Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 19-09-13, 19:52   #1
cosmindavid
 
Join Date: Sep 2013
Posts: 0
Default Achizitie noua pana in 2500E

Salut,

Dupa cum spune si titlul, am la dispozitie o suma de 2500E, maxim 2700, si doresc achizitia unei masini noi.
Ma intereseaza :
1. consum redus ( sunt student)
2. taxe mici ( asigurare, impozit etc)

Ma tot bate gandul la un Opel Corsa, am auzit numai lucruri bune, cum ar fi consumul redus in oras, dar m-am gandit sa cer si pe aici niste sfaturi.

So ?
cosmindavid is offline   Reply With Quote
Old 19-09-13, 22:41   #2
exilon

Stage 1
 
Join Date: May 2013
Posts: 14
Default Re: Achizitie noua pana in 2500E

Quote:
Originally Posted by cosmindavid View Post
Salut,

Dupa cum spune si titlul, am la dispozitie o suma de 2500E, maxim 2700, si doresc achizitia unei masini noi.
Ma intereseaza :
1. consum redus ( sunt student)
2. taxe mici ( asigurare, impozit etc)

Ma tot bate gandul la un Opel Corsa, am auzit numai lucruri bune, cum ar fi consumul redus in oras, dar m-am gandit sa cer si pe aici niste sfaturi.

So ?
Masina noua cu 2500 euro? Poate o motocicleta
exilon is offline   Reply With Quote
Old 19-09-13, 22:55   #3
cosmindavid
 
Join Date: Sep 2013
Posts: 0
Default Re: Achizitie noua pana in 2500E

Second-hand, bine inteles.
cosmindavid is offline   Reply With Quote
Old 20-09-13, 02:04   #4
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Achizitie noua pana in 2500E

Masina e noua cand este inca la reprezentanta, dupa ce o iei tu, devine second hand, si nu va mai fi noua in veci.
La asta cu consumul ai 2 optiuni: Ori iti iei un 1.9 TDi, si ai consumuri de minim 4 maxim 8.....ori iti iei un 1.4 benzina si scoti minim 5.5 maxim...cat poate.
Insa aici mai intervine alta problema....dieselul avand turbina, se poate ca aceasta sa fie defecta, schimbarea acesteia costand cam mult....sau pompa, sau injectoarele....cert este ca mult piese la diesel sunt mai scumpe decat la benzina...nu cu mult, dar sunt.
Eu am avut exact acelasi buget ca si al tau....am fost in Vitan, initial decat pentru a arunca un ochi.
In cele din urma am gasit un Golf 4 1.4 benzina, si un Ford Focus.
Am ales in cele din urma Golful, pretul initial fiind de 2500, l am scos la 2100.
Masina functioneaza fara probleme pana acum, nu am ce ii reprosa, si cu un consum decent de 6-7/100km
Taxa o sa te mai duca inca vreo 350 de euro.
Si sa iti iei gandul ca o sa gasesti ceva ieftin, bun, inmatriculat si cu taxa platita, deoarece asa ceva rar se intampla.
Cam asta a fost demersul in cazul meu
JDV is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -