Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 29-06-13, 02:11   #1
danisteptu

Stock
 
Join Date: May 2013
Posts: 3
Smile Cumparare Golf 4

Salut, sunt destul de nou pe aici si mai ales in lumea masinilor. Am recent luat permisul de cateva luni si as dori sa-mi cumpar o masina mai decenta si anume un Golf 4, eu fiind inca elev.

As fi interesat intr-un golf 4, volkswagen, inmatriculat in RO si cu taxa platita si nerecuperata. (din cate am auzit)

Pe partea de mecanica nu voi avea probleme la verificarea masinii inainte de achizitie pentru ca am un prieten mecanic si banuiesc ca el imi va asigura starea masinii.

Ramane insa pe plan financiar, si anume.

Bugetul ar fi in jur de 2500 euro.

Daca masina este inmatriculata in ROMANIA, mai trebuie sa platesc acea "terifianta" taxa verde sau timbru de nu stiu cate sute si mii de euro ? Care o calculezi aici http://*************/calculator-taxa-auto ?

Pentru ca, totusi, sunt elev si sa cumpar o masina de 2500 euro si sa mai dau 1000 pentru inmatriculare si toate cele, ar fi cam dureros.

Tot ce stiu este ca daca o aduci din afara si vrei sa o inmatriculezi, te costa in jur de 1000-1200 euro, dar multi (colegi) au spus ca ar cam costa tot atat si daca o cumperi din tara.

Deci daca un golf 4 costa 2500 euro, eu in afara de 100-200 euro care banuiesc ca ma costa inmatricularea pe numele meu, mai trebuie platit ceva ? (substantial ma refer)
__________________
Nelamurirea mea: Cat ma costa sa trec un golf inamtriculat in ROMANIA pe numele meu? 100-200 euro sau 1000 euro cum auzisem pe la altii. Multumesc.

__________________

Cele inmatriculate au deja timbrul acela verde platit sau se plateste de fiecare data cand se schimba cumparatorul?

Last edited by danisteptu; 29-06-13 at 02:17.
danisteptu is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 02:43   #2
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Cumparare Golf 4

Daca are taxa neplatita trebuie sa o platesti.
Daca are taxa platita dar recuperata trebuie sa platetsi.
Si apoi ca la orice masina cumparata.Revizia si schimbul de distributie si un detailing la interior.
Iar acum la 2500 E nu prea gasesti un Golf 4 in strare buna.
Apoi depinde ce motor vrei:
1.4 lenes si consuma
1.6 ceva mai sprinten dar si ocnsuma
1.9 tdi sprinten si consuma si putin.Dar aici intervine starea turbinei si cat de bine a fost intretinuta masina
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 02:51   #3
danisteptu

Stock
 
Join Date: May 2013
Posts: 3
Default Re: Cumparare Golf 4

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
Daca are taxa neplatita trebuie sa o platesti.
Daca are taxa platita dar recuperata trebuie sa platetsi.
Si apoi ca la orice masina cumparata.Revizia si schimbul de distributie si un detailing la interior.
Iar acum la 2500 E nu prea gasesti un Golf 4 in strare buna.
Apoi depinde ce motor vrei:
1.4 lenes si consuma
1.6 ceva mai sprinten dar si ocnsuma
1.9 tdi sprinten si consuma si putin.Dar aici intervine starea turbinei si cat de bine a fost intretinuta masina
Totusi, imi poti estima cat am de platit te rog, ca totusi din ce am citit ai spus ca daca e neplatita trebuie sa o platesc, daca e platita trebuie sa o platesc.


Care e diferenta?

Bun, un golf 4 1.9 TDI, inamtriculat RO, taxa platita dar nerecuperata. Cat ma costa ? Fara cei 2500 euro? Aproximativ.
danisteptu is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 03:53   #4
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Cumparare Golf 4

Unul in stare buna pe la 3500e-4000e doar masina.
Apoi pe la RAR si la politie inca vreo 400RON
Si un detailing interior bun inca vreo 200RON
Pret distributie si revizie nu stiu.
Asigurarea mai e cateva sute de RON.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 08:07   #5
Tis-ul

Stage 5
 
Tis-ul's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 1,150
Default Re: Cumparare Golf 4

1.9 TDI 110 cai sau 131 cai, sunt alegeri foarte bune.
Să verifici foarte bine intercooler-ul și turbina, cât și starea uleiului și distribuția.
Ai grijă ca turbina să fie cât mai nouă (nu forjată ca la cai) și intercooler-ul să nu fie înfundat/fisurat/spart.
Să te uiți in colțu' barei dreapta-față, să vezi dacă are urme de ulei.

Să citești foarte mult cum se merge cu TDI, că dacă nu știi cum să-l abordezi, îi f#ți imediat turbina.
__________________
Tis-ul is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 09:35   #6
eu

Stage 5
 
eu's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,214
Member of:
[AUDI]
Default Re: Cumparare Golf 4

La 2500 euro mai bine mai astepti putin
eu is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 01:46   #7
riche3

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 3
Default Re: Cumparare Golf 4

Si uite aici e de mine am cateva nelamuriri in legatura cu 1.9 TDI si astept un raspuns din partea celor care detin modelul...

1. Motor ALH sau AGR?
2. Cat m-ar duce o turbina "tzipla" pe oricare dintre ele?(De la x ron la y ron)
3. Ce piesa pica cel mai repede?(Inafara de intercooler si turbina)
4. S-ar merita BOV pe ea?

--------------

@danisteptu, eu zic sa mai strangi vreo 500 E si sa iti iei din tara cu taxa nerecuperata, la fel te sfatuiesc, un 1.9 TDI dar sa ii faci si chip-ul.Din cate am inteles, chiar conteaza!

Last edited by riche3; 04-07-13 at 01:53.
riche3 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 08:43   #8
Tis-ul

Stage 5
 
Tis-ul's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 1,150
Default Re: Cumparare Golf 4

Quote:
Originally Posted by riche3 View Post
Si uite aici e de mine am cateva nelamuriri in legatura cu 1.9 TDI si astept un raspuns din partea celor care detin modelul...

1. Motor ALH sau AGR?
2. Cat m-ar duce o turbina "tzipla" pe oricare dintre ele?(De la x ron la y ron)
3. Ce piesa pica cel mai repede?(Inafara de intercooler si turbina)
4. S-ar merita BOV pe ea?

--------------

@danisteptu, eu zic sa mai strangi vreo 500 E si sa iti iei din tara cu taxa nerecuperata, la fel te sfatuiesc, un 1.9 TDI dar sa ii faci si chip-ul.Din cate am inteles, chiar conteaza!

Salut. Pai pe fratimiu l-a dus turbina facuta tipla (axul rupt), consumabile (filtre, ulei), desfundat si curatat bine intercooler-ul si sters erorile date de turbina (dupa ce s-a stricat) 1600 ron.

Eu zic sa verifici injectoarele, pompa de injectie, intercooler-ul si turbina.

Ar merita sa-ti pui BOV, dar depinde stilul in care mergi cu ea. Ca trebuie sa dai tare dupa 2000 RPM ca sa nu faci "surge" (presiune mare dintr-o data in turbina si se rupe axul)

Bafta cu alegerea pe care o s-o faci. Nu ti-ar placea mai mult un 110 cai ?
Tis-ul is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 10:13   #9
riche3

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 3
Default Re: Cumparare Golf 4

Nu cumva are 110 ponei stoc?Dar luand in calcul o varsta destul de inaintata sa zicem ca mai ramane cu 90 "la roata", deci teoretic cu un chip o aduci la un 130 teoretic si un 110 la roata.Ma insel?

Last edited by riche3; 04-07-13 at 10:22.
riche3 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -