Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 14-07-13, 18:48   #1
shitenn

Stock
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 9
Default Taxa auto

Am si eu o nelamurire si anume: platesc taxa auto in cazul in care masina e inscrisa in romania pana in 2007 sau dupa 2007?
shitenn is offline   Reply With Quote
Old 14-07-13, 20:19   #2
lukas1
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 0
Default Re: Taxa auto

Quote:
Originally Posted by shitenn View Post
Am si eu o nelamurire si anume: platesc taxa auto in cazul in care masina e inscrisa in romania pana in 2007 sau dupa 2007?
Da platesti noua taxa de mediu daca masina a fost inmatriculata inainte de 2007.
Daca masina este autohtona se putea inmatricula fara plata taxei si dupa 2007 pina in februarie sau martie 2013 cred,acum se plateste taxa de mediu pentru toate tipurile de masini.
lukas1 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-13, 22:29   #3
shitenn

Stock
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 9
Default Re: Taxa auto

Deci daca cumpar o masina inmatriculata RO din 2007 nu mai platesc nici un fel de taxa!?
shitenn is offline   Reply With Quote
Old 15-07-13, 17:23   #4
lukas1
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 0
Default Re: Taxa auto

Quote:
Originally Posted by shitenn View Post
Deci daca cumpar o masina inmatriculata RO din 2007 nu mai platesc nici un fel de taxa!?
da daca este adusa din afara tari in anul 2007 si a fost inmatriculata in romania s-a platit taxa de prima inmatriculare.
mare atentie daca masina a fost cumparata de noua din romania in anul 2009 si 2010 daca nu ma insel,guvernul tariceanu a dat o ordonanta de urgenta pentru a nu se plati taxa de prima inmatriculare la masinile noi euro4 si euro5 cumparate din romania.
lukas1 is offline   Reply With Quote
Old 16-07-13, 19:29   #5
shitenn

Stock
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 9
Default Re: Taxa auto

Deci daca eu cumpar maxina de la "nea ilie", care e roman si a cumparat masina de noua si inmatriculata in romania in 2007, eu mai sunt nevoit sa platesc taxa la randul meu?
shitenn is offline   Reply With Quote
Old 16-07-13, 22:43   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Taxa auto

Quote:
Originally Posted by shitenn View Post
Deci daca eu cumpar maxina de la "nea ilie", care e roman si a cumparat masina de noua si inmatriculata in romania in 2007, eu mai sunt nevoit sa platesc taxa la randul meu?
DACA MASINA E INMATRICULATA IN ROMANIA INAINTE DE 2007 = PLATESTI TAXA
DACA MASINA E INMATRICULATA IN ROMANIA DUPA 2007 = NU PLATESTI TAXA

Eu nu pot sa-mi dau seama ce e atat de greu de inteles?
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 16-07-13, 23:54   #7
shitenn

Stock
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 9
Default Re: Taxa auto

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
DACA MASINA E INMATRICULATA IN ROMANIA INAINTE DE 2007 = PLATESTI TAXA
DACA MASINA E INMATRICULATA IN ROMANIA DUPA 2007 = NU PLATESTI TAXA
Exact asta vroiam sa aflu, dar nimeni nu a zis concret.

merci
shitenn is offline   Reply With Quote
Old 19-07-13, 23:09   #8
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Taxa auto

Verifica insa sa nu fi fost recuperata, pentru ca atunci trebuie platita din nou.
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 22-11-13, 11:02   #9
88 HDX

Stage 2
 
88 HDX's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 49
Default Re: Taxa auto

Buna ziua, am si eu o nelamurire in legatura cu Taxa auto, vreau sa achizitionez o masina cu anul de fabricatie 2005, masina este inscrisa in Romania in anul 2009, propietarul actual a achizitionat masina in anul 2011, el sustine ca nu a platit taxa auto, nici fostul propietar nu i-a dat adeverinta ANAF cum ca ar fii fost taxa platita . Intrebarea mea este, daca eu cumpar masina de la el , platesc taxa ? Am inteles ca propietarii care au platit taxa si nu a fost recuperata si au adeverinta ANAF, nu este valabila daca nu este platita in anul 2013 . Ma puteti ajuta cu niste sfaturi, multumesc !
88 HDX is offline   Reply With Quote
Old 23-11-13, 09:10   #10
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Taxa auto

Noul proprietar scoate adeverinta de la ANAF; adica adeverinta trebuie sa iasa pe Numele TAU, tu sa faci cererea. Adica tu, ala care cumperi. La Anaf sunt "smecheri" aia si nu dau la vechiul proprietar, adica ala care ti-o vinde.

Si chiar daca i-ar da ( doar ca sa ti-o inmaneze tie), nu ai ce face cu ea, pt ca o sa te alunge de la politie cu adeverinta pe numele altuia, cand masina e nou-cumparata de tine.


Ai 2 variante

- 1. mergi pe incredere, dai banii si pe urma te duci cu cartea & buletin & certificat inmatriculare & orice alt act ai, inclusiv VC... si astepti 7 zile pana iese adeverinta care spune daca s-a recuperat, daca nu, sau daca nu s-a platit deloc.

-2 mergeti amandoi, fara nici un act facut si fara nici o obligatie( deci fara VC, si fara sa dai nici 1 ban vanzatorului), si ceri adeverinta pe Numele TAU, specifici ca esti cumparator. Si spui vanzatorului ca faceti toate actele si tranzactia ( dai banii iei masina si actele)- VC, Scos de la fisc de la vechiul prop,cert fiscal, bagat la fisc pe numele tau etc. cand iese adeverinta buna.

Eu as opta pt varianta 2, sa nu ma trezesc ca imi iau teapa si imi iese adeverinta cu taxa recuperata.
Nu conteaza daca taxa a fost platita in 2013,2012,2010 etc.
Adeverinta Nu stiu cate zile e valabila. Deci trebuie sa te duci sa o inmatriculezi intr-un anumit timp, ca expira la fel ca fiscalul fostului prop.

P.S cred ca asta ai vrut sa afli, dar tare rau ai scris.
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\

Last edited by jemis90; 23-11-13 at 09:13.
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 23-11-13, 09:26   #11
88 HDX

Stage 2
 
88 HDX's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 49
Default Re: Taxa auto

Quote:
Originally Posted by jemis90 View Post
Noul proprietar scoate adeverinta de la ANAF; adica adeverinta trebuie sa iasa pe Numele TAU, tu sa faci cererea. Adica tu, ala care cumperi. La Anaf sunt "smecheri" aia si nu dau la vechiul proprietar, adica ala care ti-o vinde.

Si chiar daca i-ar da ( doar ca sa ti-o inmaneze tie), nu ai ce face cu ea, pt ca o sa te alunge de la politie cu adeverinta pe numele altuia, cand masina e nou-cumparata de tine.


Ai 2 variante

- 1. mergi pe incredere, dai banii si pe urma te duci cu cartea & buletin & certificat inmatriculare & orice alt act ai, inclusiv VC... si astepti 7 zile pana iese adeverinta care spune daca s-a recuperat, daca nu, sau daca nu s-a platit deloc.

-2 mergeti amandoi, fara nici un act facut si fara nici o obligatie( deci fara VC, si fara sa dai nici 1 ban vanzatorului), si ceri adeverinta pe Numele TAU, specifici ca esti cumparator. Si spui vanzatorului ca faceti toate actele si tranzactia ( dai banii iei masina si actele)- VC, Scos de la fisc de la vechiul prop,cert fiscal, bagat la fisc pe numele tau etc. cand iese adeverinta buna.

Eu as opta pt varianta 2, sa nu ma trezesc ca imi iau teapa si imi iese adeverinta cu taxa recuperata.
Nu conteaza daca taxa a fost platita in 2013,2012,2010 etc.
Adeverinta Nu stiu cate zile e valabila. Deci trebuie sa te duci sa o inmatriculezi intr-un anumit timp, ca expira la fel ca fiscalul fostului prop.

P.S cred ca asta ai vrut sa afli, dar tare rau ai scris.


Asta am vrut sa aflu, iti multumesc frumos pentru informatii !
88 HDX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -