mr.Extasy's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 188
Default Re: Vectra B 1.8 vs E36 320

Bineinteles ca test-drive-ul va fi cred ca 80% din decizie. Tare mi-e ca pana la test drive sa fiu hotarat pe o masina, iar dupa acesta sa ma indrept spre cealalata
Mr.Extasy is offline   Reply With Quote
Old 08-01-14, 17:17   #11
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Vectra B 1.8 vs E36 320

In opel-ul ala o sa te simti ca intr-o masina banala. Nu spun ca e banala precum un logan sau un opel corsa dar...Vad si eu la mine acest gen de masini, nu arata rau dar parca prea se "muleaza" pe genul de om intre 2 varste(40-45de ani) cu familie. Pe cand un bmw(necocalarit) parca te face sa te simti mai tanar pt. ca masina exprima ceva. Parerea mea.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 08-01-14, 17:31   #12
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: Vectra B 1.8 vs E36 320

1.6 sau 1.8 pe e36 sunt aceiasi mancare de peste.
Eu am 1.6 si ti zic sigur ca e lenes,intre 100 si 140 trage cel mai bine ca ai cat de cat viteza ....si cam atat.
La depasiri e riscant sa te bagi cand nu ai spatiu,altfel trebuie sa depasesti in 5500 de ture si ajungi la consum de 2.5
Oricum esti tanar si bmw ul clar se potriveste mai mult decat opelul care arata batranesc,ca pentru oameni de 35 de ani.
Cauta un e36 simplu,fara prea multe modificar,iar daca e modificat intereseaza te de istoricul masinii.
Daca e cu probleme,poate fi o masina pacatoasa la care greu ii dai de cap si bagi bani gramada.
alege intre 1.8 is sau 2.0 care este cel mai echilibrat motor pe caroseria asta.
bafta la cumparat,dar tine minte ca un e36 sanatos pleaca de la 2500 de euro si ajunge si pana la 3500.
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -