Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 11-03-13, 21:02   #1
adu87
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 0
Default mai platesc taxa de poluare?

salutare!
vreau sa stiu daca mai platesc taxa de poluare sau ce taxa sau cum s-o chema ea, ca la cate taxe sunt nu mai stii...
am cumparat un mitsubishi inmatriculat prima oara pe 24.01.2007.a fost cumparata de la reprezentanta din Romania, luata prin leasing pe firma.dupa 3 ani a achitat leasing-ul, masina a fost trecuta pe firma.dupa 2 ani adica in 2011, masina a fost trecuta pe alta firma (omu are 2 firme) s-a schimbat automat proprietarul...etc.acum am cumparat-o eu, pers fizica am factura....tot...dar la politie mi-a zis sa aduc dovada ca s-a platit taxa sau ca eu trebuie sa platesc taxa la ANAF, adik taxa de poluare.Proprietarul anterior a zis ca nu a cerut in instanta sa se restituie vreo taxa si nicii nu tine minte sa fi platit vreo taxa de poluare.
Acum intrebarea mea e, masina fiind inmatriculata dupa 2007, mai platesc eu acum vreo taxa?Va multumesc
adu87 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-13, 22:18   #2
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: mai platesc taxa de poluare?

Nu mai platesti taxa!
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 12-03-13, 13:53   #3
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: mai platesc taxa de poluare?

fugi la anaf cu actele masinii si inrteaba daca masina are taxa platita si nerecuperata. ei iti vor da o dovada a platii si pe aceasta o vei pune la dosarul cu care te duci sa inmatriculezi masina pe numele tau
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 24-03-13, 15:36   #4
CristiBu

Stage 1
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 19
Default Re: mai platesc taxa de poluare?

Salut, am si eu o intrebare tot despre taxa asta, poti lua dovada de la ANAF Bucuresti? Masina e inmatriculata in Iasi in noiembrie 2007. Si eu cred ca trebuie sa o inmatriculez in Timisoara (acolo am buletin..) si as vrea sa ma scutesc de o plimbare aiurea daca pot.

edit: intreb pt ca nici proprietarul nu stie daca poate sa o obtina in Bucuresti, deci suntem amandoi in ceata.

Multumesc.
CristiBu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -