Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 19-07-13, 21:56   #1
bLaDeEe
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 0
Default Sfat achiziție auto nou ≈ 16000 E

Bună ziua tuturor,

M-ar interesa să achiziționez prin leasing, pe firmă, un autoturism NOU (nu vreau SH) de maxim 16000 Euro. Mașina va fi condusă în principal de soție, iar în weekenduri sau concedii de mine. Ea nu va face mulți km pe an, deci mă gândeam la ceva pe benzină, dar după multe testdrive-uri (Cruze 1.6, Elantra 1.6, Fluence 1.6, Mazda 3 1.6 - aici mi-a plăcut motorul, dar nu au decât HB pe stoc) am rămas dezamăgit de acest tip de motorizare.
Adevărul e că deși soția va fi utilizatorul principal, atunci când mă voi urca eu la volan doresc să nu simt un gust amar când apăs pedala de accelerație și să simt că nu trage motorul decât la turații foarte mari.

Trebuie să specific că m-ar interesa un autoturism sedan/berlină, deoarece am deja un HB (Kia Cee`d 1.6 CRDi 115 HP din 200.


În acest moment m-am orientat spre un Chevrolet Cruze LT+ (echipare medie) 2.0L 163 CP ce se încadrează în bugetul menționat. Dacă aveți alte sugestii pertinente vă rog să le postați.

Vă mulțumesc anticipat.


P.S. Nu doresc să aștept mult după autoturism, maxim 2-3 săptămâni; țineți cont că în decursul săptămânii viitoare doresc să mă hotărăsc asupra mașinii


LE: Echiparea vreau să fie cât mai „bogată” posibil, mai exact m-ar interesa în primul rând pilot automat și dacă se poate aș prefera comenzi pe volan, bluetooth, oglinzi electrice încălzite, climatronic, senzori de ploaie, de parcare, etc.
bLaDeEe is offline   Reply With Quote
Old 19-07-13, 22:47   #2
Cristiansen09

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 730
Default Re: Sfat achiziție auto nou ≈ 16000 E

Depinde si unde vei folosi masina, preponderent in oras sau in afara. Chevrolet cruze este o masina buna, dar daca te gandesti la revanzare, imagine de marca, materiale interioare nu stiu daca este cea mai buna alegere. Intr adevar nu poti lua un diesel nou de 163 cp cu 16000, ceea ce face oferta atractiva si de luat in seama. Ai putea arunca o privire si pe forum ul marcii ca sa iti faci o idee. Mai degraba un motor de 1.7 130 cp, ar fi mai potrivit pt taxe mai mici, consum mic. Am condus astra j sedan cu 1.7 130 cp si se misca foarte bine, banuiesc ca si pe cruze se misca la fel de bine.
Fluence ul cu 1.6, motor de acum 10 ani nu cred ca ar fi mare afacere, aici vb ca detinator de renault, mai degrabba un 1.4 tce, dar din pacate nu e disponibil decat pe megane si sport tourer. Asiaticele nu le as lua in seama - parerea mea, fara sa te superi... am vazut ca detii un Ceed
Nu spun ca arata rau, dar le au marit destul de mult pretul si nu prea par o mare afacere cu tot cu garantia lor imensa. O japoneza ar fi o idee, dar Civic ul depaseste bugetul tau, Lancer costa mult si are si mult plastic, Toyota Corolla urmeaza sa fie lansata, iar tu te grabesti.
Eu as merge pe Skoda Rapid 1.2 tsi, masina pe care am condus o, inainte de a mi lua O3 cu acelasi motor. Motorul asta se misca bine, poti face un test drive sa te convingi, nu se compara cu 1.6 16 v - motor pe care il am pe megane sedan. Este vioi, elastic si consuma ok, iar pe O3 se misca aproape identic si este un motor complet nou, tehnologie noua - platforma mqb folosita si pe noul A3 si golf 7, etc.
Daca doresti doar putere si dotari, varianta ta este cea mai buna.
Bafta
Cristiansen09 is offline   Reply With Quote
Old 20-07-13, 22:19   #3
bLaDeEe
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 0
Default Re: Sfat achiziție auto nou ≈ 16000 E

În primul rând mulțumesc de sugestii.
Totuși am primit recent o ofertă la un Opel Astra Sedan 1.4 Turbo 140 CP echipare de top (navigație, senzori de lumină, de ploaie, jenți de aliaj pe 17, practic tot ce aș avea nevoie, 10k km din nov 2012) l-am testat, îmi place poziția la condus, îmi place cum „trage”, dar e puțin peste 17k E.
Chiar nu știu ce să fac...
bLaDeEe is offline   Reply With Quote
Old 21-07-13, 08:53   #4
Cristiansen09

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 730
Smile Re: Sfat achiziție auto nou ≈ 16000 E

Da, ar fi o varianta astra sedan - arata foarte bine, interior ok, pozitia buna la volan, sspensia ok - daca are flex ride merge de vis, nu mai spun de afl.
Totusi la banii aia, daca esti dispus la peste 17000, de ce sa nu l iei nou? Nu o sa gasesti varianta de top Cosmo, dar si enjoy este ok. Motorul 1.4 de 140 nu are injectie directa si este pe final de cariera, adica din primavara anului viitor ar putea fi inlocuit, motiv pentru care de ce ai lua un motor de generatie veche care, pe deasupra mananca destul si din cauza gabaritului masinii 1500 kg sau chiar peste in functie de versiune si are performante dinamice asemanatoare cu 1.2 tsi care echipeaza noua Octavia.
Eu am fost interesat de astra sedan, am creat si un topic referitor la cele 2, am alergat pe la aproape toti dealeri, dar am renuntat la idee in favoarea unei masini de generatie noua.., dar banuiesc ca nu iti place din moment ce nu ai luat o in ecuatie.
Cristiansen09 is offline   Reply With Quote
Old 21-07-13, 19:17   #5
bLaDeEe
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 0
Default Re: Sfat achiziție auto nou ≈ 16000 E

Nu tare agreez grupul VAG, mai bine zis VW și Skoda, din perspectiva designului și a interiorului. Mi se par foarte oldish; clasice și plictisitoare.

De asemenea să merg 700-1000 km pe autostradă constant cu 130-140 km/h cu un motor de 1.2 ... nu tare m-aș încometa. Totuși cu cel de 1.4 „sună” altfel, deși poate fi doar o percepție. În plus vreau să fie o antifonare/insonorizare cât mai bună raportată la zgomotul extern, inclusiv a motorului, care dacă e mic, sună cam prea turat.

M-am hotărât să dau din nou o fugă până la reprezentanța Ford unde să cer o ofertă pentru motorizarea 1.6 Ecoboost 150CP. Dacă se încadrează în 16-17k cu „aproape” toate dotările de care aș avea nevoie atunci s-ar putea s-o iau; bineînțeles dacă mi-o aduce în maxim o lună.

Oricum momentan văd doar 3 opțiuni (care-mi și plac): Chevy Cruze 2.0L 163 CP (diesel), Ford Focus 1.6 150 CP (benzină) și Opel Astra 1.4 140 CP (benzină). Altceva nu văd ce aș putea găsi, care să se apropie de dotările și puterea acestora.
bLaDeEe is offline   Reply With Quote
Old 21-07-13, 19:25   #6
jughi

Stock
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 7
Default Re: Sfat achiziție auto nou ≈ 16000 E

In cazul consumului ultimele 2 nu ar fi printre cele mai bune alegeri
jughi is offline   Reply With Quote
Old 21-07-13, 19:33   #7
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat achiziție auto nou ≈ 16000 E

Octavia 3.... din intamplare am fost prezent la lansarea ei si se incerca sa ne arate cat de stabila este masina. am ramas uimit cum la viteza relativ mica soferul a pierdut masina pe un viraj destul de larg. orice incerca sa ii faca ea tot drept se ducea, plus ca este foarte plictisitoare ca masina. cat de buna este nimeni nu poate sa ne spuna, pt ca abia s-a lansat, iar referitor la motorizare, nu as alege niciodata un motor asa mic (1.2 fie el si turbo pe o berlina), la fel cum nici pe focus nu as lua 1.0 ecoboost (1.6 este altceva, se simte bine)

eu iti recomand astra, fie ea si 1.4 turbo, se misca destul de bine motorul, iar ea ca masina este foarte reusita. are unele mici inconveniente dar nu sunt asa de suparatoare. per total este confortabila, frumoasa, placuta la condus. imediat sub astra eu incadrez focusul 1.6 150 cai

multa bafta si sa faci alegerea cea mai buna!
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 21-07-13, 22:30   #8
Cristiansen09

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 730
Default Re: Sfat achiziție auto nou ≈ 16000 E

Sunt de acord cu tine, referitor la design, astra arata mai bine, mai tinereasca, in rest nu sunt de acord, mai ales la partea cu turatia, masina are 6 trepte, iar ca idee la 150 km/h ai 3350 rpm, iar la 140 ai aproape 3000 rpm. De insonorizare, pot afirma ca este foarte silentioasa, dar cum nu ai condus asa ceva cam greu sa te conving si oricum nu asta intentionez prin postarile mele. Ca idee dc te uiti la datele tehnice ale astrei j 1.4 140 si octaviei 3 1.2 tsi, vei vedea ca in ciuda celor 35 cp in plus pe care ii are astra, acesta accelereaza cu o.1 s mai repede decat octavia. Focus ul este altceva, dar si pretul sare lejer de 17000.
Bafta si sa ne tii la curent!
Cristiansen09 is offline   Reply With Quote
Old 21-07-13, 23:04   #9
bLaDeEe
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 0
Default Re: Sfat achiziție auto nou ≈ 16000 E

Am testat Astra, mi-a plăcut mașina, de asta o și iau în calcul. Când m-am referit la turație și insonorizare făceam referire la motorizarea de 1.2 TSI și nu la cea de pe Opel.

Însă după cum am spus, Octavia nu mă atrage deloc ca aspect, deci iese din start din calcul.

O să văd mâine ce ofertă primesc de la Ford și o să postez decizia făcută.

O seară plăcută.
bLaDeEe is offline   Reply With Quote
Old 22-07-13, 13:59   #10
bLaDeEe
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 0
Default Re: Sfat achiziție auto nou ≈ 16000 E

Au rămas două variante:
1. Ford Focus Sedan 1.6 Ecoboost 150 CP (benzină) - echipare titanium - 17500 Euro
2. Chevrolet Cruze 2.0 LT+ 163 CP (diesel) - 15900 Euro

Ce ați alege?
Soția o va conduce, eu doar în weekenduri și concedii.
bLaDeEe is offline   Reply With Quote
Old 22-07-13, 15:31   #11
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Sfat achiziție auto nou ≈ 16000 E

Sfatul meu, mergi pe Ford cu incredere insa vorba colegului, nimic sub 1.6 Turbo ca sunt prea fortate.

P.S: cateva despre motor:

The 1.6L Ecoboost engine is raced in the British Formula Ford Championship. The units have replaced the original N/A 1.6 Duratec units, which in turn replaced the 1.8L Zetec-engined cars. The engine has also been used for the past couple of seasons in the WRC in the Ford Fiesta.
__________________
"Soichiro Honda was turned down by Toyota Motor Corporation for a engineering job. He was jobless for a while and started making his own scooters at home. Encouraged by his neighbours, he later setup his own company – Honda Motor Corporation. "

Last edited by Santon; 22-07-13 at 15:36.
Santon is offline   Reply With Quote
Old 22-07-13, 18:20   #12
Cristiansen09

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 730
Default Re: Sfat achiziție auto nou ≈ 16000 E

Din cele doua, Ford ul. Totusi, in testele din diverse reviste auto, acel motor nu este foarte apreciat in comparative cu diverse masini cu motorizari asemanatoare, dar in fond daca tie iti place, asta conteaza cel mai mult.
Daca esti interesat si de consum si vrei sa mai ramai cu un ban in buzunar, mergi pe diesel.
Bafta!
Cristiansen09 is offline   Reply With Quote
Old 23-07-13, 03:10   #13
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat achiziție auto nou ≈ 16000 E

eu as alege ford-ul fara sa clipesc. nu il poti compara cu un cruze... focus-ul are si dotari bune, echiparea titanium. nu prea ai ce sa regreti

motorul acesta 1.6 de pe masina de strada nu prea are legatura cu cel folosit in campionatul de turisme sau in wrc. ajungem mult prea departe, este facut pt mersul de zi cu zi pe strada.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 23-07-13, 08:56   #14
bLaDeEe
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 0
Default Re: Sfat achiziție auto nou ≈ 16000 E

Până la urmă rămân la Chevrolet din următoarele motive:
1. Costă cu 1600 Euro mai puțin;
2. Ca performanță tot pe acolo se învârt (referitor la viteze);
3. Cruze-ul este între gama compactă și medie, motiv pentru care e mult mai confortabilă și spațioasă în interior. Până și designul interior/exterior îmi place mai mult. Fordul îl simt prea îngrămădit și-mi conferă o poziție incomodă la volan, mai ales pe locul din dreapta unde pe echiparea titanium scaunul nu e reglabil pe înălțime (eu am 1.85);
4. Un motiv foarte important e faptul că dacă accept să dau încă 1600 Euro în plus, voi ajunge la suma de 17500E și sigur voi mai oferi încă 1500 E ca să-mi iau Mondeo. Deja e prea mult și nu vreau să mă întind;
5. Din toate forumurile pe care le-am citit reiese un consum mai bun la Chevy.

P.S. Astra mi-a plăcut mai mult ca design și este mai confortabilă, dar dacă tot aș da 17500 pe o mașină SH, mai bine aș lua Mondeo de 19000.
bLaDeEe is offline   Reply With Quote
Old 23-07-13, 18:29   #15
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat achiziție auto nou ≈ 16000 E

felicitari si asteptam poze cu noua masina.

eu unul nu as fi ales niciodata chevroletul coreean. au probleme destul de mari de fiabilitate, finisaje si calitate a materialelor. mai repede prefer productia autohtona
steffan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -