Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 31-07-13, 15:51   #1
marioxxx

Stage 5
 
marioxxx's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 420
Member of:
[VW]
Default sfat achizitie polo 6n help!

Salut baieti,vreau sa achizitionez un polo 6n an '96-'98 undeva in 800-900 de euro,e prima mea masina.La banii astia nu ma incadrez decat la tico,matiz,polo 6n si ford ka,polo fiind cele mai bune dintre cele enumerate.As vrea una cu motor de 1000cm doar pt simplu fapt ca taxa auto e pana in 300 de euro,nu imi permit motor mai mare taxa fiind aproape jumate de masina. Ce parere aveti? se merita? din cate m-am interesat consumul e undeva la 6% in oras,masina o voi folosi doar in bucuresti,eventual o mare sau un munte.
O alta intrebare care ma sacaie este: se merita sa o i-au neinmatriculata?( tot aceeasi bani dau la taxa,eventual nu o sa fie asa calarita ca cele deja inmatriculate deja) sau sa cumpar una deja inmatriculata in tara?
O alta intrebare ar fi cat ma duc actele cu totul? numere, identificare,contract vanzare-cumparare,talon.
Si inca ceva important cum aflu cat e taxa de timbru cand ma duc sa vad masina?merg cu vanzatoru la rar iar el da talonul si ei imi spun cat am de plata? e important sa aflu inainte sa o trec pe numele meu,ca raman cu ea pe numele meu si taxa cat jumatea masinii de ma uit la ea in fata blocului...

Va multumesc frumos,astept cateva raspunsuri,numai bine!
marioxxx is offline   Reply With Quote
Old 06-08-13, 12:02   #2
ms99ass

Stage 5
 
ms99ass's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,584
Default Re: sfat achizitie polo 6n help!

Ai grija cu motorul de 1.0, ti-l recomand pe cel de 999 cmc 50 cp din urmatoarele motive:
-consum mai mic decat cel de 1043 cmc
-putere ceva mai multa (nu prea conteaza in oras)
-la RAR platesti mai putin (~430 ron) deoarece are cod european (o prostie de altfel). La cel de 1043 cmc platesti 800 ron pt RAR.

Incearca sa cauti unul cu servo, in oras conteaza foarte mult.
Timbrul de mediu pt 1.0 e de ~300 euro.
Incearca totusi sa cauti un Polo inmatriculat (scapi de ceva griji). Ii faci o identificare la RAR (130 ron), o asigurare (pana in 150-200 ron pe 6 luni), platesti taxele pt inmatriculare la primarie, CEC, respectiv politie (~150 ron in total) si o pui pe numele tau. Asta desigur, daca taxa nu a fost recuperata de fostul proprietar. Insa la o taxa mica, e putin probabil

Ai grija cu rugina, verifica masina in absolut toate locurile posibile. Chiar daca nu se vede la exterior, poate fi foarte multa rugina pe la praguri si la portbagaj.
In general, un polo 6n e o masina ok pt oras. Intretinerea e foarte ieftina, cu 500 de lei ii faci distributia, ii schimbi uleiul si filtrele La consum sa nu te astepti la 6% in oras, mai ales in Bucuresti. Este pe bazar un polo inmatriculat la 1000 euro, din Buc. E un pret mai mult decat corect...
ms99ass is offline   Reply With Quote
Old 06-08-13, 12:23   #3
marioxxx

Stage 5
 
marioxxx's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 420
Member of:
[VW]
Default Re: sfat achizitie polo 6n help!

ms mult pt sfaturi. dar am o nedumerire: -la RAR platesti mai putin (~430 ron) deoarece are cod european (o prostie de altfel). La cel de 1043 cmc platesti 800 ron pt RAR. banii astia ce reprezinta? identificarea daca nu e inscrisa masina? chiar nu ma pricep...
marioxxx is offline   Reply With Quote
Old 06-08-13, 12:48   #4
ms99ass

Stage 5
 
ms99ass's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,584
Default Re: sfat achizitie polo 6n help!

Quote:
Originally Posted by marioxxx View Post
ms mult pt sfaturi. dar am o nedumerire: -la RAR platesti mai putin (~430 ron) deoarece are cod european (o prostie de altfel). La cel de 1043 cmc platesti 800 ron pt RAR. banii astia ce reprezinta? identificarea daca nu e inscrisa masina? chiar nu ma pricep...
RAR-ul inseamna ITP (inspectie tehnica periodica valabila 2 ani), omologarea precum si certificarea autenticitatii (valabila 60 de zile) - se face la masinile neinmatriculate Ro. Daca are numere de Ro, atunci ii faci doar certificarea autenticitatii (iti verifica seriile, cam atat, costa 130 ron).Acel document iti este necesar la politie la Inmatriculari cand depui dosarul pt inmatricularea definitiva.
ms99ass is offline   Reply With Quote
Old 06-08-13, 23:12   #5
marioxxx

Stage 5
 
marioxxx's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 420
Member of:
[VW]
Default Re: sfat achizitie polo 6n help!

multumesc frumos,mai luminat acum.
marioxxx is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -