Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 27-04-13, 14:50   #1
Andu01

Stage 3
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 104
Member of:
[VW]
Default Achizitionarea unei masini SH fara certificat fiscal

[PHP]Salutare tuturor!
Vreau sa cumpar un Vw Golf III 1,9 diesel , fabr. '98 , dublu airbag , trapa etc.
Am vorbit ieri cu vanzatorul si mi-a spus ca singura problema pe care o are masina este un telescop pe spate care "bate" pe drum de pietris . In schimb pe sosea e ok . (astea sunt spusele vanzatorului) .
Mentionez ca ar fi prima masina a mea si ca nu prea ma pricep eu la acte , mecanica si proceduri .
Masina are pretul de 899 de euro , e inscrisa in tara in 2011 cu taxa nerecuperata .
Din ce stiu eu , certificatul fiscal e foarte important tocmai de aceea am adus in discutia pe care am avut-o ieri cu vanzatorul acest lucru . Mi-a spus ca nu imi poate da un certificat fiscal deoarece are o datorie catre stat de 800 de lei . Masina se afla momentan in Vrancea dar este inscrisa pe Prahova , deoarece a mai avut un propietar in Ro.
Eu sunt total confuz ..exista vreo rezolvare ? E vreo problema daca nu am certificatul fiscal ?
Probabil am pus niste intrebari fara rost pentru unii dintre voi dar eu chiar sunt total pe langa .
Am sa atasez si cateva poze . La prima vedere , merita masina ?
Va multumesc!Click image for larger version

Name:	vw-golf-11360956.jpg
Views:	68
Size:	30.6 KB
ID:	2759876

Click image for larger version

Name:	vw-golf-11360957.jpg
Views:	47
Size:	34.5 KB
ID:	2759877

Click image for larger version

Name:	vw-golf-11360958.jpg
Views:	57
Size:	26.8 KB
ID:	2759878

Click image for larger version

Name:	vw-golf-11360959.jpg
Views:	65
Size:	33.4 KB
ID:	2759879

Click image for larger version

Name:	vw-golf-11360963.jpg
Views:	71
Size:	27.2 KB
ID:	2759880

Last edited by Andu01; 27-04-13 at 15:10.
Andu01 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-13, 16:22   #2
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Achizitionarea unei masini SH fara certificat fiscal

Daca nu plateste datoria,nu-ti poate da certificat fiscal,deci tu nu vei putea trece masina pe numele tau in cazul in care o cumperi.Iar..daca zici ca masina e in VN ,daca proprietarul are adresa tot in judetul VN ,nu prea cred ca masina e pe numele sau,de asta nici nu are fiscal,deci..mai mult ca sigur e o treaba mai putreda cu actele masinii,de asta se si vinde sub pretul pietei.Parerea mea,cauta alta masina,daca nu poti face rost de fiscalul ei,si daca proprietarul nu-ti inspira incredere.M-i se pare ciudat ca o vinde asa ieftin,deoarece un golf ca si asta sare de 1500 euro.
__________________
Vw Golf mk2 1.6TD 70 CP 1991.
Vw Golf mk3 1.9D 64 CP 1993.
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 27-04-13, 16:36   #3
Andu01

Stage 3
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 104
Member of:
[VW]
Default Re: Achizitionarea unei masini SH fara certificat fiscal

Tocmai de asta am fost si eu foarte incantat la inceput . Dar ieri cand am vorbit si mi-a spus de treaba asta ..am tot stat pe ganduri . Si nici nu stiu ce sa fac cu un buget de 4000 de lei
Andu01 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-13, 16:36   #4
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Achizitionarea unei masini SH fara certificat fiscal

Cauta un golf 3 pe benzina,sau un opel astra f,din asta sigur gasesti fara probleme prea mari in banii tai.
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 30-05-13, 11:11   #5
Andu01

Stage 3
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 104
Member of:
[VW]
Default Re: Achizitionarea unei masini SH fara certificat fiscal

Ca sa vezi ce am patit cu proprietarul acestei masini . Am vorbit cu el si nu a vandut masina pana weekendul trecut cand , dupa discutia avuta cu el am parcurs o distanta de 116 km pentru a vedea masina si eventual , a o cumpara .
Dupa ce ca mi-a umflat pretul (de la 899E la 1000E) cand am ajuns la gara unde ne astepta (pe mine si pe tata) nici macar nu s-a sinchisit sa se dea jos din masina sau sa se prezinte si ne-a rugat (politicos ce-i drept) sa-l asteptam 10 minute sa-si duca familia acasa . La doua minute dupa ce a plecat m-a sunat spunandu-mi ca a vandut masina si ca e fix problema ca am pierdut timp si bani pe drum , bineinteles refuzand sa se intoarca sa discutam . Domnule Luca - cum ati spus ca va cheama dupa ce v-am intrebat (numele din anunt era Nica Dumitru) va multumesc din suflet pentru tot ce ati facut pentru mine!
Andu01 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-13, 21:53   #6
REPTYLE
4Tuning International Member


Stage 5
 
REPTYLE's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 366
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: Achizitionarea unei masini SH fara certificat fiscal

samsar obosit care nu are ce face si pune lumea pe drumuri/cheltuieli degeaba !!!
ar fi indicat sa pui aici alte anunturi ale lui (in caz ca mai are) pt a nu cadea si altii in ,, plasa,, !
Bafta ,sper sa iti gasesti o masina ok !
REPTYLE is offline   Reply With Quote
Old 31-05-13, 13:06   #7
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: Achizitionarea unei masini SH fara certificat fiscal

Ce mizerie de oameni
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 01-06-13, 09:28   #8
Andu01

Stage 3
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 104
Member of:
[VW]
Default Re: Achizitionarea unei masini SH fara certificat fiscal

bai ..banuiesc ca nu i-a placut de noi din moment ce a stat doar un minut..nu parea a fi samsar . Referitor la anunturi nu stiu daca mai are ceva . Si referitor la masina am fost plecat de acum 2 zile la Baia Mare (eu fiind din Buzau) si noaptea trecuta m-am intors cu masinuta
Andu01 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-13, 14:32   #9
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Achizitionarea unei masini SH fara certificat fiscal

Quote:
Originally Posted by Andu01 View Post
bai ..banuiesc ca nu i-a placut de noi din moment ce a stat doar un minut..nu parea a fi samsar . Referitor la anunturi nu stiu daca mai are ceva . Si referitor la masina am fost plecat de acum 2 zile la Baia Mare (eu fiind din Buzau) si noaptea trecuta m-am intors cu masinuta
Ce masina ti-ai luat pana la urma ?
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 10:23   #10
Andu01

Stage 3
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 104
Member of:
[VW]
Default Re: Achizitionarea unei masini SH fara certificat fiscal

Quote:
Originally Posted by cata_golf View Post
Ce masina ti-ai luat pana la urma ?
https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...-1-6-96-a.html
Andu01 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -