Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 20-08-13, 19:56   #1
rophoenix

Stock
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 1
Default sfat achizitie 6000 euro.

salut !

sunt Paul, am 21 de ani si postez pentru prima data pe 4tuning desi sunt stalker pe-aici de vreo 3-4 ani ). as dori cateva sfaturi in legatura cu masina pe care vreau s-o cumpar, am 6000 de euro si-s putin indecis iar masina tre' sa fie minim 2006.

pana acum am pe lista :

VW Golf V 1.9 TDI/ 1.6 FSI / 1.4 TSI ( daca 'oi avea noroc sa gasesc TSI )
VW Passat 1.9 TDI / 2.0 TDI
Skoda Octavia II 1.9 TDI
Opel Astra GTC 1.9 CDTI

alte sugestii sunt bine primite. numarul de kilometri pe an nu cred c-o sa depaseasca 20,000 .
rophoenix is offline   Reply With Quote
Old 21-08-13, 00:03   #2
exilon

Stage 1
 
Join Date: May 2013
Posts: 14
Default Re: sfat achizitie 6000 euro.

Vad aproape toate modelele alese de tine sunt diesel,in primul rand trebuie sa vezi daca-si scoate banii,pentru ca toate taxele sunt imense,in comparatie cu benzinarele...Taxa de inmatriculare mare,asigurarea obligatorie mare,impozitul la primarie mare deci,fa-ti un calcul vezi daca se merita. Dintre alea alese de tine as merge pe-un Passat 1.9 TDI,dar pana in banii aia nu prea gasesti unul bun,ingrijit. 2.0TDI nu o sa gasesti dupa 2007 cu banii aia(pana in 2007 au problema cu injectoarele)...Pe diesel gasesti Ford Focus dupa 2006 pana-n banii aia,nu ti-ar placea? Cauta pe net
exilon is offline   Reply With Quote
Old 21-08-13, 01:04   #3
rophoenix

Stock
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 1
Default Re: sfat achizitie 6000 euro.

prima optiune ar fi Golf V 1.4 TSI de 122 sau 140 ( de preferat 140 ) da' oare gasesc in banii astia ?
Focus parca nu prea-mi zambeste iar cat despre motoarele diesel, nu prea sunt fan, as prefera benzina oricand da' ii plac lu' taica-meu.
rophoenix is offline   Reply With Quote
Old 21-08-13, 08:11   #4
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: sfat achizitie 6000 euro.

Da la ceva asiatice nu te bagi? Sau tatal a ramas cu ideea post-comunista ca piesele sunt scumpe la japoneze si ti-a sugerat numai europene?

De mazda 3, 6 ce zici? De un civic ce zici ? Se gasesc toate in banii tai.
__________________
"Soichiro Honda was turned down by Toyota Motor Corporation for a engineering job. He was jobless for a while and started making his own scooters at home. Encouraged by his neighbours, he later setup his own company – Honda Motor Corporation. "
Santon is offline   Reply With Quote
Old 22-08-13, 01:36   #5
rophoenix

Stock
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 1
Default Re: sfat achizitie 6000 euro.

Tata are Honda Civic, frate-meu are Honda Civic. Difera modelele ca ale lor is americane da' oricum, ne luam toti 3 ? )

Cat despre Mazda nu stiu, ori n-am vazut eu anunturile care trebuie ori interioarele nu-s de prea buna calitate.

Multumesc pentru sugestii !

Last edited by rophoenix; 22-08-13 at 01:45.
rophoenix is offline   Reply With Quote
Old 23-08-13, 10:03   #6
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: sfat achizitie 6000 euro.

Quote:
Originally Posted by rophoenix View Post
Tata are Honda Civic, frate-meu are Honda Civic. Difera modelele ca ale lor is americane da' oricum, ne luam toti 3 ? )

Cat despre Mazda nu stiu, ori n-am vazut eu anunturile care trebuie ori interioarele nu-s de prea buna calitate.

Multumesc pentru sugestii !
Nu stiu ce sa-ti spun... daca civic nu, eu mazda 6 am cautat sa-mi cumpar si am descoperit cu stupoare ca ultimul model 2009+ are interiorul mai prost calitativ decat cel anterior(plastice ieftine). Si am facut test-drive-uri cu ambele modele.

Deci mi-a placut mazda 6 2006-2007. In special cu motorizarea 2.0 benzina. Fuge bine de tot la un consum decent pentru ce ofera... + interior calitativ.

Alegerea e a ta.
Santon is offline   Reply With Quote
Old 23-08-13, 10:52   #7
18BSV

Stage 5
 
18BSV's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,295
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: sfat achizitie 6000 euro.

Golf 5 1.9TDI
18BSV is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -