Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 21-04-13, 16:10   #1
mihayruncanu

Stage 5
 
mihayruncanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 609
Arrow Pareri Ford ?

Parere Ford transit din 2001 2.4 disel , ce sa verific mai amanuntit la el , ambreiajul cam tare dar tine bine , cum vi se par motoarele acestea ?Click image for larger version

Name:	car_id_22_1.jpg
Views:	59
Size:	33.9 KB
ID:	2754952
mihayruncanu is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 16:24   #2
mihayruncanu

Stage 5
 
mihayruncanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 609
Arrow Re: Pareri Ford ?

Apropo kilometrii se pot verifica la rprezentanta , adica sa imi spuna cei reali ,ca omul ia dat la 160 000
mihayruncanu is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 16:33   #3
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Pareri Ford ?

Quote:
Originally Posted by mihayruncanu View Post
Apropo kilometrii se pot verifica la rprezentanta , adica sa imi spuna cei reali ,ca omul ia dat la 160 000
daca masina a fost recent pe la reprezentanta iti pot spune cati km avea atunci sau daca cel care a dat km inapoi i-a dat doar din ceasuri nu si din calculator se vad la testerul celor de la reprezentanta.....daca are peste 250.000 km incep sa apara problemele....cele mai fiabile dube pe care le-am vazut si iti spun sigur ca merg pana la 700.000-800.000 km fara investitii majore sunt VW LT SI MERCEDES SPRINTER.....dar sunt mai scumpe decat fordul ca achizitie,iar la piese nu e diferenta mare plus ca sunt f.fiabile.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 16:38   #4
mihayruncanu

Stage 5
 
mihayruncanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 609
Default Re: Pareri Ford ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
daca masina a fost recent pe la reprezentanta iti pot spune cati km avea atunci sau daca cel care a dat km inapoi i-a dat doar din ceasuri nu si din calculator se vad la testerul celor de la reprezentanta.....daca are peste 250.000 km incep sa apara problemele....cele mai fiabile dube pe care le-am vazut si iti spun sigur ca merg pana la 700.000-800.000 km fara investitii majore sunt VW LT SI MERCEDES SPRINTER.....dar sunt mai scumpe decat fordul ca achizitie,iar la piese nu e diferenta mare plus ca sunt f.fiabile.....

Da dar la anii ei are sigur peste 250.000 , dansul o aduso din spania , si ii inscrisa pe Galati decci km are garla , dar ma gandesc ca nu venea din Spania cu o masina varza sa se strice pe drum , pareri acare ati mai avut ?
__________________

Masina ta s-a nascut o copie, fa-o sa moara unica!
mihayruncanu is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 16:41   #5
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Pareri Ford ?

Quote:
Originally Posted by mihayruncanu View Post
Da dar la anii ei are sigur peste 250.000 , dansul o aduso din spania , si ii inscrisa pe Galati decci km are garla , dar ma gandesc ca nu venea din Spania cu o masina varza sa se strice pe drum , pareri acare ati mai avut ?
Au venit altii din spania cu masina cu garnitura de chiuloasa arsa si au completat tone de apa pana in romania asa ca....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 19:32   #6
mihayruncanu

Stage 5
 
mihayruncanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 609
Default Re: Pareri Ford ?

Ok eu cu masina ma duc la un garaj auto sa o verifice un mecanic care stiu ca le are foarte bine cu motoarele , dar pentru mine sa stiu cum stau cu fiabilitatea , ce piese cad in timp masina am mers sambata noaptea cu ea si targea bine, ce compresie trebuie sa aiba la cilindru
mihayruncanu is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 19:44   #7
mihayruncanu

Stage 5
 
mihayruncanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 609
Default Re: Pareri Ford ?

Va rog frumos ajutatima , maine ma duc sa vad cei cu ea la mecanici si sa o bag la politie sa vad daca a avut elenimente sau alte chestii .
mihayruncanu is offline   Reply With Quote
Old 23-04-13, 09:05   #8
ancaluiza2013
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 0
Default rog pareri despre FORD KA

Buna ziua,

As dori sa achizitionez si eu un ford KA. Am gasit la cineva unul care are 80000 de km si este din 2001. Este posibil sa aibe atat de putini km sau este umblat la kilometraj ???. Spune ca este adus din Germania anul trecut. Ma mai intereseaza la cati km se schimba distributia pe lant la un ford KA , cam cat costa si, daca este cineva din Ploiesti sa ma sfatuiasca si pe mine la ce service sa ma duc sa-i fac o testare inainte sa-l cumpar si cam la ce ar trebui sa fiu in mod special atenta, adica ce probleme au in mod special mai ales ca este destul de veche.

Multumesc anticipat
ancaluiza2013 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-13, 22:39   #9
delpi

Stock
 
Join Date: May 2013
Posts: 5
Default Re: Pareri Ford ?

piesele pentru Ford Ka sunt ok, le gasesti in orice magazin auto destul de ieftin. Cat despre Ford ca si marca, din punctul meu de vedere este foarte ok.
Kilometrajul e cam mic la varsta care o are masina, dar acest lucru se poate verifica la orice reprezentanta... Distributia din cate stiu eu se schimba la ~50.000 km
delpi is offline   Reply With Quote
Old 10-05-13, 02:18   #10
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Pareri Ford ?

Quote:
Originally Posted by delpi View Post
piesele pentru Ford Ka sunt ok, le gasesti in orice magazin auto destul de ieftin. Cat despre Ford ca si marca, din punctul meu de vedere este foarte ok.
Kilometrajul e cam mic la varsta care o are masina, dar acest lucru se poate verifica la orice reprezentanta... Distributia din cate stiu eu se schimba la ~50.000 km
kilometrajul la ford ka din cate stiu eu nu este digital....deci nu prea poate spune nimeni exact cati km are masina....iar distributia pe lant se schimba pe la 150.000-200.000 km....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -