Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 17-09-13, 14:38   #1
cva183

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 4
Default Achizitie Masina

Buna ziua forum !

Am 3500 de euro, si vreau o masina. Nu am avut niciodata un diesel, am prieteni care au si ma tenteaza datorita consumului mic (5-8%)... Cu benzinarul care l-am avut scoteam (8-12%)...

In principiu, m-am uitat dupa vw golf 4. Daca puteti sa imi sugerati si alte masini fiabile, va rog

Si marea intrebare.... Este ok sa cumpar un diesel asa vechi? adica 2002-2003 (in cazul masinilor nemtesti)
Ma mai gandeam la un Renault Megane 2 hatchback...sau la un C4....

Astept sfaturile dvs.

Stima !
cva183 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-13, 18:31   #2
Tis-ul

Stage 5
 
Tis-ul's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 1,150
Default Re: Achizitie Masina

Părerea mea este să alegi Golf.
E neamțească, știi ce iei.

1.9 TDI, indiferent de putere, însă ți-aș recomanda 1.9 TDI 131cp (cod motor ASZ, 6+1 trepte).


PS: Stilul de condus al diesel-ulului este diferit de cel benzinar.
__________________
Tis-ul is offline   Reply With Quote
Old 26-09-13, 18:40   #3
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: Achizitie Masina

argumentul "e nemteasca, stii ce iei" e suprem ..bravo ma
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-13, 18:42   #4
Tis-ul

Stage 5
 
Tis-ul's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 1,150
Default Re: Achizitie Masina

Mă refeream la faptul că, după părerea mea, Renault și Citroen sunt sub Volkswagen.
Tis-ul is offline   Reply With Quote
Old 26-09-13, 20:06   #5
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Achizitie Masina

Recomand Golf.
Eu am unul din 2001 1.4 16v benzina....trage ok, insa este sub diesel.
Masina este extrem de inchegata, si o poti baga prin curbe mai usoare fara sa iei piciorul dp acceleratie.
Si 1.9TDi este recunoscut in Romania ca fiind unul dintre cele mai fiabile motoare.
Spatiul este foarte generos, portbagajul...pierzi in el vreo 2 geamantane mari...bordul este din cauciuc si nu din plastic, izolarea fonica este excelenta.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 27-09-13, 09:09   #6
PrasleaCelVoinic

Stage 1
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 15
Default Re: Achizitie Masina

Renault clio symbol din 2007 diesel l-am condus 1 an ( scartzaie pe la usi / materiale plastice slabe / bucsele s-au dus in 40.000 km si am inceput sa simt troncanituri / nu sta la fel de bine asezat pe sosea si-n curbe ca un golf ) + ca nu cred ca-si are rolul comparatia GOLF vs renault si citroen sau skoda etc . . . Deci GOLF .
PrasleaCelVoinic is offline   Reply With Quote
Old 27-09-13, 20:39   #7
exilon

Stage 1
 
Join Date: May 2013
Posts: 14
Default Re: Achizitie Masina

Quote:
Originally Posted by cva183 View Post
Buna ziua forum !

Am 3500 de euro, si vreau o masina. Nu am avut niciodata un diesel, am prieteni care au si ma tenteaza datorita consumului mic (5-8%)... Cu benzinarul care l-am avut scoteam (8-12%)...

In principiu, m-am uitat dupa vw golf 4. Daca puteti sa imi sugerati si alte masini fiabile, va rog

Si marea intrebare.... Este ok sa cumpar un diesel asa vechi? adica 2002-2003 (in cazul masinilor nemtesti)
Ma mai gandeam la un Renault Megane 2 hatchback...sau la un C4....

Astept sfaturile dvs.

Stima !
Salut,eu cu 3600,mi-am luat un Passat din 2002,1.6 Benzina si sunt foarte foarte multumit de el. Intr-adevar,este tentant un diesel,pentru ca te uiti la consumul ala...dar...Uite iti dau niste idei: La diesel din anul ala taxa e aproximativ 1100 de euro,pentru ca prinzi Euro3 la diesel,la benzina e Euro4,asigurare,revizii,totul e mai scump,nici nu mai zic ca o iei cu multi KM,uzata si alte dezavantaje...Eu am luat Passatul cu 150.000,e foarte intretinut si consumul e de 7,mixt. Vrei ceva pt oras?
exilon is offline   Reply With Quote
Old 28-09-13, 03:02   #8
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Achizitie Masina

passat 1.6? fii serios, cum sa iei passat 16? pai tragi de el ca de un caine mort plus consum mare. passat-ul ori il iei diesel ori 1.8 turbo sau 2.0 benzina
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 28-09-13, 11:22   #9
Cristiansen09

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 730
Default Re: Achizitie Masina

Ca fost posesor de megane 2, ce i drept sedan nu hatch, actual posesor de Clio Rs si Octavia 3, iti recomand Megane, in 7 ani mari pb nu am avut cu exceptia unei distributii schimbate la 150 km (luasem de pe net un kit original, care in realitate era contrafacut). Masina era stabila, spatioasa, confortabila, piese la preturi ok nu cum spun unii si altii... Simbol ul nu are ce cauta intr un comparativ cu Golf, pt ca este din alta clasa.
Daca vrei dureri de spate si rigiditate, mergi pe octavia.
Cristiansen09 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -