Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 11-06-13, 12:00   #1
Antonick

Stage 3
 
Antonick's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 159
Member of:
[SKODA]
Default Sfat achizitie Peugeot 607!?

Domnilor va salut!

De ceva vreme mi s-a pus pata pe Peugeot 607!
Desi de cand am carnetul am condus doar masini din gama VAG si nu am fost niciodata un impatimit al jucariilor franceze a venit vremea sa imi achizitionez o masina de familie, concedii etc.

De ce peugeot 607 2.2HDI? Asta ma tot intreb si eu.
Poi in primul rand spatiul, masina e gigantica, o adevarata balena pe 4 roti.
Al doilea rand motorul de 2.2HDI nu sunt un adevarat cunoscator al acestui motor dar am inteles ca ar fi destul de fiabil si rezistent ( exceptie FAP-ul care e destul de scump din cate am vazut, dar vb aia nu il schimbi in fiecare zi)

Motorul dezvolta o putere de 134 de caluti din cate am vazut ceea ce este suficient pentru o masina de familie. Iar in ceea ce priveste consumul e mai mult decat rezonabil in special pe extra-urban. Masina va fi folosita foarte putin in oras.

Iar apoi nu in ultimul rand pretul unei SH.
Am gasit 607 la 2500-3500 de euro, iar la dotarile pe care le are acest model de limuzina al francezilor de ce sunt depreciate asa mult? Mi se pare putin ciudat.

Orice sfat pro si contra e bine venit!

Va multumesc!
Antonick is offline   Reply With Quote
Old 11-06-13, 12:29   #2
Antonick

Stage 3
 
Antonick's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 159
Member of:
[SKODA]
Default Re: Sfat achizitie Peugeot 607!?

Imi cer scuze pentru dublu post.
Jucaria pe care am pus ochii are urmatoarele dotari:


*An fabricatie 2003
*consum redus motorina - 2. 2 HDI 133CP, cutie manuala
*navigatie mare color
*dublu climatronic
*pilot automat
*tapiserie full piele coniac foarte intretinuta
*scaune electrice pe 6 directii + 2 memorii + tetiere electrice
*senzori parcare + lumini + ploaie + pneuri
*oglinda retrovizoare cu senzor anti- oribire
*perdeluta luneta electrica
*geamuri spate + luneta ionizate
*oglinzi electrice+incalzite+rabatabile electric din cheie/ interior cu 2 memorii
*sistem audio original cu 12 incinte acustice + magazie cd- uri - comenzi volan
*jante aliaj 16' originale
*4 anvelope iarna + 4 anvelope vara
*carte service la zi- km reali 100%
*schimbat in luna ianuarie kit distributie complet, kit ambreiaj, fulie motor, curea alternator, ulei + filtre + discuri frana.
*prima inmatriculare in tara 11. 2007
Antonick is offline   Reply With Quote
Old 11-06-13, 14:42   #3
flaviuf

Stage 5
 
flaviuf's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 415
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: Sfat achizitie Peugeot 607!?

In momentul aparitiei era o masina de senzatie. Eu zic ca e o chestie de noroc: daca prinzi una in stare buna e OK, daca te apuci sa bagi bani in ea o sa-ti para rau. Eventual incearca o verificare cat mai sigura.
__________________
F..k NATO! f..k USA! f..k Bill Clinton! Asta-i gara mea!
flaviuf is offline   Reply With Quote
Old 11-06-13, 15:24   #4
Antonick

Stage 3
 
Antonick's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 159
Member of:
[SKODA]
Default Re: Sfat achizitie Peugeot 607!?

La telefon si prin email din cate am inteles totul e in parametri ok pe ea, toate optiunile sunt functionale. Motorul trage bine si nu scoate fum.
Carte service la zi ma gandesc ca acolo nu prea are cum sa fure referitor la km.
Masina nu a suferit tamponari semnificante si doar a mai fost agatata dar au fost remediate.
Ce mi-a spus proprietarul e ca s-a eliminat FAP-ul.
Cum afecteaza asta performantele si durata motorului?

Acum la telefon se poate spune orice... oricum as vrea eu sa ma conving de ea sa o inspectez inainte ochiometric iar pe urma pus pe diagnoza!
Antonick is offline   Reply With Quote
Old 11-06-13, 17:32   #5
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Sfat achizitie Peugeot 607!?

Quote:
Originally Posted by Antonick View Post
La telefon si prin email din cate am inteles totul e in parametri ok pe ea, toate optiunile sunt functionale. Motorul trage bine si nu scoate fum.
Carte service la zi ma gandesc ca acolo nu prea are cum sa fure referitor la km.
Masina nu a suferit tamponari semnificante si doar a mai fost agatata dar au fost remediate.
Ce mi-a spus proprietarul e ca s-a eliminat FAP-ul.
Cum afecteaza asta performantele si durata motorului?

Acum la telefon se poate spune orice... oricum as vrea eu sa ma conving de ea sa o inspectez inainte ochiometric iar pe urma pus pe diagnoza!
2.2 e de generatie mai veche, n-a avut niciodata FAP.
Ti-as sugera sa cresti o idee bugetul si sa-ti iei 2.0 HDI, 136 cp. E un motor extrem de reusit.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -