Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 03-09-13, 13:21   #1
PurAlex

Stock
 
Join Date: Sep 2013
Posts: 6
Default Salutare !

Salutare la toti ...

Trecand direct la subiect ...

Vreau sa imi iau o masina , preferabil Audi , dar am o problema ...

Neaparat vreau A6 , dar 1.9 mi se pare putin ... mai ales pe un A6 , iar cel de 2.5 am auzit ca are probleme ...

Intrebarea e : la cel de 2.5 toate au probleme sau doar cel de 150 de cai putere , modelul mai vechi , cel de 179 fiind mai nou ma gandesc ca poate nu are aceleasi bube ... ? Ce spuneti ... ?

La fel si cu 3.3 de pe A8 , e bun motorul sau si acela are ceva probleme des intalnite ?

Numai bine !
PurAlex is offline   Reply With Quote
Old 06-09-13, 14:22   #2
ms99ass

Stage 5
 
ms99ass's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,584
Default Re: Salutare !

1.9 tdi pe a6-le modelul '99-'04 e super ok, ai consum bun (8-9%in oras si 5% la drum intins) dar si putere suficienta (116 sau 131 cai).
Daca esti incepator, 1.9 tdi e mai mult decat suficient. 2.5-ul de 150 si 180 de cai e renumit pt inevitabilele problemele la pompa de injectie, la injectoare si la axele cu came. Motorul de 163 de cai e ceva mai fiabil, de altfel, toate 2.5-urile cu cod motor care incepe cu ,,B''(BCZ, BDG, BFC, BAU, BDH) au axele cu came din titan. Personal, nu vad rostul unui 2.5 tdi in oras.
Motorul V8 tdi 3.3 de pe A8 e dintr-o alta categorie...
Daca crezi ca iti permiti intretinerea si consumul, go for it
ms99ass is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -