Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 07-12-13, 15:51   #1
shoby13

Stage 5
 
shoby13's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 531
Member of:
[2 Roti]
Default Dacia supernova

Salutare ! As vrea sa achizitionez o masina super ieftina ( cateva milioane ) si anume o supernova care este abandonata de propietar de ceva mai mult timp ! Ce nu stiu eu despre masina este daca mai are impozitul platit ( rca si itp nu mai sunt de atat timp de cat si sta , ani de zile ) ! Maina are numere tip vechi de forma B XX YYY cu steagul romaniei pe fond albastru ! Eu as vrea sa o cumpar ( suntem amici buni si as putea sa i dau banii si sa o iau de la el , masina ramanand inmatriculata pe el , pentru a fenta taxa 1 - 2 ani ) ! Am vazut ca cu cat data primei inamtriculari este mai veche cu atat taxa este mai mica... Daca am sa obtin datele astea de la propietar sa calculez timbru si iese mai mult de 1000 de euro o las balta... o sa imi iau alcv cu cat mai batran cu atat mai bn ! Ce ma intereseaza pe mine este :

- I dau banii la om facem contract de vanzare cumparare !
- Eu iau masina si talonu mergem la notar si imi face imputernicire cu drepturi depline asupra masinii !
- Vreau sa schimb talonul pentru ca sigur are talon vechi , pot sa fac eu asta ? ce implica ?
- Masina cum e abandonata are nevoie de mici retusuri si e ruginita putin pot lua itp cu ea asa ? are ceva daca pe alocuri unde e rugina o peticesc cu vopsea ? ( urmand ca mai apoi sa o colantez toata )
- Asigurare am inteles ca pot sa i fac pe numele meu si numarul ei de inmatriculare !

Nu stiu ce sa mai intreb...ideea principala este : Pot sa iau masina de la "pretenu" facand cvc si imputernicire la notar si sa circul in regula cu ea 1-2 ani urmand dupa sa fac banii de taxa care nu stiu cat ar putea fi ( cu exactitate ) pt ea... Consider ca pretul infirm pe cre il dau pe ea pot sa il scot din tichet rabla sau dezmembrari chiar daca se intampla ceva pe viitor si nu mai accepta astia inmatriculari la masini vechi deoc ca ma astept la ori ce !
shoby13 is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -