Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 19-10-13, 18:43   #1
shoby13

Stage 5
 
shoby13's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 531
Member of:
[2 Roti]
Default Consiliere achizitie "muscle car"

Salutare ! As vrea sa imi iau ceva pentru reconditionare o masina coupe care sa para muscle car gen ford capri etc... Nu vreau sa dau multi bani evident ca ori ce roman insa as vrea sa caut ceva cat mai apropiat de stilul muscle car..ce masini de acest gen cunoasteti ? eu stiu de ford capri mai este un opel in spatele blocului meu nu stiu ce model este in 2 usi lat si foarte ...."american" Astept pareri !
shoby13 is offline  
Old 19-10-13, 19:00   #2
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Consiliere achizitie "muscle car"

Probabil este vorba de un Opel Comodore sau Manta.
Ca recomandare...ce sa zic...masinile gen muscle, de fabricatie europeana, aveau motoare foarte mici...asa ca, iei iei frumos o Manta A, iti iei si un V8 de la BMW daca nu ai bani de un LS american, il montezi frumos pe caroserie, si aia e...ai muscle car.
JDV is offline  
Old 19-10-13, 23:16   #3
shoby13

Stage 5
 
shoby13's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 531
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Consiliere achizitie "muscle car"

In primul rand ms pentru raspuns ! Nu vreau neaparat puterea unui muscle vreau doar forma aia de america ma intelegi ! Nu ma complic cu V8-uri ca doar traim in romania .....

Acum ca mi-ai starnit interesul...opelul vecinului de care vorbesc este un Opel rekord C :



Iar in timp ce cautam am gasit ceva ce mi-a atras atentia foarte mult hmmm

Un comodore GSE



Ca o mica paranteza am 20 de ani sunt tanar prieteni prea multi nu am....am familie in schimb si iubita...Sunt intr-un mare dubiu mi-ar placea sa imi iau un roadster si anume un mx5 ( varianta cu faruri normale nu escamotabile ) si mi-e sa nu imi para rau ca alta masina nu mai am... Sa imi iau una in 4 usi si apoi sa ma gandesc la una in 2 locuri sau cum sa fac ca sunt distrus in idei )) Mi-Sa zicem ca as avea 5000 as lua una cu 5 locuri in 3000 si in 2000 sa imi iau un mx ? Sau ce masini mai stiti cabrio RwD si ieftine ?
shoby13 is offline  
Old 20-10-13, 10:17   #4
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Consiliere achizitie "muscle car"

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Probabil este vorba de un Opel Comodore sau Manta.
Ca recomandare...ce sa zic...masinile gen muscle, de fabricatie europeana, aveau motoare foarte mici........................... .
Motoarele foarte mici -1,2--1,3 (?!?) de la Capri si de la Manta erau, ca si in prezent, oferta pt pretul minim al modelului respectiv, si erau destinate femeilor, incepatorilor sau persoanelor varstnice care doreau masina doar pt aspect.

Cei care vroiau motoare mai puternice puteau alege motorizari V6 care erau foarte potente si performante le momentul ala.
Capri RS2600, motor V6, injectie, 150 cp, avea putini rivali in urma cu 43 de ani,
A existat in oferta de la Capri si V8 Boss 302 din gama motorizarii Ford pt Mustang (Ford Capri Perana, Ford Capri Mako, ).
Chiar cei de la Aston Martin au colaborat cu Ford Capri si au scos varianta Tickford Turbo (V6, 2,8 turbo).

Pe de alta parte, in oferta de motorizari din SUA existau motoare L6 sau V6 care aveau acceleratie mai lenta si v. max mai mica decat Ford Granada Estate (combi) cu motor L4 de 2000 cmc.
Mai mult chiar, pe Mustang au existat motoare L4 2,3
capricosti is offline  
Old 20-10-13, 17:02   #5
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Consiliere achizitie "muscle car"

Gen muscle, ma refeream la forma, spre exemplu Comodore bate putin spre Charger si Capri spre Mustang.
Si motorul ala de pe Mustang este o petarda, la fel ca toata masina in sine....Mustang care este 50% Ford Pinto...probabil cea mai distrusa masina din toate timpurile...fapt recunoscut de toti.

Last edited by JDV; 20-10-13 at 17:06.
JDV is offline  
Old 20-10-13, 18:35   #6
shoby13

Stage 5
 
shoby13's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 531
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Consiliere achizitie "muscle car"

Cat ar costa un comodore ?
shoby13 is offline  
Old 20-10-13, 20:11   #7
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Consiliere achizitie "muscle car"

Faza este ca perioada NFS si Fast & Furious s-a terminat, si a inceput moda cu masini " clean ".
Asa ca toata lumea isi cumpara ursi sau alte masini mai vechi de 20-30 de ani, si le restaureaza.....cam asta e moda strazii in 2013.
Deci si preturile or sa fie pe masura...spre exemplu, un Commodore, este foarte greu de gasit...iar cele cu putina rugina si 2 3 piese lipsa, nu scad sub 2-3mii.
Apoi ar veni Manta:...alta clasica, putin mai hard core...insa nici ea nu scade sub 2-3mii.
Eu zic ca cu Rekord-ul iesi cel mai ieftin si gasesti si piese relativ usor.
uite aici un anunt https://anunturi-auto.4tuning.ro/caut...ta__1__0__0__0
Sau Capri, iarasi o masina frumoasa, la preturi rezonabile.
Si link pt Commodore http://opel.anunturi-auto.4tuning.ro...-10381112.html
JDV is offline  
Old 21-10-13, 01:23   #8
shoby13

Stage 5
 
shoby13's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 531
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Consiliere achizitie "muscle car"

cel de mai sus este coupe si eu caut acelasi lucru nu caut masina de familie ci de duminica....
shoby13 is offline  
Old 21-10-13, 08:43   #9
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Consiliere achizitie "muscle car"

Comodore 2500 din 1981 nu are nimic ''muscle'' in aspect.
Ford si Opel (General Motor) au avut masini cu design american pe generatiile din perioada 1967-1977 (Capri, Manta, Consul-Granada, Taunus-Cortina, Record C, Opel GT, Comodore A). Ce a fost inainte de '67 si si ce a urmat dupa '77 erau modele cu aspect european comun, clasice nimic de zis dar nu ''muscle'' (fac exceptie Capri si Manta, care erau modele sport)...

Orice model iti vei lua va trebui sa iti faci prieteni noi din randul mecanicilior si tinichigiilor , sa te inarmezi cu rabdare si sa aloci un buget de peste 2000 euro, pt renovarea masinii.
Si daca nu reusesti sa-ti faci prieteni mecanici si tinichigii , atunci toata cheltuiala, tot efortul si timpul consumat pot fi in zadar.

Daca o sa intri pe topicul Club Ford Capri o sa poti vedea ca din 2004 pana in prezent au fost multi entuziasti care si-au luat Capri dar din pacate putini au reusit sa-si vada visul implinit si sa aiba masina gata asa cum doreau...

Last edited by capricosti; 21-10-13 at 09:06.
capricosti is offline  
Old 21-10-13, 09:04   #10
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Consiliere achizitie "muscle car"

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Gen muscle, ma refeream la forma, spre exemplu Comodore bate putin spre Charger si Capri spre Mustang.
Si motorul ala de pe Mustang este o petarda, la fel ca toata masina in sine....Mustang care este 50% Ford Pinto...probabil cea mai distrusa masina din toate timpurile...fapt recunoscut de toti.
Da, a fost o perioada de glorie cand s-au fabricat in Europa modele cu aspect SUA de catre Ford si GM...

...Mustang 50% Pinto...
Gresit, Mustang era model sport si a fost echipat in general cu motoare mari L6, V6 si V8, suspensiile, franele, transmisia, interiorul nu avea nimic in comun cu Pinto (motoarele mici pe Mustang au fost exceptia, si s-a intamplat dupa 1973 cand a aparut Criza Petroliera...).
Pinto era un model economic, ieftin cu motorizari mici in mare majoritate (au fost si cateva exceptii pt cei care vroiau un Pinto mai tare, se putea opta pt V6 2.8 ) . Pinto a fost pt americani ce a fost Golf pt europeni.
capricosti is offline  
Old 21-10-13, 09:27   #11
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Consiliere achizitie "muscle car"

Pinto si Mustang au avut aceeasi platforma
JDV is offline  
Old 22-10-13, 08:51   #12
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Consiliere achizitie "muscle car"

Interesant ce spui tu ))))))))))))))))))))

Pai Ford Mustang a aparut in 1964, iar Ford Pinto in 1971 !
Deci, cum putea Mustangul sa foloseasca platforma unei masini care urma sa apara 7 ani mai tarziu ?????????????
capricosti is offline  
Old 22-10-13, 16:07   #13
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Consiliere achizitie "muscle car"

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
Interesant ce spui tu ))))))))))))))))))))

Pai Ford Mustang a aparut in 1964, iar Ford Pinto in 1971 !
Deci, cum putea Mustangul sa foloseasca platforma unei masini care urma sa apara 7 ani mai tarziu ?????????????
Quote:
The Mustang II had no common components with the preceding models and shared its platform with the subcompact-sized Ford Pinto.
Asa zice in wiki.
Pinto a fost fabricat din `71 pana in `80, iar Mustang II din `73 pana in `78.
In caz ca nu ai inteles, eu faceam referire la Mustang II si
JDV is offline  
Old 22-10-13, 22:50   #14
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Consiliere achizitie "muscle car"

Da, acum am inteles. Din pacate generatiile mk2, mk3, etc nu s-au ridicat la inaltimea si faima ''inaintasului''.
Cand e vorba de Mustang toata lumea (sau aproape toata lumea) se gandeste la adevaratele Mustang-uri, adica cele din ''64 pana in ''73...
Putina lume daca vede un Mustang mk2, mk3. etc isi da seama ca e Mustang.
capricosti is offline  
Old 15-11-13, 19:53   #15
shoby13

Stage 5
 
shoby13's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 531
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Consiliere achizitie "muscle car"

se poate inchide !
shoby13 is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -