Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 22-09-13, 16:26   #1
///GHOST

Stock
 
///GHOST's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 4
Default Aducerea unei masini noi din Canada (costuri exacte)

Salutare, ma intereseaza o Kia Optima, singura problema e ca doar americanii (respectiv canadienii) se pot bucura de motoarele turbo.

Nu stiu exact care ar fi costurile sa aduci o masina pe vas, am cautat pe diferite site-uri dar cu o idee clara tot n-am ramas (in alte cuvinte, unu zice 500-1000E, altul vorbeste de niste sume cu cinci zero-uri si asa mai departe). Am intrat in schimb pe niste site-uri de licitatii unde se aduc masini din SUA cu 1000-2000E. Stiu ca nu se plateste doar cursa, se platesc si alte taxe la ajungerea masinii in Europa...cam aceste taxe ma intereseaza mai mult

Daca ajuta cu ceva, masina costa undeva la 25.000E si transportul ma intereseaza pana in Olanda sau Germania.

Va multumesc

PS - ce se intampla cu revizia sau cu masina in cazul in care se strica ceva? Poate fi reparata in Europa chiar daca motoarele difera?

Last edited by ///GHOST; 22-09-13 at 16:38.
///GHOST is offline   Reply With Quote
Old 01-10-13, 01:53   #2
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Aducerea unei masini noi din Canada (costuri exacte)

Nu stiu suma exacta, insa stiu ca masinile din state au faruri semnalizari si norme ilegale in Europa. Asa ca va trebui sa le schimbi
JDV is offline   Reply With Quote
Old 08-10-13, 20:35   #3
Chelooo

Stage 5
 
Chelooo's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 683
Default Re: Aducerea unei masini noi din Canada (costuri exacte)

Din cate stiam eu, transportul costa in jur de 1500$. Taxele sincer nu stiu sa ti le spun.. dar ma gandesc ca poti faci niste intrebari prin port.
Faza cu semnalizarile nu este corecta, ca am avut si eu masina adusa din US si nu s-a platit/modificat nimic ca avea semnalizarile pe rosu.. mai am si alti amici cu Porsche tot din US si la fel.. cat despre norma EURO.. cred ca aia ti-o stabileste la RAR..

Uite cateva info, din 2009.. dar nu cred sa se fi schimbat atat de multe de atunci : http://forum.softpedia.com/topic/558...m-am-procedat/
__________________
Rai Sau Iad ... Rau Sau Bun ... Iarba Sau Tutun ...

Last edited by Chelooo; 08-10-13 at 20:38.
Chelooo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -