Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 30-12-13, 15:39   #1
stefanfreund
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 0
Smile Sfat achizitionare auto - pret intretinere

Buna, sunt destul de hotarat sa imi iau o masina in saptamanile ce urmeaza si ma gandeam la un VW Passat 2.0 TDI 140 Cp , un Opel Insignia CDTI 131 Cp sau un Ford Mondeo TDCI 140 cp. (Toate masinile sunt din 2009 incoace deci euro 5) . Intrebarea mea este mai degraba in legatura cu costurile de intretinere, dar astept si alte sfaturi. In legatura cu designul consider ca e chestie de gust si intr-adevar Insignia e superb, dar trebuie sa am in vedere si costurile eventualelor piese si fiabilitatea. Insignia e clasa de top de la Opel si ma tem sa nu fie piesele mult mai scumpe in raport cu un Passat sau un Mondeo. Ma poate lamuri cineva in acest sens ? Va multumesc aniticipat!
stefanfreund is offline   Reply With Quote
Old 02-01-14, 13:12   #2
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: Sfat achizitionare auto - pret intretinere

Salutare!
La 18 ani am primit si eu Insignia cadou de majorat ! De 8-9 luni, am facut 20.000 km si am schimbat doar piese care au cumva "boala Opel" (Poti cauta pe clubul opel sa vezi-electrovalva turbo si furtun intercooler- Pare ca ar fi o greseala de fabrica sau ceva pentru ca se intampla la 90% din cazuri)
Alte probleme in afara de cele care sunt prezente la majoritatea proprietarilor de Insignia nu am avut !
Eu iti recomand Insignia pentru ca am fost in dificultate si eu la alegerea masinii ( e60/e90/passat cc/superb/a4 sau insignia ) si acum sunt foarte fericit de alegerea facuta!
__________________
Skoda RS 1.8T 4x4 - 2006
Opel Astra 1.7CDTI - 2010 - SOLD

Opel Insignia 2.0CDTI 160hp - 2009
Hyundai Accent - 2006 - SOLD
Kia Sportage - 2003 - 2.0i 4x4
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 08-01-14, 01:02   #3
iodelpiero1
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 0
Default Re: Sfat achizitionare auto - pret intretinere

Quote:
Originally Posted by TR 69 CRS View Post
Salutare!
La 18 ani am primit si eu Insignia cadou de majorat ! De 8-9 luni, am facut 20.000 km si am schimbat doar piese care au cumva "boala Opel" (Poti cauta pe clubul opel sa vezi-electrovalva turbo si furtun intercooler- Pare ca ar fi o greseala de fabrica sau ceva pentru ca se intampla la 90% din cazuri)
Alte probleme in afara de cele care sunt prezente la majoritatea proprietarilor de Insignia nu am avut !
Eu iti recomand Insignia pentru ca am fost in dificultate si eu la alegerea masinii ( e60/e90/passat cc/superb/a4 sau insignia ) si acum sunt foarte fericit de alegerea facuta!
Motoarele astea diesel de la Insignia sunt provenite de la Fiat, marca recunoscuta pentru lipsa de fiabilitate. Sper sa nu ti se mai strice nimic. Sunt multe Insignia sh de vanzare pe site-urile de specialitate, eu nu stiu sigur dar banuiesc ca au ele ceva probleme.

@stefanfreund, Mondeo si Passat sunt masini bune, nu prea se poate diferentia una in mod semnificativ dar cred ca Fordul e mai ieftin de intretinut.
iodelpiero1 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-14, 18:57   #4
AndreiVictor

Stage 2
 
AndreiVictor's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 47
Member of:
[SKODA]
Default Re: Sfat achizitionare auto - pret intretinere

Din pacate nu stiu care ,cum , cat de bune sunt masinile, dar daca iodelpiero1 spune ca Mondeo si Passat sunt la egal, as alege ori ce-mi place mai mult, ori masina pe care o gasesc cu dotari mai multe. Dar vrei neaparat Diesel? Poti sa te uiti si la TSi-uri adica, sunt motoarele de 1.4 si 1.2 care am auzit ca nu consuma foarte mult, bine de 1.2 am auzit ca au si cateva probleme.
AndreiVictor is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -