Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 02-06-13, 23:56   #1
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Alfa Romeo Giulietta

Salut,
A sosit momentul sa imi cumpar o masina noua (mai mult m-a corupt perechea, dar...nah )
Ne-am uitat la Yaris Hybrid, la Auris, la Peugeot 208, la Peugeot 508, la Hyundai i40, si la Alfa Romeo Giulietta.
Dintre toate, ei (si mie, recunosc) i-a placut cel mai mult Giulietta.
Am cerut o oferta la dealerul Alfa Romeo din Cluj, AutoVenetia si mi-au raspuns cu urmatoarea oferta:

Alfa Romeo Giulieta 2.0 MJet (diesel) 170 Cp Euro 5, nivel de echipare Distinctive, cu urmatoarele dotari, in principal:

*climatizare automata 2 zone
*USB, AUX, Bluetooth cu comenzi pe volan, Navi, si intrare SD card.
*plafon de sticla (trapa)
*jante aliaj
*scaune fata incalzite
*geamuri si oglinzi electrice
*cutie manuala 6 trepte
*cotiera fata+spate
*pilot automat
*ABS, ASR, BAS, EDB, Hill Holder
*airbaguri la nivelul geamurilor
*airbaguri pentru genunchi
*senzori de lumina si ploaie
*inchidere centralizata cu telecomanda in cheie (usi, portbagaj, rezervor, geamuri)
*sistem Follow Me Home
*torpedo refrigerat

etc etc.
Pretul este de 24.968 euro (Include TVA si navi, cotiera fata, pilotul automat si scaunele incalzite sunt cica gratis), si o reducere de aproape 4000 euro.

Intrebarea mea este: sa caut o oferta mai buna? Exista vreo oferta mai buna?

Incerc sa ma feresc de Golf, Seat, Skoda si Kia din considerente pur personale.

Daca ati primit sau stiti de vreo oferta mai buna, v-as fi recunoscator sa mi-o comunicati.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-06-13, 00:22   #2
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta

25 000 pe Alfa ? Ia una de asta: http://www.hondatrading.ro/modele/Honda-Accord-Sedan/8 Sau un CR-Z Hybrid. Tu ai povestit de CRV-ul ala cu 700 000km ..daca tot vrei sa tii masina
!41! is offline   Reply With Quote
Old 03-06-13, 00:38   #3
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Alfa Romeo Giulietta

Mersi fain!
Nici n-am stiut ca gasesc Accord sub 30.000. Am fi vrut Civic 2013, dar oricum m-as uita la ea, e urata ca dracu.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-06-13, 00:46   #4
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta

De ce sa faci "gresala" sa iti cumperi o masina nou nouta?
Poti lua una second cu putini kilometrii cu cel putin 4-5 k mai putin.
Daca nu spuneai ca excluzi Skoda ti as fi sugerat un Rapid..dar..fiecare cu gusturile sale.
http://www.saab-romania.ro/modele/9-...ur-i-ofert-pre
Poate te incanta un Saan 9-3...de la dealer este in jur de 30k...second...mult mai putin.
Daca nu agreezi idea de masina second hand si preferi dealerul...cred ca alfa este o masina destul de ok pentru acesti bani.
Un Ford Focus Titanium 2.0 TDCi 160 in varianta de top cu toate optionalele costa 23.400 euro cu TVA+Transport

Last edited by JDV; 03-06-13 at 00:51.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 03-06-13, 01:20   #5
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: Alfa Romeo Giulietta

cum sa dai 30 de mii pe un alfa romeo ?
bmw,mercedes,audi,honda
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 03-06-13, 10:59   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Alfa Romeo Giulietta

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
De ce sa faci "gresala" sa iti cumperi o masina nou nouta?
Poti lua una second cu putini kilometrii cu cel putin 4-5 k mai putin.
Daca nu spuneai ca excluzi Skoda ti as fi sugerat un Rapid..dar..fiecare cu gusturile sale.
http://www.saab-romania.ro/modele/9-...ur-i-ofert-pre
Poate te incanta un Saan 9-3...de la dealer este in jur de 30k...second...mult mai putin.
Daca nu agreezi idea de masina second hand si preferi dealerul...cred ca alfa este o masina destul de ok pentru acesti bani.
Un Ford Focus Titanium 2.0 TDCi 160 in varianta de top cu toate optionalele costa 23.400 euro cu TVA+Transport
Multumesc de raspuns!
M-am tot uitat si la Skoda Rapid, pe viu. Nu stiu, mi se pare stearsa masina, anosta asa. O fi buna, nu zic nu, dar pur si simplu nu e de noi.
Chiar ieri am vazut in parcare la un restaurant un Saab 9-3 (2011 presupun) Aero 1.9TTiD... frumoasa de tot masina, am mai avut Saab si ramane o optiune.
Focus actual pica din cauza designului. Daca Fiesta era un pic mai mare nu stateam pe ganduri.

Quote:
Originally Posted by zpzpzpo View Post
cum sa dai 30 de mii pe un alfa romeo ?
bmw,mercedes,audi,honda
BMW nu am ce sa iau decat seria 1, care e urat al dracu, sau seria 3 dar fara incalzire in scaune, pilot automat sau navi.
Mercedes nu-mi place niciun model pe care mi l-as putea permite.
Audi nu mai vreau niciodata.
Honda am mai discutat, o sa vad saptamana asta daca pot face un test drive cu Accord, iar Civic e foarte urata, din pacate.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-06-13, 11:14   #7
carlito77

Stage 2
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 60
Default Re: Alfa Romeo Giulietta

Pretul nu e rau deloc raportat la ce-ti ofera . O varianta ar fi si AR 159 , noua ( inca mai gasesti in Germania /Italia ) sau sh cu rulaj < 10.000 km , diesel de 170 sau 136cp , sedan sau SW . In Italia , din cate am vazut, inca se vinde oficial , dar varianta de 136 cp - singura ramasa in oferta , pretul este aproape 21.000 euro cu tva pt sedan ( in showroom-uri mai prinzi un 4-5 % discount ) .
carlito77 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-13, 11:20   #8
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta

E foarte frumoasa Giulietta,dar o sa iti para un pic rau la anul pe vremea asta,masina o sa fie

undeva la 10k pe autovit ...


Eu m-as uita la Hyundai,au inceput sa faca masini mai legate si mai frumoase.

I40,Veloster etc.
__________________
Consiliere achizitie auto
peter is offline   Reply With Quote
Old 03-06-13, 12:34   #9
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Alfa Romeo Giulietta

Quote:
Originally Posted by carlito77 View Post
Pretul nu e rau deloc raportat la ce-ti ofera . O varianta ar fi si AR 159 , noua ( inca mai gasesti in Germania /Italia ) sau sh cu rulaj < 10.000 km , diesel de 170 sau 136cp , sedan sau SW . In Italia , din cate am vazut, inca se vinde oficial , dar varianta de 136 cp - singura ramasa in oferta , pretul este aproape 21.000 euro cu tva pt sedan ( in showroom-uri mai prinzi un 4-5 % discount ) .
Multumesc de raspuns.
159 e intradevar o masina superba, o sa ne uitam zilele astea sa vedem daca putem sa luam legatura cu un dealer care mai are masini noi.
Saptamana viitoare plec in Germania si Franta, poate poate...

Quote:
Originally Posted by peter View Post
E foarte frumoasa Giulietta,dar o sa iti para un pic rau la anul pe vremea asta,masina o sa fie

undeva la 10k pe autovit ...


Eu m-as uita la Hyundai,au inceput sa faca masini mai legate si mai frumoase.

I40,Veloster etc.
Multumesc, peter.
Sa pierd ~50% din valoare in 1-1 an jumate an nu e chiar atat de fatal cum suna, avand in vedere ca pot cumpara Passat 2011 la 11-12.000 si de noua a costat cam tot cat Alfa.

Ne-am uitat la i40, am facut si test drive cu ceva benzinar, e foarte faina masina asa, futuristica, tot felul de gadgeturi si butoane si lumini si culori
Devine obositoare dupa o vreme. Dar, repet, ne place.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-06-13, 22:24   #10
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Ne-am uitat la i40, am facut si test drive cu ceva benzinar, e foarte faina masina asa, futuristica, tot felul de gadgeturi si butoane si lumini si culori
Devine obositoare dupa o vreme. Dar, repet, ne place.
E frumoasa in draci masina...foarte misto
JDV is offline   Reply With Quote
Old 03-06-13, 22:51   #11
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta

Ionuţ, având în vedere că te ocupi cu aşa ceva şi anume maşinile şi bineînţeles
ştii la ce "riscuri" te expui şi aici mă refer la devalorizarea rapidă, crede-mă că în
locul tău n-aş sta pe gânduri şi dacă aş avea potenţialul financiar, mi-aş
cumpăra o Giulietta fără absolut nicio ezitare. Este altceva!

Am luat în considerare faptul că prin vest, drumurile sunt ceva mai bune şi
probabil tu ai ieşire mai mult spre vest.

P.S. Nepărat pe culoarea asta.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2011-Alfa-Romeo-Giulietta-rear.jpg
Views:	137
Size:	146.8 KB
ID:	2790461  
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 03-06-13, 23:19   #12
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Alfa Romeo Giulietta

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Ionuţ, având în vedere că te ocupi cu aşa ceva şi anume maşinile şi bineînţeles
ştii la ce "riscuri" te expui şi aici mă refer la devalorizarea rapidă, crede-mă că în
locul tău n-aş sta pe gânduri şi dacă aş avea potenţialul financiar, mi-aş
cumpăra o Giulietta fără absolut nicio ezitare. Este altceva!

Am luat în considerare faptul că prin vest, drumurile sunt ceva mai bune şi
probabil tu ai ieşire mai mult spre vest.

P.S. Nepărat pe culoarea asta.
Nu ma mai ocup de multisor cu asta, momentan activez in sectorul agricol.
Ideea de baza a fost ca vroiam sa-mi iau ceva pana in 15.000, practic Honda Accord era cam singura varianta care imi placea.
Apoi am avut ceva cheltuieli, spitalizari, mutari, etc si am ramas cu vreo 10.000, si m-am gandit ca as putea folosi astia 10 mii ca avans si inca 15.000 maxim sa fac leasing, pe 5 ani. Mi-ar veni undeva la ~300 euro pe luna rata, dar va fi suportata de un salariu si-un profit.

Exact la culoarea asta m-am gandit si eu, dar perechea vrea ori gri-sobolan ori negru. Culmea...
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 06-06-13, 04:02   #13
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Nu ma mai ocup de multisor cu asta, momentan activez in sectorul agricol.
Ideea de baza a fost ca vroiam sa-mi iau ceva pana in 15.000, practic Honda Accord era cam singura varianta care imi placea.
Apoi am avut ceva cheltuieli, spitalizari, mutari, etc si am ramas cu vreo 10.000, si m-am gandit ca as putea folosi astia 10 mii ca avans si inca 15.000 maxim sa fac leasing, pe 5 ani. Mi-ar veni undeva la ~300 euro pe luna rata, dar va fi suportata de un salariu si-un profit.

Exact la culoarea asta m-am gandit si eu, dar perechea vrea ori gri-sobolan ori negru. Culmea...
Ce ironie , tu fugi de VAG uri , dar tu stii ce zace sub capota giuliettei?
Iti recomand sa iti urci fizicul intr o skoda octavia/vw golf 7 sa vezi ca e cu totul altceva fata de ce a scos vag pana acum ! In plus cu 30 de mii de euro iti iei o octavia elegance cu aproape toate optiunile !

Daca e doar pentru perechea ta masina , mergi pe giulietta , dar iti recomand sa iti arunci ochii si peste celelate modele , atat octavia 3 , golf 7 ! Cel putin pentru romania e pe primul loc ca optiune octavia ! Ratiunea totusi imi spune sa nu dai atata amar de bani pe o masina noua , ci sa o achizitionezi cu o vechime de maxim un an ! gasesti o groaza de variante ! cel putin prin bucuresti sunt pline parcurile !
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 06-06-13, 18:32   #14
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Alfa Romeo Giulietta

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Ce ironie , tu fugi de VAG uri , dar tu stii ce zace sub capota giuliettei?
Iti recomand sa iti urci fizicul intr o skoda octavia/vw golf 7 sa vezi ca e cu totul altceva fata de ce a scos vag pana acum ! In plus cu 30 de mii de euro iti iei o octavia elegance cu aproape toate optiunile !

Daca e doar pentru perechea ta masina , mergi pe giulietta , dar iti recomand sa iti arunci ochii si peste celelate modele , atat octavia 3 , golf 7 ! Cel putin pentru romania e pe primul loc ca optiune octavia ! Ratiunea totusi imi spune sa nu dai atata amar de bani pe o masina noua , ci sa o achizitionezi cu o vechime de maxim un an ! gasesti o groaza de variante ! cel putin prin bucuresti sunt pline parcurile !
Multumesc de raspuns, dar Octavia nici nu intra in discutie, si nici Golf 7. Consider i40 o varianta mai buna decat Octavia, iar Giulietta este superioara lui Golf.
Sub capota Giuliettei se ascunde un motor Multijet/GM si o platforma Fiat C-Evo.
Cu 25.000 de euro iau Giulietta fara DNA si (probabil) piele. In rest, toate optiunile disponibile.
Daca dispuneam de aceasta suma cash, ma orientam spre altceva, dar vorbim de leasing, si nici prin gand nu imi trece sa platesc rate cativa ani pentru o masina second-hand (decat daca este vorba de Volvo XC90, dar inca nu ne-am decis daca nevoile noastre justifica o astfel de masina).
E vorba de gusturi aici si nu vrem sa dam o caruta de bani pe o masina care nu ne place. Mie nu imi plac masinile germane (desi n-as zice nu la un Insignia, de ex), iar ei nici atat.
Singurele 3 marci la care ne-am pus de acord sunt Alfa Romeo, Lexus si Volvo.
Lexus nu ne permitem, Volvo ne-am putea incadra (teoretic) la un S60 nou sau XC90 maxim 2 ani vechime), asa ca singurele variante ca si masini noi, ramase in discutie, sunt Alfa Romeo Giulietta, Honda Accord 2.0 benzina (mie personal imi place foarte mult) sau Hyundai i40. N-as refuza nici un XC90 second, dar cam atat.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 06-06-13, 19:13   #15
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta

Chiar ma gandeam la un s60 , sunt superbe masinutele alea . I40 e frumos si el , dar ma dispera ledurile din el , ca da impresia de chinezarie ieftina [ pacat ca in rest imi place si mie masina aia ] hmm , merge si accord , dar sunt in dubii cu masina aia , ca impresia formata , parca lipseste ceva de la masina aia ! Probabil tine de gusturi la mine ! Dar ca masina dotata si frumoasa si buna ar trebui sa consideri cam asa : hyundai i40 , alfa giulietta si volvo s60 !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -