Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 15-06-13, 00:13   #1
Villy100

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 1
Default Achizitie - masina SH

Buna seara! Ma numesc Razvan si sunt student in Iasi. De ceva timp am pus niste banuti la pastrare, iar pana la sfarsitul lunii iunie voi avea cam 1000-1100 de euro. Acum 1-2 saptamani am inceput sa urmaresc anunturile de pe site-urile auto, insa nu imi pot face nici o idee despre ce as putea alege - ma refer la o alegere cat de cat buna. Stiu ca nu sunt bani multi, stiu ca nu prea am dreptul sa fac pretentii la o masina, insa este cea mai mare suma stransa de mine pana acum si am decis ca vreau sa ii investesc (sper sa fie o investitie buna) intr-o masina. Va rog sa ma indrumati in a lua decizia corecta caci in fiecare zi ma razgandesc in privinta marcii, datorita celor citite pe internet. Va dati seama ca as prefera un motor mic, datorita consumului mic ( studentie - bani putini, cei care au trecut prin asa ceva, cunosc sentimentul ) si o singura optiune conteaza : aer conditionat. E destul de greu vara intr-o masina fara aer conditionat (sau nu? chiar astept pareri si in privinta acestui fapt)...Tin sa mai mentionezi ca ultima mea optiune ar fi VW Golf III ( pur si simplu nu imi place...) La nevoie mai pot face rost de vreo 200 de euro...deci, suma maxima maxima admisa ar fi de vreo 1300 de euro. Era sa uit : cred ca pana in toamna pot face rost de vreo 400 de euro si pentru inmatriculare, deci nu trebuie sa fie neaparat inmatriculata. Altceva nu prea imi mai vine in minte acum, asa ca astept cu nerabdare sfaturile voastre. Va multumesc!
Villy100 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-13, 00:16   #2
Villy100

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 1
Default Re: Achizitie - masina SH

Am uitat sa mentionez : ce parere aveti de fiat punto - model mai vechi - pana in anul 2000-2001? Dar cel din 2001-2002?
Villy100 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-13, 01:05   #3
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Achizitie - masina SH

In banii astia intra decat masini de sub anul 2000. Asta nu inseamna ca sunt masini proaste.
Sa o luam cu inceputul:
Opel Astra F 1995...o masinuta mic..usoara...niste jante si arata foarte bine...daca gasesti una si pe GPL ai scapat de jumatate din pretul benzinei. O masina buna, are un prieten si e foarte multumit de ea.
Nissan Micra K11...masina micuta...ieftina ce nu consuma mult portofel.
Dacia SuperNova ...Daca nu te atrage masina...consumul sigur o sa o faca...in jur de 5,5-6 la mers normal....daca o gasesti si pe gpl...e perfecta....atentie la rugina ca are din plin...
Daewoo Matiz...Pe afara pare mica...dar cand te urci in ea dispare acel sentiment. Consuma foarte putin daca mergi sub 100km/h...de la 120 in sus, fiind motorul mic (800cmc3) poti scoate un consum chiar si de 11-12l.
Opel Corsa 1996 Masina mica...nu ai prea multe dotari la ea...dar isi face treaba.
Honda Civic EG3 ...consum mic...pentru generatia NFS...foarte buna masina si arata mai bine decat celelalte.
Cam astea ar fi masinile de buget...nu sunt ele prea aratoase dar isi fac treaba.
Legat de aerul conditionat pe timp de vara e discutabil...eu la masina mea pot sa il scot ca oricum nu il folosesc....ma doare capul de la el. Mai bine deschid putin geamul in mers si se aeriseste toata masina.
Legat de Fiat...pentru bugetul tau este de evitat orice masina de origine italiana de dinainte de 2003.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 15-06-13, 01:35   #4
Villy100

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 1
Default Re: Achizitie - masina SH

Ok...Dacia SuperNova - iti dai seama ca masina aia e rulata in tara de vreo 10 ani. Matiz, la banii astia nu stiu daca gasesc un matiz bun...chiar am nevoie de noroc aici...Opel Corsa...de ce neaparat din 1996? nu este bun si din '98, de exemplu? Honda Civic - sunt frumoase, insa inmatricularea rupe...un exemplu : http://www.auto vit.ro/honda-civic-C29372680.html - am pus spatiu intre auto si vit caci nu mergea sa bag link-ul complet... Nissan Micra...e ff mica...am impresia ca e mai mica decat un matiz...adica nu ma intelege gresit, nu fac mofturi insa am 1,80 si 100 si ceva de kile...Opel Astra F,chiar nu stiu ce sa zic, am sa ma uit la anunturi mai detaliat...Mersi mult de sfaturi, insa chiar insist pe singura intrebare : de ce opel corsa din '96?
Si inca ceva...in cazul Daciei Super Nova, ar trebui sa platesc timbru de mediu,nu?

Last edited by Villy100; 15-06-13 at 02:02.
Villy100 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-13, 09:19   #5
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Achizitie - masina SH

Nu are nimic Corsa din `96..era doar un an de referinta.
Nu stiu despre timbru
JDV is offline   Reply With Quote
Old 15-06-13, 09:52   #6
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Achizitie - masina SH

Investitie se numeste cand scoti banii de pe ea.
Dar cum tu o sa iei o rabla in care trebuie sa bagi bani in fiecare luna, atunci nu se mai numeste investitie.
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 15-06-13, 09:54   #7
Villy100

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 1
Default Re: Achizitie - masina SH

Din cate am citit la SuperNova trebuie sa platesti taxa de timbru indiferent daca e inmatriculata...
Mersi pentru raspunsul in legatura cu Opel Corsa!
Mai am o intrebare: ce parere aveti de ford fiesta? De exemplu : http://www.auto vit.ro/ford-fiesta-C29513628.html (am pus spatiu intre auto si vit, caci nu merge altfel...)
Villy100 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-13, 10:26   #8
Villy100

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 1
Default Re: Achizitie - masina SH

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
Investitie se numeste cand scoti banii de pe ea.
Dar cum tu o sa iei o rabla in care trebuie sa bagi bani in fiecare luna, atunci nu se mai numeste investitie.

Iti multumesc pentru parerea ta, insa imi cer scuze ca nu am o situatie materiala mai buna, imi cer scuze ca nu am parinti care sa arunce cu zecile de mii de euro in mine si sa imi ofere "mertane si audiuri" pe banda rulanta si imi cer scuze ca indraznesc sa vreau sa imi iau o masinuta care sa ma tina cativa ani (2 ani de studentie plus 2-3 ani dupa). Stiu, e usor sa comentezi, insa e greu sa te pui cu adevarat in postura altuia...
Villy100 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-13, 18:22   #9
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Achizitie - masina SH

Quote:
Originally Posted by Villy100 View Post
Iti multumesc pentru parerea ta, insa imi cer scuze ca nu am o situatie materiala mai buna, imi cer scuze ca nu am parinti care sa arunce cu zecile de mii de euro in mine si sa imi ofere "mertane si audiuri" pe banda rulanta si imi cer scuze ca indraznesc sa vreau sa imi iau o masinuta care sa ma tina cativa ani (2 ani de studentie plus 2-3 ani dupa). Stiu, e usor sa comentezi, insa e greu sa te pui cu adevarat in postura altuia...
Te-ai atacat degeaba la comentariul facut de cangri. El ti-a explicat ( ce-i drept pe un ton cam aiurea... ) ca o masina atat de veche va incepe sa cedeze , azi un alternator , o baterie ...pe urma un cauciuc o asigurare etc...Deci nu e corect sa numesti investitie o suma de bani care nu iti poate aduce un profit never ever . Ba mai mult sa mai si cheltui cu ea.
Un calcul rapid : 150 lei + 250 lei + 4 x 80-90 lei ( sh desigur ) + 500 lei = inca 300 E. Asta daca esti norocos de fel...
Asta inseamna aproximativ 25% din costul initial al masini . Cam mult zic eu...
Mai bine iei o masina cu ~1200 E si sa mai ai 300 E pt surprize decat o masina de 1500 E. Ca o iei si te uiti la ea in fata blocului
Legat de masina , poti sa te uiti si la un peugeot 206/hyundai accent.Asta cu conditia sa mai strangi 100-200 E.
Pastreaza minim 15% din bani disponibili pentru neplaceri. Bine ar fii sa ai in gasca si 1-2 prieteni care stiu cate ceva despre masini...
O zi buna.

Last edited by run_forest; 15-06-13 at 18:25.
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 15-06-13, 18:40   #10
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Achizitie - masina SH

Hmmm...fiesta...nu stiu ce sa zic..nu am prea multe informatii despre ea.
Cum spun si cei de mai sus....probleme e posibil sa apara, dar daca esti norocos sau o cumperi de la cineva ce este sincer cu problemele ei poate sa te tina si un an intreg fara sa bagi bani in ea decat pentru consumabile.
Sunt de parere ca cea mai bina alegere ar fi Corsa.
Supernova am si nu iti recomand...Este imposibil sa gasesti una fara macar puncte de rugina la aripi si praguri.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 15-06-13, 19:18   #11
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Achizitie - masina SH

http://honda.anunturi-auto.4tuning.r...-11234970.html

în banii tăi o și înscrii, și ai și ceva să repari una-alta presupunând că nu are probleme majore.

sau ia-ți un Trabant. vezi că în Iași sunt ceva trabantiști înfocați, care te pot ajuta cu reparații etc...chiar și cu găsitul unuia ok. Un trabi ar trebui să te ducă cu tot cu cam orice reparații ar avea nevoie și cu acte până în 5-600 eur, dar măcar la banii ăștia faci o mașină impecabilă tehnic, ușor de reparat și de întreținut, în care nu bagi bani cu găleata. dacă ți-a picat alternatorul, 50-60 ron MAXIM....mie mi-a bubuit o chiuloasă și am dat 15 lei pe alta bună, am dat 20 de lei pe 4 jante etc etc etc.
în banii tăi...poți să-ți iei trabi 1.1...cu motor VW de 1100cmc, sau Tico.

AC e ultima ta grijă. la banii ăștia trebuie să-ți iei ceva cât mai ok din pdv. tehnic, cât mai economic, pentru că banii oricum nu-i mai vezi în întregime.
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 17-06-13, 21:42   #12
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Achizitie - masina SH

Opel astra F, Opel Corsa B - ieftin de cumparat, ieftin de intretinut, fiabile!!
Golf 3 nu stiu daca gasesti, ca lumea cere bani pe ele....cat nu fac.
vw polo model 98' - ai putea sa te uiti la ele putin.

Alte avioane nu recomand... mai sunt masini dar ai nevoie si de piese pt ele.
Din'prieten'in'prieten....un tip cu mazda sta si se uita la ea. Nimeni nu ii da de capat, nicaieri nu gaseste o bucata de caroserie - nici macar noua.

Cel mai important lucru, sa te uiti sa nu aiba gauri in podea si lonjeroanele putrede de rugina. In rest...se schimba toate cu bani putini(un brat un amortizor ,o planetara...)

La banutii astia, macar sa te bucuri ca nu mai mergi prin ploaie si scapi de mizerabilul transport in comun de la noi din oras.
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 17-06-13, 22:54   #13
mihayruncanu

Stage 5
 
mihayruncanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 609
Thumbs up Re: Achizitie - masina SH

Buna de ce nu incerci un e36 ,a luat un prieten un coupe 700e , 1.6 fara rugina cei drept este chel , aa are geamuri electrice ))3randuri de nr rosii si taxa este undeva la 500e , dar in 3 luni face el rost , a venit cu el din Timisoara in Neamt fara probleme si un consum calculat fara sa abuzeze de masina este un 7,5 mixt , masina tare in tabla nefolosita in tara , ca lea ieftine inmatriculate pe la noi de obicei sun parf , Bafta la cautat !
__________________

Masina ta s-a nascut o copie, fa-o sa moara unica!
mihayruncanu is offline   Reply With Quote
Old 17-06-13, 22:58   #14
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: Achizitie - masina SH

Quote:
Originally Posted by Villy100 View Post
Din cate am citit la SuperNova trebuie sa platesti taxa de timbru indiferent daca e inmatriculata...
Mersi pentru raspunsul in legatura cu Opel Corsa!
Mai am o intrebare: ce parere aveti de ford fiesta? De exemplu : http://www.auto vit.ro/ford-fiesta-C29513628.html (am pus spatiu intre auto si vit, caci nu merge altfel...)
Ford Fiesta e o alegere buna dar sa fii atent. Eu am cumparat masina in cauza an 1996 ( fara aer) 1000 de euro. Consumabile ieftine dar nu am cumparat-o pana ce nu mi-a scazut pretul unui motoras de relanti deorece facea figuri. Unul nou era 500 de ron deci piesele sunt piperate , eu am reusit sa scad costul piesei si doar ce am curatat motorasul si totul este ok. Ca defecte are ft putina rugina la aripile spate , rulmenti spate erau varza (70 de ron de roata). Eu am achizitionat aceasta masina deorece aveam nevoie de ceva de zi cu zii pana imi finalizez proiectul si sunt ft multumit , ca si consum ce sa zic eu stau la tara si extra-urban consumul este intre 5.3 si 6 verificat plin pe plin si in oras am reusit sa scot valori intre 7 si 8,5 . Este o optiune totusi cum a zis un coleg mai sus un Opel Astra garantat as merge pe Opel nu sun fan al marcii dar sunt masini ieftine si bune.

Bafta si asteptam sa vedem achizitia ! Iti las o poza cu ce am luat eu ( jantele au fost puse de mine, am polishato si am curatat tapiteria )
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN2239.jpg
Views:	40
Size:	2.31 MB
ID:	2800032   Click image for larger version

Name:	DSCN2212.jpg
Views:	38
Size:	2.10 MB
ID:	2800033   Click image for larger version

Name:	DSCN2200.jpg
Views:	39
Size:	2.19 MB
ID:	2800034  

__________________
Dacia power
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 17-06-13, 23:01   #15
OnlyHate

Stage 5
 
OnlyHate's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 304
Default Re: Achizitie - masina SH

mai bine te duci la bulgari si ei un 325 tds ...
OnlyHate is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -