Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 31-03-13, 20:28   #1
mrdan03

Stock
 
Join Date: May 2011
Posts: 7
Red face nehotarare totala

As dori sa achizitionez o masina sa ma incadrez cu tot cu inmatriculat cel mult in 4000 euro.
Acum cu noua taxa nu ar conta ca e sau nu inmatriculata in romania nu poti sti mai tarziu daca isi recupereaza actualul proprietar taxa ce va mai fi sau daca el se judeca pentru asta si castiga pana sa o inscrii tot degeaba asa ca nu conteaza daca e sau nu inmatriculata dar vreau niste pareri la consum la piese eu as prefera sa fie benzina+gpl asa cum e si actuala masina dar poate ma razgandesc si imi va place si un disel. Nehotararea mea este la ce marca ar fi mai acceptabila la piese si consum in functie de motorizare.
mrdan03 is offline   Reply With Quote
Old 31-03-13, 23:20   #2
tm_kata
VW Driver

Stage 5
 
tm_kata's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 837
Member of:
[VW]
Default Re: nehotarare totala

Quote:
Originally Posted by mrdan03 View Post
As dori sa achizitionez o masina sa ma incadrez cu tot cu inmatriculat cel mult in 4000 euro.
Acum cu noua taxa nu ar conta ca e sau nu inmatriculata in romania nu poti sti mai tarziu daca isi recupereaza actualul proprietar taxa ce va mai fi sau daca el se judeca pentru asta si castiga pana sa o inscrii tot degeaba asa ca nu conteaza daca e sau nu inmatriculata dar vreau niste pareri la consum la piese eu as prefera sa fie benzina+gpl asa cum e si actuala masina dar poate ma razgandesc si imi va place si un disel. Nehotararea mea este la ce marca ar fi mai acceptabila la piese si consum in functie de motorizare.
Eu ti-as recomanda un VW Passat de prin 1997-1998 cu motorul de 1.6 benzina, sau si mai bine 1.8 turbo pe care sa il treci ulterior pe GPL.
__________________

tm_kata is offline   Reply With Quote
Old 01-04-13, 00:07   #3
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: nehotarare totala

Mazda 323...ai si loc si consum super mic si fabila.
Skoda Octavia...cam putine in pretul asta dar daca gasesti una buna o sa ai numai de castigat.
Golf 3...in 2500 de euro gasesti unul bun...
Opel corsa...ca sa bagi benzina si sa nu te doara capul
Pisicuta...ca sa zici ca ai bemveu.
Renault Laguna...foarte ieftine pentru ce ofera.
Alfa 156 1.9 jtd...are un prieten...merge bine..arata bine...nu consuma mult...cel mai retardat bord de masina.
Audi 80 daca vrei quattro si consum mic la pret si mai mic.
Opel astra bertone cabrio...daca vrei masina "fara de acoperis".
Pegeot 206...mica si a drac.u.
Opel Omega...masina fara de moarte.
Mitsubishi Pajero...daca vrei garda la sol ceva mai mare.
Honda Civic eg3...cu masina asta ai tot ce vrei...consum foarte mic...motor foarte bun...fiabilitate foarte foarte foarte buna...taxe mici...
Astea mi au venit acum pe moment...mai sunt masini bune..trebuie doar sa cauti.

Last edited by JDV; 01-04-13 at 00:10.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 01-04-13, 00:31   #4
mrdan03

Stock
 
Join Date: May 2011
Posts: 7
Default Re: nehotarare totala

pai ce sa zic... acum am un golf 3 deci cade nu mai vreau altul... la o skoda m-am gandit si eu sau o laguna2 sau un megane poate, eu m-am mai gandit si la un 307-o_O407 poate un golf 4 sau chiar un passat.
problema e ca ma intereseaza si consumul, uite spre exemplu golful meu are motor 1800cm si pe gaz imi papa 10% in oras iar afara i-am scos un5,5% sincer mie imi convine si iti spun si de ce, pentru ca defiecare data cand alimentez si mai sunt masini la alimentat ii intreb ce motorizari si consum au, m-am mirat de fiecare data sa imi spuna la motoare 1,4 - 1,6 etc consum mai mare decat 1,8 al meu.
de aceea zic ca as vrea sa stiu dintre voi ceilalti cam ce masini aveti ci ce consum, cum sunt la piese?
mrdan03 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-13, 08:07   #5
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: nehotarare totala

uite..intra pe site u asta si bagi acolo ce masina vrei si vezi ce consumuri medii au fiecare de la diverse persoane http://www.spritmonitor.de/en/
JDV is offline   Reply With Quote
Old 01-04-13, 11:30   #6
mrdan03

Stock
 
Join Date: May 2011
Posts: 7
Default Re: nehotarare totala

merci mult
mrdan03 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-13, 12:58   #7
golf.tuning

Stage 5
 
golf.tuning's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 481
Member of:
[VW]
Default Re: nehotarare totala

golf 4 1.6 16v gasesti la pret bun si an cat de cat si o rezolvi pana in 4000. nu pasat din 900000 toamna ..
golf.tuning is offline   Reply With Quote
Old 02-04-13, 13:51   #8
mrdan03

Stock
 
Join Date: May 2011
Posts: 7
Default Re: nehotarare totala

stii ce mi-ar place mult si cred ca pana la urma pe ea am sa ma axez, un peugeot 407 1,6disel. desi am inteles ca peugeot are probleme la partea electrica mai des dar parerea mea ca fiecare masina are cate ceva.
mrdan03 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-13, 14:16   #9
tm_kata
VW Driver

Stage 5
 
tm_kata's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 837
Member of:
[VW]
Default Re: nehotarare totala

Quote:
Originally Posted by golf.tuning View Post
golf 4 1.6 16v gasesti la pret bun si an cat de cat si o rezolvi pana in 4000. nu pasat din 900000 toamna ..
La Passatul ala din 90000 toamna costa taxa mult mai putin ca ca Golf. Acum cica s-a amanat, dar daca luai in considerare diferenta dintre taxe ajungeai la concluzia ca, cu Golful te incadrai in 4000 cam la limita. La o masina second hand trebuie sa iti lasi o marja de eroare pentru ca nu toate sunt "impecabile" cum zic mai toti vanzatorii. Foarte greu prinzi o masina buna la care nu trebuie schimbat ba directie, ba frane si mai rau distributie.


Un bun amic de-al meu a avut un 407 din 2004 dar sincer nu stiu ce motor avea pe el. Stiu ca era diesel dar nu stiu cilindreea. Nu a fost foarte multumit de masina.

Last edited by tm_kata; 02-04-13 at 14:41.
tm_kata is offline   Reply With Quote
Old 02-04-13, 16:44   #10
golf.tuning

Stage 5
 
golf.tuning's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 481
Member of:
[VW]
Default Re: nehotarare totala

Tocmai un amic are un golf 4 1.6 16v 2003 la vanzare cu 3700e. masina a fost inmtriculata anu trecut are taxa platita tot.si cate nu sunt la banii astia si cumperi un an decent nu sub 2000..

pgt 407 cu motor de 1.6 diesel tragi de el ca de un cal mort iti zic din experienta motorul este f. mic ptr caroseria lui, daca vrei 407 mergi pe 2.0 hdi 136cp merge bine si consum relativ bun,mare grija fara sa-l verifici f. bine nu pune mana pe el ca nu e culmea fiabilitati..
__________________
Volkswagen golf mk5
golf.tuning is offline   Reply With Quote
Old 02-04-13, 23:09   #11
mrdan03

Stock
 
Join Date: May 2011
Posts: 7
Default Re: nehotarare totala

si eu stiu ca 407 e mai cu probleme sau mai bine zis peugeot e mai "problematic" la partea electrica din ce stiu.

si eu ma gandesc la un vw fie el si golf sau passat desi cu passatul stiu ca papa putin mai mult.
as mai fi totusi interesat si de renault megane sau laguna 2. dar totusi e renault.

acesta e si motivul pentru care am deschis aceasta discutie, nu stiu ce as putea alege, sunt prea multe si nu stii ce sa alegi.
mrdan03 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-13, 23:12   #12
golf.tuning

Stage 5
 
golf.tuning's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 481
Member of:
[VW]
Default Re: nehotarare totala

megan 2 1.5 105cp merge f. bn am avut unul 3 anii am facut peste 100k cu el fara prob iar consuml de vis..
golf.tuning is offline   Reply With Quote
Old 03-04-13, 22:44   #13
mrdan03

Stock
 
Join Date: May 2011
Posts: 7
Default Re: nehotarare totala

am mai citit si am mai intrebat si de peugeot si de renault si mi se tot spune ca nus masini fiabile, dar eu incep sa ajung la ideea ca orice masina ai avea atata timp cat o ingrijesti nu are cum sa iti faca probleme asta in cazul in care nu ai bafta si prinzi o masina cu probleme din fabrica.
ce mult v-as mai ruga pe cei cate au cunostinte mai diversificate in ceea ce priveste piesele auto, cam care ar fi masinile mai ieftine la piese, uite eu am vw golf si nu ma plang de pretul pieselor dar am avut inainte un logan si vreau sa zic la amortizoare ( am avut bafta sa schimb la ambele masini si pe fata si pe spate) ma costat la logan cam cu 70 lei mai mult per bucata.
mrdan03 is offline   Reply With Quote
Old 03-04-13, 22:46   #14
golf.tuning

Stage 5
 
golf.tuning's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 481
Member of:
[VW]
Default Re: nehotarare totala

daca vrei intretinere ieftina si taxe mici etc.. opel astra G 1.6 16v sau alta motorizare am avut multe masini dar nici una sa se intretina mai ieftin ca aia.
golf.tuning is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -