Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 22-08-13, 17:27   #1
KeMS

Stage 2
 
KeMS's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 30
Talking Corsa b?

Salut,Ce parere aveti de Opel Corsa b,an 1999-2000,am gasit una la un pret destul de bun din 2000,motor 1.0 12v,are ABS(din cate am inteles),servo,2 airbaguri,Trapa,si fara geamuri electrice.Masina arata destul de bine.Ce parere aveti de acest motor? Merita? Consum/intretinere? In afara trage destul de greu?
KeMS is offline   Reply With Quote
Old 22-08-13, 17:52   #2
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Corsa b?

Masina asta la vremea ei concura cu Matizul...asa ca mare diferenta intre ele nu prea este.
Consuma putin pana la 90 la ora...ca apoi papa destul de mult, motorul fiind micut.
Cu fiabilitatea sta destul de bine.
Daca oferta este buna nu mai sta pe ganduri.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 23-08-13, 12:47   #3
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Corsa b?

Eu am avut una din 96.
Fiabila, ieftina la pisese si consumabile.

Motorul ala nu trage dupa 90.Adica...prinde 150 dar iti trebuie 10km de drum drept ( acum, depinde si ce asteptari ai...). Consum -7 in oras, 5,00 afara la 90.

Vezi cum sta cu rugina...a mea avea rugina si pe la oale si lonjeroanele varza (nu mai puteam sa schimb bratele)... era gata masina. Pe afara arata lux, dar pe dedesubt era RemaT. Am inteles ca dupa 97' au cam disparut problemele cu rugina.
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -