Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 16-11-13, 09:53   #1
alingaby
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 0
Default comparatie masini

Salutare!
Vreau sa-mi cumpar si eu o masina cam la 4000 euro si nu sunt hotarat ce masina.Sunt cateva masini care ma atrag insa nu stiu la care sa ma opresc. Masinile sunt:
-Opel Astra Classic 2004-2007
-Renault Megane 2004-2006
-VW Golf 4
-Ford Focus 2004-2007
-Seat Leon 2003-2006
As dori sa veniti si voi cu pareri, cat ma costa intretinerea fiecaruia, care e mai buna la fiabilitate... Mentionez ca sunt tanar si-mi doresc ceva mai sport, de aceea preferata mea este Seat Leon, dar nu sunt foarte hotarat si astept parerile voastre.
alingaby is offline   Reply With Quote
Old 16-11-13, 12:16   #2
retro_renault
VW Driver

Stage 5
 
retro_renault's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 853
Member of:
[VW]
Default Re: comparatie masini

Sfatul meu ar fi sa te uiti dupa urmatoarele modele, cam in ordinea asta: Golf, Leon si Focus. Este ok si Astra dar mi se pare batraneasca, interioarele cel putin sunt foarte anoste, cat despre Megane, mai bine uita varianta asta.
Referitor la motorizare un compromis bun consum-performante ar fi un Tdi pentr Golf si Leon, masinile sunt aproape identice dpdv mecanic si motorizari, 1.4 si 1.6 benzina nu fug destul pentru cat consuma, nici 1.8 20v aspirat, asa ca daca vrei ceva rapid uita-te dupa 1.8 20v turbo (cel de 150cp in 5 viteze stiu ca are consum mai mic decat cel de 180cp in 6 viteze). Fordul stiu ca e o masina fiabila, nu pot sa imi dau cu parerea despre dinamica, dar Golfurile iti zic ca se conduc foarte ok, directia e placuta si masina sta bine pe sosea.
__________________
MK3 SNS
retro_renault is offline   Reply With Quote
Old 16-11-13, 12:28   #3
alingaby
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 0
Default Re: comparatie masini

Multumesc pt sfat,dar chestia e ca vreau sa-mi iau cv pe benzina pentru ca e taxa mult prea mare la motorina pt euro 4.
alingaby is offline   Reply With Quote
Old 16-11-13, 13:13   #4
ms99ass

Stage 5
 
ms99ass's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,584
Default Re: comparatie masini

singurul motor pe benzina care merita luat in considerare dintre cele 4 masini, in bugetul respectiv, cu capacitate cilindrica sub 2000cmc este 1.8 turbo. Restul (1.4, 1.6 sau 1.8 sunt inutile daca pui in balanta raportul performante-consum). In plus, VAG-ul produce acest motor din 1995 pana in prezent (desigur, de-a lungul anilor a primit suficiente upgrade-uri). Daca ar fi fost un motor prost, nu cred ca ar fi rezistat in tot acest timp.
In plus, daca te orientezi catre golf IV gti cu acest motor, vei constata ca este diferit fata de un golf standard ca sa zic asa (1.4, 1.6 sau 1.9) - mai multe dotari, interior sport etc.
Personal, mai mult ma atrage Seat Leon 1.8t decat golf IV 1.8t (probabil pt ca sunt mult mai putine).
Orice masina ai lua, testeaz-o in amanuntime inainte de a da banii. Daca e Vw sau Seat pune un tester si obligatoriu fa un log in mers ca sa vezi in ce parametrii functioneaza turbo-ul. Sunt multi vanzatori care isi lauda masina ca ,,fuge de rupe'' sau ,,mananca asfaltul'', dar asta nu inseamna neaparat ca motorul este ,, in mintile sale'' cum se mai spune pe forum. Verifica si istoricul masinii daca ai posibilitatea. Si gandeste-te si la siguranta ta si a pasagerilor si nu cumpara o masina care a fost lovita si reparata.
Succes in cautari!
ms99ass is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -