Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 11-06-13, 22:27   #1
Cobrex

Stock
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 0
Default Audi A4 B6 sau BMW e46

Buna tuturor,

De cateva saptamani caut posibile masini care sa se incadreze in bugetul de 5,000-5,000 E, iar de cateva zile citesc incontinuu forumuri (desi nu sunt prea multe) legate de bmw e46 si audi a4 b6.
De 3 ani am tot zis ca urmatoarea masina va fi bmw e46, deoarece mi s-a pus pata pe ea ...

In fine, trec direct la subiect: vreau putere (~130+ cai), sa nu consume mult (maxim 8-9L/100km) si sa nu schimb piese prea des. Eu initial m-am gandit la motorina x.x tdi (desi iubesc benzina) pentru ca are putere si consuma mai putin decat benzina, dar am aflat ca la bmw asta este o problema. BMW-ul imi convine din toate punctele de vedere dar nu credeam ca poate avea probleme serioase la motor. Multi spun ca bmw 320d 150cp poate avea km falsi la bord si ca sigur a fost umblata mult, ceea ce inseamna schimburi de piese etc.(turbina sau ca poate iesi fum negru pe toba?) Ok, schimb cate ceva, dar sa nu dau 1-2,000 E in primele 12 luni.

Despre Audi am citit ca nu are astfel de probleme. 1.9tdi 136cp imi convine, diferenta dintre acesta si bmw fiind simtitoare dar nu ma intereseaza neaparat, Problema este aceea ca BMW-ul ma atrage mai mult cand vine vorba de aspect.

Stilul meu de condus este mai sportiv (uneori). Prima masina am avut-o RWD(tractiune spate) si pur si simplu am iubit-o, apoi am dat de FWD(tractiune fata) si ma cam plictiseste. Pur si simplu RWD se potriveste stilului meu ... si NU, nu imi bat joc de masina, dar putin "drift" pe asfalt umed sau pietris nu strica. Deci bmw-ul are un avantaj mult mai mare peste audi din cauza RWD.

Alt lucru pe care vreau sa il mentionez este faptul ca nu m-ar deranja benzina, dar 10-11L consum (vorbim de motor 1.8T)(locuiesc in TG-MURES, care nu este foarte aglomerat pe langa BUCURESTI) mi se pare prea mult. Ce sfaturi imi puteti da incat sa imi fie mai usoara decizia dintre benzina si motorina?

Deci, ca un rezumat, as vrea BMW e46 320d (pt consum), iubesc RWD, dar problemele si km falsi pe care ii poate avea scade mult in ochii mei.

PS : Masina va fi tunata, elegant dar "furios".
PSS : Nu vreau o masina forjata, cum sunt multe bmw-uri.

Multumesc anticipat!
Cobrex is offline   Reply With Quote
Old 11-06-13, 22:50   #2
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Audi A4 B6 sau BMW e46

tine de referitor la km dati inpoi este universal valabil, nu tine de marca sau an.

La BMW sa te uiti numai al facelift (150CP), dar cel ami mult conteaza cum a fost ingrijita.

La Audi in afara de 1.9 TDI nu cauta altceva.

Altfel este chestie de gust, piese gasesti la amandoua, fiabilitatea este aproximativ aceeasi, poate cu un mic + la BMW.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 11-06-13, 23:07   #3
Cobrex

Stock
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 0
Default Re: Audi A4 B6 sau BMW e46

Multumesc de raspunsul rapid.

Stiu ca km pot fi resetati la orice marca, dar cica se intampla mai des la bmw decat la audi. Problema nu sunt neaparat km, ci faptul ca nu vreau sa fie forjata si neingrijita. Imi recomanzi sa iau de la un batranel mai degraba decat de la un baiat ?

E adevarat ca 1.8-ul benzina e o alegere mai buna (fara sa luam in calcul consumul) decat 2.0 diesel? In legatura cu probleme care pot aparea ..

Last edited by Cobrex; 11-06-13 at 23:15.
Cobrex is offline   Reply With Quote
Old 12-06-13, 01:55   #4
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Audi A4 B6 sau BMW e46

Quote:
Originally Posted by Cobrex View Post
Multumesc de raspunsul rapid.

Stiu ca km pot fi resetati la orice marca, dar cica se intampla mai des la bmw decat la audi. Problema nu sunt neaparat km, ci faptul ca nu vreau sa fie forjata si neingrijita. Imi recomanzi sa iau de la un batranel mai degraba decat de la un baiat ?

E adevarat ca 1.8-ul benzina e o alegere mai buna (fara sa luam in calcul consumul) decat 2.0 diesel? In legatura cu probleme care pot aparea ..
Absolut! Generatia aia de 2.0 tdi te poate baga la niste cheltuieli foarte mari.
Dar cel mai bine mergi pe un 1.9 tdi, foarte fiabil, usor de tunat, consum bun, doar ca este cam zgomotos.

E46 este mai placut la condus si are un sasiu mult mai reusit. La motorul 2.0 TDi cel mai atent trebuie sa fii la vibratile motorului sa nu fie accentuate rau la relanti (o vibratie accentuata, ca la un motor pe benzina care merge in 3 cilindri). Altfel este un motor bun, ~acelasi cu cel de 163CP de pe E90.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 12-06-13, 09:54   #5
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Audi A4 B6 sau BMW e46

A4 B6 ? 2000- 2005 ?

Care-i generatia aia de 2.0 TDI ? Care te mai si baga la cheltuieli ? Te baga...daca tii neaparat sa pui tu motorul asta
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 12-06-13, 10:41   #6
Cobrex

Stock
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 0
Default Re: Audi A4 B6 sau BMW e46

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
A4 B6 ? 2000- 2005 ?

Care-i generatia aia de 2.0 TDI ? Care te mai si baga la cheltuieli ? Te baga...daca tii neaparat sa pui tu motorul asta
"2.0tdi" a vrut sa spuna 2.0d, se referea la BMW.
Daca gasesc unul 2.0d cu unele piese schimbate (care cad cel mai repede/des, cum ar fi turbina etc) si ingrijit, se merita?
Deci la A4 B6 nu exista asemenea probleme la motor sa inteleg, sau cel putin nu atat de des intalnite ...

Daca gasesc (sa zicem, dau exemplu) un 1.8 benzina (bmw) in stare destul de buna si este cu 1,000 E mai ieftin fata de 2.0d, banuiesc ca diferenta de 1,000 E as putea sa o bag in combustibil timp de .. 1 an? Consumul nu este o problema atat de mare, dar nu stiu care e diferenta exacta. Am avut un 1.6benzina 16v (jeep) si imi lua 11-12% oras, iar acum conduc o skoda cu 6-6,5%, diferenta foarte mare, dubla aproape. Insa nu pot decat estima consumul de 10%.

In fine, deci ori bmw ingrijit facelift diesel, ori a4 1.9tdi ...

ps : cam cat costa o turbina, si e mare diferenta de pret la piese dintre astea 2 marci ?
Cobrex is offline   Reply With Quote
Old 12-06-13, 12:43   #7
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Audi A4 B6 sau BMW e46

Sunt aceleasi sanse, in ambele cazuri, la fel de mici, sa gasesti masina cat mai aproape de perfectiune.
Sunt modele vechi, pe motorina, cu foarte multi kilometrii.

Poate exista un mic plus, sa gasesti un A4 in stare mai buna decat un e46, fiind o masina o idee mai batraneasca.
Gaseste mecanici buni, priceputi, si pentru Audi si pentru BMW, sa ai unde sa duci masina pentru verificare.

GTR spunea mai sus ca e mai fiabil BMW`u, eu zic ca e mai fiabil Audi.

La Audi, o turbina o iei noua cu 450e, un injector SH 100 euro, un ambreiaj si volanta cu masa simpla 1700 lei, nou.
Ii faci o diagnoza inainte, un log in mers, si vezi in ce stare e masina. Astea nu prea cad peste noapte asa.
La BMW, nu stiu.

Daca vrei pe benzina, scapi din start de unele posibile probleme, gasesti masina mai ieftina. Dar o sa fie mai puturoasa, consum mai mare. Vorbind de 1.8i vs 2.0 motorina.

Eu mi-as lua BMW.

Sau, decat una din astea 2 masini cu 1.8 benzina, as alege alta pe motorina, la acelasi buget.

PS: Cel mai important, nu cred ca gasesti un A4 sau e46 pe motorina, inmatriculat in stare buna la banii aia.

Last edited by phaeton; 12-06-13 at 12:52.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 12-06-13, 14:48   #8
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Audi A4 B6 sau BMW e46

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
A4 B6 ? 2000- 2005 ?

Care-i generatia aia de 2.0 TDI ? Care te mai si baga la cheltuieli ? Te baga...daca tii neaparat sa pui tu motorul asta
Ma refeream la B7 (B6 cu alta palarie), masina care o gaseste in buget apropiat, sa se fereasca de varianta 2.0 tdi.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 12-06-13, 14:59   #9
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Audi A4 B6 sau BMW e46

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
PS: Cel mai important, nu cred ca gasesti un A4 sau e46 pe motorina, inmatriculat in stare buna la banii aia.
Ba s-ar putea sa gaseasca acum pentru ca scazut rau preturile al B7 si E90.

Oricum gaseste greu in stare foarte buna.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 12-06-13, 19:57   #10
Cobrex

Stock
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 0
Default Re: Audi A4 B6 sau BMW e46

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
Daca vrei pe benzina, scapi din start de unele posibile probleme, gasesti masina mai ieftina. Dar o sa fie mai puturoasa, consum mai mare. Vorbind de 1.8i vs 2.0 motorina.
?? E mai puturoasa benzina ? Vorbim de 0-100 sau 80-150+ ? Pentru ca benzina are startul mai bun.

Sincer, decat sa bag banii in piese (motorina), mai bine bag in combustibil (benzina).
Cobrex is offline   Reply With Quote
Old 13-06-13, 12:33   #11
Liviu_DLA

Stage 2
 
Liviu_DLA's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 74
Member of:
[VW]
Default Re: Audi A4 B6 sau BMW e46

Daca vrei audi a4 1.9 TDI mai trebuie sa scoti din portofel, nu o sa gasesti tu unu bun la baniii astia(5.000) in veci
Liviu_DLA is offline   Reply With Quote
Old 13-06-13, 12:33   #12
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Audi A4 B6 sau BMW e46

Quote:
Originally Posted by Cobrex View Post
?? E mai puturoasa benzina ? Vorbim de 0-100 sau 80-150+ ? Pentru ca benzina are startul mai bun.

Sincer, decat sa bag banii in piese (motorina), mai bine bag in combustibil (benzina).
Vorbim de ce vrei 318i(143cp) vs 320d (150cp)
In piese e loterie, in combustibil e sigur, si nici nu-ti garanteaza nimeni ca o masina de 10ani nu se strica, indiferent de combustibil.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-13, 00:15   #13
Cobrex

Stock
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 0
Default Re: Audi A4 B6 sau BMW e46

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Vorbim de ce vrei 318i(143cp) vs 320d (150cp)
In piese e loterie, in combustibil e sigur, si nici nu-ti garanteaza nimeni ca o masina de 10ani nu se strica, indiferent de combustibil.
Cam asa e cu toate masinile pe care le cumperi vechi de 10 ani, indiferent de marca. Daca ma duc la service (cand o cumpar, din alt oras cel mai probabil) mecanicul imi poate estima cat va mai dura turbina si ce mai poate cadea?

Vrei sa zici ca a4 1.9tdi in stare buna e peste 5000e? Adica ce e sub deja e riscant?
Cobrex is offline   Reply With Quote
Old 17-06-13, 23:36   #14
Cobrex

Stock
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 0
Default Re: Audi A4 B6 sau BMW e46

Nici un alt raspuns ?
Cobrex is offline   Reply With Quote
Old 25-06-13, 21:39   #15
///GHOST

Stock
 
///GHOST's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 4
Default Re: Audi A4 B6 sau BMW e46

B6 fara sa stau pe ganduri. Daca vrei iti enumar toate motivele pentru care as alege A4 B6 in defavoarea oricarei alte masini din acelasi price range cum ar spune americanu.

http://www.car-copy.com/carcopy/show...ts=10&send=big

Cea la 7200E urma sa fie masina mea (dintr-un anume motiv exact in ultima zi m-am sucit si am ajuns sa cumpar o masina noua). Singurul lucru suspect la masina respectiva e ca a fost pusa pe site prin Februarie. Foarte ciudat ca nu a luat-o nimeni nici macar pana acum. Cat despre cel care detine firma, pot sa-ti spun ca nu e de origine turca. Aia au un fel aparte de a te trata si a-ti vinde niste masini "excelente"

La 5000 de Euro, cred ca e cam putin incat sa gasesti unul intr-o stare foarte buna si care sa te tina o buna perioada de timp. Cum ai spus si tu, e cam riscant. Acum depinde si ce vrei de la masina. Dar daca vrei sa o ai cativa ani si sa si investesti in ea, iti mai trebuie bani.

Last edited by ///GHOST; 25-06-13 at 21:46.
///GHOST is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -