Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 14-07-13, 16:40   #1
lukas1
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 0
Default masina germania

Buna ziua
Am cumparat o masina sh din Cluj,masina este din germania cu numere de tzoll rosi, brief mare, brief mic. cu numele noului proprietar roman de la care am cumparat masina,l-am intrebat de factura dintre el si autohausul de unde a cumparato si mi-a spus ca nu mai trebuie factura fiindca el este proprietar in brieful mare si brieful mic.
mai este necesara factura din germania intre autohous si cel care este pe briefiuri titular?
lukas1 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-13, 17:26   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: masina germania

Nu este necesara.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 14-07-13, 18:28   #3
lukas1
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 0
Default Re: masina germania

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Nu este necesara.
Multumesc mult pentru raspuns,aveam inima cit un purice,asa mi-a spus si cel de la care am cumparat masina ca nu mai e nevoie.
lukas1 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-13, 19:02   #4
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: masina germania

Quote:
Originally Posted by lukas1 View Post
Multumesc mult pentru raspuns,aveam inima cit un purice,asa mi-a spus si cel de la care am cumparat masina ca nu mai e nevoie.
Nu e nevoie, tie iti trebuie un act de vanzare intre tine si persoana inscrisa in actele masinii.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 14-07-13, 19:42   #5
lukas1
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 0
Default Re: masina germania

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Nu e nevoie, tie iti trebuie un act de vanzare intre tine si persoana inscrisa in actele masinii.
Sigur, am brief mare, brief mic asigurare valabila,contract vanzare cumparare fiscal.
Frica pe care am traso a este aceea ca cei de la serviciul inmatriculari din calarasi sunt recunoscuti pentru exigenta lor aberanta,oricum miine ma duc la inmatriculari sa le arat actele,daca este asa cum spui tu totul ok,daca nu o sa fie deranj mare fiindca i-am spus celui de la care am cumparat ca ii aduc masina pe tava inapoi sa o inmatriculeze el.
lukas1 is offline   Reply With Quote
Old 15-07-13, 15:20   #6
lukas1
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 0
Default Re: masina germania

Am fost astazi la inmatriculari in calarasi si mi-a spus ca ar fi bine sa am ceva contract de vanzare cumparare intre cel care a vindut masina in germania si cel de la care am cumparato eu.
Aici intervine problema ca pe brieful mare primul proprietar este o firma,dupa care al 2-lea proprietar este cel de la care am cumparat masina,pe brieful mic este proprietar tot cel de la care am cumparat masina,tipul de la care am cumparat masina este din cluj,am vorbit cu el si i-am spus de factura dintre el si firma,si mi-a spus ca nu are asa ceva si ca el a cumparat masina de la persoana privata.
Am inteles ca in germania poti fi proprietar al masini cu un simplu act de vanzare cumparare,te duci la inmatriculari si pe baza actului esti proprietar in briefuri,cred ca masina a fost vanduta de catre firma unui cetatean privat si si acesta mai departe celui de la care am cumparat masina.
Astept fiscalul de la asta din cluj si ceva contract intre el si cel de la care a cumparat masina din germania,acum sper sa nu-mi trimita un contract fictiv pe care il poti printa de pe internet si cu un nume german fictiv.
sper sa iasa totul bine pina la urma.
dac aveti sugestii va rog lasati-mi nr de tel in mesaj privat si va voi contacta eu .
Multumesc
lukas1 is offline   Reply With Quote
Old 16-07-13, 07:22   #7
lukas1
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 0
Default Re: masina germania

Chiar nu are nimeni nici o sugestie idee ceva ?
lukas1 is offline   Reply With Quote
Old 20-07-13, 11:22   #8
Tis-ul

Stage 5
 
Tis-ul's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 1,150
Default Re: masina germania

Nu se poate inmatricula fara acel contract.
Fratimiu se afla in aceeasi situatie..
Tis-ul is offline   Reply With Quote
Old 23-07-13, 11:23   #9
lukas1
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 0
Default Re: masina germania

Da asa este, fara acel contract nu pot face nimic,dar intre timp am rezolvato,i-am dus masina inapoi celui de la care am cumparato si mi-am recuperat bani inapoi,atu-ul meu a fost ca eu i-am cerut un contract factura ceva si mi-a trimis una falsa facut de el,si l-am amenintat cu politia ca daca nu imi da bani inapoi depun plangere penala pentru inselaciune si fals in acte.
Nu cred ca o sa-mi mai cumpar masina neimatriculata vreodata,este o lectie pentru mine si sper sa fie si pentru toti cei care cumpara masini neimatriculate.
lukas1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -